دانستنی های تجارت با ازبکستان

کشور ازبکستان پرجمعیت ترین کشور آسیای میانه که منابع طلا و نفت آن رونق بخش اقتصاد این کشور است، عظیم ترین تولیدکننده پنبه در سراسر جهان است و محصولات عمده صادراتی آن منسوجات، محصولات غذایی، ماشین‌آلات، پنبه، طلا، انرژی، کودهای معدنی، فلزات آهنی و غیرآهنی است.

دانستنی های تجارت با ازبکستان

ازبکستان

این کشور در همسایگی قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و افغانستان قرار گرفته و بیشترین محصولات موجود در آن به ترتیب مقدار صادرات به کشورهای روسیه، لهستان، چین، ترکیه، قزاقستان، اوکراین و بنگلادش صادر می شود.

همچنین محصولات وارداتی ازبکستان شامل مواد غذایی، ماشین‌آلات و تجهیزات، فلزات آهنی و غیرآهنی و مواد شیمیایی است که به ترتیب میزان واردات از کشورهای روسیه، کره جنوبی،چین، قزاقستان، آلمان ، اوکراین  و ترکیه وارد می‌شوند.

 این کشور آسیای میانه شهرهای مهمی همچون بخارا و سمرقند دارد که زنانش همچون مردان کار می کنند، به صورتی که می توان گفت بیشتر از ۷۵ درصد زنان و دختران شاغل هستند. زبان مردم ازبکی و روسی است و بیشتر مردم مسلمان هستند. در ازبکستان نیز رئیس جمهور هر چهار سال با رای مردم انتخاب می شود و قانون اساسی بر قوانین دیگر مقدم است.

 

نکاتی برای کسانی که قصد سرمایه گذاری در ازبکستان را دارند:

  • این کشور اقتصادی بر مبنای کشاورزی و دامداری دارد.
  • صنایع قدرتمند در این کشور وجود ندارد.
  • بخشی از درآمدهای دولت از فروش انرژی کسب می شود.
  • مهم ترین محصول مزارع ازبکستان پنبه است.
  • این کشور بین صادرکنندگان گاز طبیعی در بین کشورهای مشترک المنافع مقام روم را داراست.
  • بیشتر از ۱۵۰ شرکت ایرانی در زمینه های نفت و گاز، آبیاری، داروسازی، حمل و نقل، کاشی سازی و غیره در این کشور فعالیت می کنند.

مبادلات تجاری ازبکستان با جهان

ارزش: میلیون دلار

 

ارزش: میلیون دلار

مطابق آمار منتشر شده از سوی گمرک ایران که با جزئیات بیشتر در جدول فوق آمده، بیشترین میزان تجارت خارجی ایران و ازبکستان در فاصله سال های ۱۳۸۸ تا هشت ماهه نخست سال ۱۳۹۵ مربوط به سال ۱۳۹۴ با رقم ۲۷۴ میلیون دلار بوده است.

بیشترین میزان صادرات ایران به این کشور در این سال ها مربوط به سال ۱۳۹۴ با رقم ۲۳۸ میلیون دلار و اقلام صادراتی شامل گرید نساجی پلی پروپیلن، ماشین های خردکننده یا ساییدن خاک، قیر نفت، پسته با پوست، کاشی، پسته بدون پوست و غیره بوده است.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *