تولید صادرات‌محور نیازمند تکنولوژی جدید

محمدحسین برخوردار کارشناس اقتصادی و عضو قبلی هیات رئیسه اتاق تهران در گفت وگو با تواکسیم از اهمیت زیرساخت های لازم برای تولید صادرات‌محور ، نقش b2b و تجارت الکترونیک در افزایش صادرات کشور می گوید.

تولید صادرات‌محور نیازمند تکنولوژی روز

محمدحسین برخوردار

تولید صادرات محور در رونق و توسعه اقتصادی چه نقشی دارد و و برای افزایش محصولات صادراتی غیرنفتی چه اقداماتی باید انجام شود؟

تولید صادرات محور می تواند ارزش افزوده زیادی را به کشور بازگردانده و اشتغال روزافزون ایجاد کند. برای داشتن تولید صادرات محور و افزایش آن باید زیرساخت ها و پایه های مورد نیاز را داشته باشیم. باوجود اینکه بعد از انقلاب هزینه های بسیار زیادی برای ایجاد و راه اندازی خطوط ماشین آلات و واحدهای تولیدی در ایران شده است ولی متاسفانه این ماشین آلات یا بدون استفاده ماندند و یا تکنولوژی های موجود در ایران نسبت به سرعت روزافزون تکنولوژی در جهان که سرعت بسیار زیادی دارند روند کندی را دنبال می کند.

بنابراین برای دستیابی به تکنولوژی و صادرات محور شدن صنایع کشور باید دانشگاه ها و محیط های تحقیقاتی با واحدهای تولیدی و دولت همگن شوند تا بتوان خطوط تولید را طراحی کنند و صاحب برند شده و دست به تولید صادرات محور بزنند.

در غیر این صورت اگر بخواهیم همین روند امروز را طی کنیم و از کشورهای دیگر ماشین آلات بخریم و برند نداشته باشیم همواره باید به دنبال خارجی ها برای برطرف کردن نیاز داخلی باشیم.

نقش دیپلماسی اقتصادی را درکمک به رونق اقتصادی و افزایش سرمایه گذاری خارجی تحلیل کنید و بفرمایید پیش‌بینی شما برای حضور سرمایه خارجی در بخش تولید کشور چیست؟

معمولا کشورهایی که به اهمیت دیپلماسی اقتصادی پی بردند همواره سعی کردن تا با کشورهای دیگر جلسات اقتصادی بگذارند و با هم به تبادل اطلاعات بپردازند و بعد به جذب آنها برای خرید محصول از کشور مقصد می پردازند که در کشو ما نیز نمایندگان و مسئولان از این فرصت استفاده کردند.

در حقیقت از طریق برگذاری این جلسات می توان به جذب سرمایه گذاری ها پرداخت و تولید داخل را رونق بخشید تا به افزایش صادرات و اشتغال رسید.

نظر شما درباره سرمایه گذاری هایی که بعد از برجام در ایران صورت گرفته چیست؟

با توجه به اینکه طبیعتا هدف دولت در سرمایه گذاری و جذب آن برای کشور بسیار بیشتر از میزان سرمایه گذاری های حال حاضر است، باید توجه داشته باشیم که ما سالهاست تحت نظر تحریم های آمریکاهستیم و در حال حاضر آمریکا به عوان یک کشور مصرف کننده واردات زیادی را از کشورهای مختلف دارد و در حقیقت کشورهای مختلف آمریکا را بازار خوبی برای صادرات و فروش محصولات خود می دانند به همین خاطر جرات سرمایه گذاری و برقراری رابطه تجاری با ایران را ندارند.

شما تاثیر و نقش بخش خصوصی را در اقتصاد کشور چطور ارزیابی می کنید؟

به نظر من در خوشبینانه ترین حالت ۳۰ درصد اقتصاد در دست بخش خصوصی است و مابقی در دستان دولت است. بخش خصوصی ما نیز با وجود قوانین دست و پا گیر هنوز فرصت این را پیدا نکرده که بتواند خودش را ثابت کند و وارد عرصه های پررنگ اقتصادی شود.

درآمد در بخش های خدماتی آنقدر زیاد است که این بخش بیشتر در همان بخش فعالیت دارد و وارد حوزه تولید نمی شود. دولت باید قوانین دست و پا گیر را از مقابل بخش خصوصی جمع کند و اولین کار در این راه برای میدان دادن به بخش خصوصی ایجاد دولت الکترونیکی است.

بخش خصوصی چطور می تواند به رشد و رونق اقتصادی کمک کند؟

در واقع بخش خصوصی به ویژه بخش صنعت که می تواند اشتغال را در کشور ایجاد کند، به خاطر نداشتن بودجه و کمک برای پرداخت مزایای کارکنان و تهیه مواد اولیه از تمام فرصت ها استفاده می کند که با مشکل روبه رو نشود.

در حال حاضر منابع مالی این بخش بسیار کم است و می توان گفت بیشتر این میزان اندک نیز از طریق بانک ها تامین می شوند که سود و بهره از آنها دریافت می کنند. همین بانک ها نیز منابع مالی محدودی دارند و در صورتی که کمک بیشتری به بخش خصوصی به ویژه واحدهای تولیدی کوچک و متوسط که ظرفی های تولید و اشتغال خوبی دارند، شود می توانیم شاهد حضور بیشتر بخش خصوصی در اقتصاد و رسیدن به رونق و توسعه اقتصادی باشیم.

از نظر شما تجارت الکترونیک در کشور ما چه جایگاهی دارد؟

تجارت الکترونیک در حال حاضر در کشور مورد توجه قرار گرفته است و من آینده خوبی را در بازه زمانی طولانی تری برای این نوع تجارت پیش بینی می کنم چرا که هنوز فرصت رشد در زمینه این نوع تجارت را داریم.

در تجارت به ویژه برای واحدهای تولیدی ای که امکان یافتن مشتری را ندارند، سایت ها و شرکت هایی که در زمینه b2b فعالیت دارند می توانند به عنان واسطه عمل کنند و در نتیجه صادرات کشور را با معرفی دو طرف به یکدیگر رونق بخشند و من آینده بسیار خوبی را برای b2b در ایران می بینم.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *