توتال، آغازی برای رونق اقتصادی ایران

مهدی پورقاضی رئیس کمیسیون صنعت اتاق تهران در گفت و گو با «تواکسیم» قرارداد توتال را آغازی برای جذب سرمایه گذاری های خارجی بیشتر، از کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی می داند.

توتال، آغازی برای رونق اقتصادی ایران

مهدی پورقاضی

انتظارشما از دولت و مجلس برای افزایش قدرت تصمیم گیری بخش خصوصی در تصمیم گیری های سیاسی و اقتصادی چیست؟

طبق مصوبه ای بر اساس قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، قرار بود که تصمیم های اقتصادی دولت به مشورت با بخش خصوصی گذاشته شود و این اتفاق نیفتاده است. دولت باید این مورد را رعایت و بخش خصوصی را در تصمیم های خود دخیل کند.

بخش خصوصی می تواند کمک خوبی برای دولت باشد و امیدوارم که در سال جدید توجه بیشتری به این موضوع شود تا بخش خصوصی هم توانایی های خود را نشان دهد.

موضوع مهم این است که اقتصادی شفاف داشته باشیم و همه افراد و بنگاه های اقتصادی مالیاتی منصفانه پرداخت کنند، نه اینکه بعضی از بنگاه هایی که فعالیت های نظامی یا شبه نظامی دارند و بنگاه های خیریه آستان قدس از مالیات معاف و بقیه بنگاه ها مجبور به پرداخت مالیات باشند.

نظرتان در مورد سرمایه گذاری هایی که بعد از برجام در کشور انجام شده چیست؟

مهم ترین سرمایه گذاری امضای قرارداد توتال در هفته های اخیر بود و می توانم بگویم که این بهترین قراردادی است که کشور در چند سال اخیر امضا کرده است. سرمایه گذاری توتال در سال اول یک میلیارد دلار و در برنامه کوتاه مدت آن تا ۵ میلیارد دلار است.

این سرمایه گذاری از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که در حوزه نفتی است و باعث شده که سرمایه گذاران آمریکایی به تکاپو افتاده و به سرمایه گذاری در ایران فکر کنند، حتی سرمایه های کوچک تر از اروپا و کشورهای دیگر نیز به فکر ورود به ایران خواهند افتاد.

مجموع سرمایه گذاری هایی که بعد از برجام در ایران انجام شده هنوز با آنچه مورد انتظار است مطابقت ندارد ولی توتال اتفاق خوبی برای کشور است.

به نظر شما همکاری با برندهای مطرح در جهان چه مزایایی می تواند برای اقتصاد کشور داشته باشد؟

به صورت قطعی می توان گفت که کار کردن با برندهای خارجی به سود کشور ما خواهد بود. این برندها می توانند تولیدات ما را در سطح جهان گسترش دهند، در صادرات و ورود به بازارهای صادراتی کمک کننده باشند، تکنولوژی و شیوه مدیرت مناسب را وارد کشورکنند و در نهایت باعث رونق کسب و کار در کشور شوند. نباید از برندهای جهانی ترس داشته باشیم و باید شرایطی را فراهم کنیم که وارد کشور شوند.

در حال حاضر زیرساخت های موجود ایران برای ورود برندها در سطح قابل قبولی است و این قوانین کشور هستند که مشکلات را ایجاد می کنند.

نظام مالیاتی، شفافیت اقتصادی، بوروکراسی اداری و دخالت های دولت در تصدی گری هاست که مشکل ایجاد می کند. در زمینه آب، برق، گاز و تلفن کمتر دچار مشکل می شویم و مشکلات بیشتر از نظر نرم افزاری، ساختار اداری، برنامه ریزی و تصمیم گیری است.

در حال حاضر تسهیلات صادراتی بیشتر به کدام بخش تعلق گرفته است؟

آمارهای صادراتی نشان می دهند که بخش زیادی از صادرات کشور به بخش پتروشیمی، میعانات گازی، فولاد و مواد خام معدنی همچون سنگ آهن تعلق گرفته است و در این بخش ها ما شاهد پیشرفت و افزایش تجارت بودیم.

نقش بانک ها در افزایش تجارت خارجی کشور را چطور ارزیابی می کنید؟

بانک های ایران رقابتی نیستند و نرخ بهره ها در هیچ جای جهان نیست. این بانک ها دچار فساد هستند و سرمایه هایشان به جای قرار گرفتن در مسیر تولید و اقتصاد جزو دارایی های ثابت بانک  و تبدیل به دارایی های راکد شده است و به همین دلیل باید ابتدا ساختار خود بانک ها بازسازی شود.

من امیدوارم به بانک مرکزی توجه بیشتری به این موضوع و مسئله مجوز دادن به موسسه های اعتباری داشته باشد، چرا که بعضی از این موسسه ها اعتباری نرخ سودهای غیر معمول دارند و تسهیلات را بدون ضمانت مناسب اعطا می کنند و به همین دلیل نمی توانند پاسخگوی مشتریان باشند. امیدوارم که از این شرایط خارج شویم و به سمت سالم سازی نطام بانکی کشور حرکت کنیم.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *