توسعه صنعت نفت و گاز با جذب سرمایه‎

محمد قسیم عثمانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و کارشناس اقتصادی

یکی از فعالیت های مهم هر دولت، تلاش برای جذب سرمایه‎های خارجی در همه بخش‎های اقتصادی است. در حال حاضر ارزان‌ترین راه برای تامین مالی پروژه‌های صنعت نفت استفاده از سرمایه خارجی و مشارکت با شرکت‎های خارجی است، چرا که ما به منابع مالی و به تکنولوژی‌های پیشرفته روز دنیا نیازمندیم و و رسیدن به اینها با انجام این همکاری ها امکان پذیر است.

توسعه صنعت نفت و گاز با جذب سرمایه‎

محمد قسیم عثمانی

از آنجایی که سرمایه گذاری و جذب آن در اقتصاد کشورها تاثیر بسیار زیادی دارد می توان گفت که یکی از مهم‎ترین اهداف اصلاح این قرارداد افزایش جذابیت و توان جذب سرمایه‎گذاری خارجی در صنعت نفت و گاز کشورمان بوده است.

رفع تحریم‎ها و امضای موفقیت آمیز سند برجام امکان توسعه صنعت نفت و گاز ایران را فراهم کرد و باید از این فرصت به خوبی استفاده کرد.

در حقیقت جذب این سرمایه‎گذاری نوعی دیپلماسی نرم اقتصادی است. صنعت نفت برای توسعه هرچه بیشتر به جذب سرمایه گذاری های کلان نیاز دارد پس باید در کنار سرمایه‎های داخلی باید از سرمایه‎های خارجی استفاده شود، در غیر این صورت توسعه این صنعت در کشور به وقفه می افتد و این وقفه برابر با ضرر شدیدی است که به منابع و منافع ملی می رسد.

در حال حاضر به صرفه ترین راه برای تامین مالی پروژه‌هایی مثل صنعت نفت، استفاده از سرمایه گذاری خارجی است، این سرمایه گذاری نوعی دیپلماسی نرم اقتصادی نیز هست که بسیاری از فشارهای اقتصادی به ایران از طرف برخی کشورها را کاهش خواهد داد.

بسیاری از کشورها به ویژه کشورها و شرکت‌های اروپایی، ایران را مکانی امن برای سرمایه‏گذاری و به طور خاص در زمینه نفت و گاز می‌دانند، جذب سرمایه‏گذاری خارجی در بخش نفت و گاز و در شرایط حساس منطقه‌ای نه تنها اقدامی سیاسی و مهم برای ایران است بلکه آثار مهم اقتصادی همچون اشتغال در داخل کشور را نیز در بر دارد.

بااجرایی شدن قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با توتال فرانسه به عنوان اولین قرارداد با یک شرکت‎ خارجی برای توسعه صنعت نفت و گاز ایران، کارشناسان معتقدند که اصلاح مدل قراردادهای نفتی به دلیل قدمت و به صرفه نبودن، یکی از ضرورت‎های مهم در این عرصه بود که دولت یازدهم موفق شد با جلب نظر اکثریت کارشناسان با طراحی این مدل، این کار را به سرانجام برساند.

براساس اطلاعی که از مفاد قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با توتال فرانسه داریم، در این زمینه نیز سرمایه‎ مالی بسیار زیادی جذب شده و انتقال تکنولوژی و استفاده از شرکت‎‏های داخلی هم به عنوان همکار نیز انجام شده است.

 

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *