دانستنی های تجارت ایران و عراق

عراق در سال ۲۰۱۳ بیشتر وارد کننده محصولات مربوط به بخش صنعت از سراسر جهان بوده و جمع کل واردات این کشور از جهان برابر با رقم ۳۹,۸۰۳,۹۹۴ هزار دلار گزارش شده است.

دانستنی های تجارت ایران و عراق

تجارت ایران و عراق

این کشور با مساحتی حدود ۴۳۸ هزار کیلومتر مربع در همسایگی ایران، ترکیه، اردن، عربستان، کویت و سوریه قرار دارد. تجارت ایران و عراق در سال های اخیر نشان دهنده روابط اقتصادی نسبتا خوبی بین دو کشور است و شاهد رشد صادرات ایران به این کشور در این مدت هستیم. سرمایه گذاری های زیادی در زمینه های مختلف توسط کشورهای اروپایی، ایالات متحده آمریکا و ایران انجام شده است.

مطابق آمار منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران در سال ۲۰۱۳ که در جدول زیر آمده است، مجموع واردات این کشور از ایران  برابر با ۶,۰۵۳,۶۳۴ هزار دلار بوده است که بیشترین میزان این واردات از بین گروه های کالایی صنعت، معدن و محصولات معدنی، شیمیایی، پتروشیمی و سلولزی، نساجی و صنایع دستی، کشاورزی و مواد غذایی به معدن و محصولات معدنی با رقم ۱,۹۰۵,۵۸۶ هزار دلار اختصاص یافته و شیمیایی و پتروشیمی در رده بعدی قرار دارد.

واردات عراق از ایران و جهان

مجموع صادرات ایران به عراق در این سال به شرح زیر است:

(گوگرد، نمک و سنگ ۱۱٫۸%، پلاستیک و محصولات ساخته شده از آن ۹٫۴%، سوخت معدنی و روغن های معدنی ۸%، محصولات سرامیکی ۷٫۲%، میوه ها ۶٫۶، شیر و محصولات لبنی ۶%، ماشین آلات ۵٫۸%، سبزیجات۴%، وسایل نقلیه ۳٫۶%، فرآورده های خوراکی ۹٫۸% و آهن و فولاد و فرآورده های آنها ۸٫۲%)

مطابق آمارهای منتشر شده از سوی گمرک ایران، بیشترین میزان صادرات ایران به عراق در بخش نمک، سنگ و گوگرد بوده است و رقبای ایران در این بخش پاکستان، ترکیه، هند، عمان، چین، اردن، اسپانیا، مصر، ایالات متحده آمریکا و عربستان هستند که در این بین ایران مقام اول را داراست.

 

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *