تعامل با جهان راه رشد اقتصادی

مهدی رئیس زاده، عضو سابق کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی
باتوجه به ورود سرمایه گذاران خارجی بعد از لغو تحریم ها به ایران و اینکه برای پیشرفت کشور چاره ای جز جذب سرمایه گذار خارجی نداریم، تمایل شرکت های خارجی و انعقاد قرارداد جدید در حوزه نفتی از جمله قرارداد با توتال را به فال نیک می گیریم.

تعامل با جهان راه رشد اقتصادی

مهدی رئیس زاده

نمی توان از تلاش دولت یازدهم برای از بین رفتن رکود اقتصادی کشور چشم پوشی کرد و باید در نظر داشت که رشد اقتصادی پایدار در کشور نیازمند مدیریت کارآمد و سرمایه گذاری های جدید است.

بخش خصوصی در حال حاضر منابع کافی برای سرمایه گذاری و رشد پایدار را ندارد و برای توسعه لازم است از تجربیات موفق جهانی استفاده کنیم. تعامل با جهان راه رسیدن به رشد اقتصادی پایدار است و به تنهایی نمی توان به توسعه صنعتی رسید.

تلاش کشور باید به این سمت باشد تا علاوه بر سرمایه گذاری هایی که در صنایع بالادستی انجام می شود، به صنایع پایین دستی به خصوص در حوزه نفتی نیز توجه شود تا اشتغالزایی این بخش مهم کاهش پیدا نکند.

رقم قراردادهای جدید نفتی رقمی بزرگ و برای اقتصاد کشور بسیار کارآمد است. ورود سرمایه گذار خارجی تنها از بابت تامین منابع نیست و جوانب دیگر از جمله ورود تکنولوژی روز دنیا و مدیریت و دانش فنی را هم به دنبال خواهد داشت.

امروز می توان گفت که سرمایه بخش خصوصی به تنهایی برای توسعه اقتصادی در کشور کافی نیست. موضوع نیاز به سرمایه گذاری خارجی موضوعی است که از سال های گذشته و از دولت نهم و دهم نیز مطرح بوده و به دلایلی از جمله تحریم ها و نبود روابط مناسب این مساله امکان پذیر نبوده است.

صنایع کشور با افزایش نرخ ارز با مشکلات شدیدی رو به رو شدند و نتوانستند متناسب با نیاز خود رشد کنند و راه حل این مشکل ورود سرمایه و منابع خارجی است.

در سال های گذشته به دلیل تحریم ها تعداد زیادی از صنایع کشور از تکنولوژی های روز دنیا عقب ماندند و در حال حاضر به استفاده از دانش فنی و ماشین آلات جدید نیاز داریم.

در واقع عدم دسترسی به دانش روز هزینه های تولید را بالا می برد و بهره وری در اقتصاد را کم می کند. گرچه توان داخلی و هوش مدیران ایرانی را نباید نادیده گرفت، با این وجود باید این نکته را پذیرفت که رشد اقتصادی پایدار در کشور نیازمند تعامل سازنده با کشورهای مختلف در سطح جهان است.

کشورهای هم رده با ایران قبول کرده اند که برای پیشرفت و توسعه راهی جز تعامل اقتصادی با کشورهای جهان ندارند. برای توسعه پایدار نیازمند آموزش در مدیریت و انتقال دانش فنی در همه حوزه ها و به طور ویژه در زمینه نفت و سیستم بانکی هستیم.

مشخص است که عقب انداختن قراردادهای خارجی در سال های اخیر، اقتصاد کشور را به این وضع کشانده و قیمت تمام شده کالا و خدمات را افزایش داده است. ایران با استفاده از سرمایه گذاری ها و جذب بیشتر آن ها ودانش فنی می تواند رشد اقتصادی خوبی را تجربه کند و این کار نیازمند برنامه ریزی ها و ایجاد زیرساخت های مناسب است.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *