توسعه تجارت خارجی و افزایش اشتغال

مهدی تقوی-استاد دانشگاه

تجارت خارجی آثار گسترده‌ای براقتصاد ومتغیرهای مهم اقتصاد داخلی دارد و اشتغال از جمله متغیرهایی است که به گونه‌ای ازاین امر تأثیر می‌پذیرد.

توسعه تجارت خارجی و افزایش اشتغال

اشتغال

تجارت خارجی به عنوان یکی از پویاترین فعالیت های اقتصادی عصر حاضر است که نقش مهمی در توسعه پایدار محلی ایفا می‌کند. عوامل متعددی نظیر امکانات، تسهیلات، وسایل ارتباط جمعی، حمل و نقل، برندسازی، اطلاعات فنی و مانند آنها بر فعالیت تجاری تأثیرگذار است.

این امر نشان می دهد که این بخش دارای ارتباط گسترده با  بخش‌های دیگر اقتصاد کشور و به شدت از روابط خارجی و مناسبات بین المللی تاثیر می‌پذیرد. از سویی گسترش تجارت خارجی بر درآمد ملی، ارزی، اشتغال و دیگر شاخص های کلان اقتصادی کشور نیز تأثیرگذار است. از این رو توسعه تجارت خارجی، یک گزینه بسیار مهم و حیاتی در امر توسعه به حساب می آید.

برخی بر این باورند که بین کاهش فقر و آزادسازی تجارت رابطه‌ی مثبت وجود دارد و مطالعاتی نیز به ارتباطی منفی بین آنها دست یافتند. در زمینه اثر تجارت خارجی بر فقر مطالعاتی صورت گرفته است که نشان می‌دهد اگر توسعه تجارت خارجی بر مبنای صادرات محصولات داخلی انجام شود و تراز تجاری غرنفتی مثبت باشد آثار بسیار خوبی را در اشتغال و تجارت کشور به جا می‌گذارد و با پایین آمدن نرخ بیکاری سطح رفاه عمومی مردم بالا می‌رود.

برای بررسی تاثیر مثبت یا منفی تجارت خارجی شاخص‌های آن شامل سهم صادرات از کل تولید ناخالص داخلی وسهم واردات از کل تولید ناخالص داخلی درنظر گرفته می‌شود. دراین مطالعات تأثیر متغیرهایی مثل تولید ناخالص داخلی وسرمایه وسهم صادرات و واردات از کل تولید ناخالص داخلی شاخص‌های اشتغال و وسعت بیکاری بررسی می‌شود که نتایج تحقیقات نشان میدهد، عوامل تولید ناخالص داخلی وسرمایه‌گذاری در مقادیر ابتدایی باعث گسترش وسعت وعمق فقر و بیکاری می‌شوند.

این نتایج دال بر آن است که در کشور سرمایه‌گذاری وتولید ناخالص داخلی هنوز به مرز آستانه نرسیده است ودر مقادیر بالاتر باعث کاهش فقر می‌شوند و از سوی دیگر واردات باعث گسترش فقر و بیکاری وصادرات باعث کاهش فقر و بیکاری می‌شود.

برای گسترش تجارت خارجی و مشاهده نتیجه آن بر گسترش اشتغال و توسعه پایدار ابتدا باید زمینه همکاری با شرکت‌های بزرگ فراهم شود و از طرف دیگر دیپلماسی اقتصادی کشور با محوریت بخش خصوصی فعال شود.

مشکل دیگری که برای توسعه تجارت خارجی وجود دارد، عدم وجود ارتباطات بانکی و ارزی با بسیاری از کشورهای جهان است که برای رسیدن  به این مهم باید شفافیت مالی مورد قبول مجامع بین‌المللی در نظام بانکی حاکم شود و از سوی دیگر امنیت سرمایه از سوی دولت ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی تضمین شود.

هر کشوری برای توسعه و استفاده از حداکثر ظرفیت‌های اقتصادی خود ناگزیر است که ارتباطات تجاری با دیگر کشورها برقرار کند و ضمن ارسال محصولات و خدمات مورد نیاز سایر کشور محصولات و تکنولوژی موردنیاز خود را وارد کند.

ایران موقعیت بسیار خوبی برای گسترش تجارت خارجی دارد. دسترسی به دریای خزر و بازار کشورهای آسیای میانه، روسیه و قفقاز و همجواری با آب‌های آزاد در پهنه خلیج فارس و داشتن مسیرهای ریلی و جاده‌ای سراسری، همسایگی با بیش از ۱۰ کشور مهم خاورمیانه و از همه مهم‌تر امنیت موجود در کشور، همه دست به دست هم داده‌اند تا ایده‌آل ترین شرایط را برای تجارت خارجی ایران فراهم کنند و ایران باید از این موقعیت استراتژیک خود نهایت استفاده و سود را ببرد.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *