ترانزیت کالا ۴ روزه شد

معاون حقوقی و نظارت گمرک با اعلام کشف و شناسایی ۵۰ مورد قاچاق انسان در گمرکات، از افزایش شفافیت در بخش تجارت کشور و ۴ روزه شدن ترانزیت کالا خبر داد.

ترانزیت کالا ۴ روزه شد

ترانزیت کالا

علیرضا مقدسی با اشاره به اینکه پنجره واحد تجارت فرامرزی، پنجره ای به دنیای شفافیت تجاری است، گفت: گمرک با راه اندازی سامانه های مختلف الکترونیکی نظیر پنجره واحد تجارت فرامرزی به سمت شفافیت تجاری و شفافیت متمایز کننده دستگاه های اجرائی در مبارزه با فساد حرکت کرده است.

معاون حقوقی و نظارت گمرک افزود: اقتدار اقتصادی در سایه رونق اقتصادی و تحقق اهداف و سیاست های اقتصاد مقاومتی که در دکترین و رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به آن اشاره شده، میسر می‌شود.

وی اقتصاد درون زای برون نگر را هدف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ذکر و تصریح کرد: اقتصاد درون‌زای برون‌نگر با توجه به ظرفیت و قابلیت‌های درون کشور و با نگاه به صادرات محقق می‌شود که در این زمینه یکی از بخش‌های تاثیرگذار گمرک است.

مقدسی افزود: گمرک یک سازمان سنتی و قدیمی است که طی سالیان متمادی فراز و نشیب های بسیاری را طی کرده و امروز شرح وظایف آن با توجه به شرایط جدید از بحث های نظارتی و درآمدی به ارائه تسهیلات تغییر کرده است.

وی افزود: به عنوان مثال در گذشته بحث قاچاق انسان وجود نداشت، ولی اکنون با رصد و نظارت گمرک ۵۰ مورد قاچاق انسان در گمرکات کشور شناسائی و کشف شده است.

معاون گمرک همچنین به کشف ۲۹۸ تن انواع مواد مخدر و پیش سازها در گمرکات کشور اشاره کرد و افزود: گمرک اکنون به عنوان سومین گمرک جهان در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر شناخته می شود و مورد تقدیر و تشویق سازمان های بین المللی قرار گرفته است.

مقدسی در ادامه ارائه خدمات گمرکی با کیفیت را چشم انداز آینده گمرک ذکر کرد و ادامه داد: ارائه خدمات گمرکی با کیفیت در سایه تعامل و همکاری با سازمان های همجوار محقق می شود و در این راستا اکنون گمرک با ۲۲ سازمان همجوار از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی ارتباط و تعامل دارد.

وی با بیان اینکه سیاست کنونی گمرک حمایت از تولید ملی با ارائه بسته های تشویقی و راه اندازی سامانه های الکترونیکی است خاطرنشان کرد: تسهیل تجارت ، افزایش صادرات و در نهایت رونق اقتصادی و اقتدار ملی از جمله اهداف بسته حمایت از تولید و سامانه های متعدد الکترونیکی نظیر سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی است.

مقدسی در ادامه، بهبود شاخص عملکرد لجستیک ایران از ۱۱۴ به ۹۶، کاهش زمان واردات از ۲۶ به ۴ روز، کاهش زمان صادرات از ۷ روز به یک روز و ترانزیت از بیش از ۲ هفته به ۴ روز را از جمله اقدامات گمرک در جهت حمایت از تولید عنوان کرد.

معاون گمرک همچنین به اقدامات گمرک در جهت افزایش شفافیت هم اشاره کرد و افزود: گمرک با الکترونیکی کردن رویه‌ها و راه‌اندازی بانک‌های اطلاعاتی مختلف نظیر سامانه ارزش (TSC) حرکت جهشی به سمت شفافیت داشته است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در سامانه ارزش با تلاش شبانه روزی ۷۰۰ هزار رکورد ثبت شده و اطلاعات ثبت شده در آن با فراخوان به تولیدکنندگان، تجار و بازرگانان اعتبار سنجی شده است.

منبع: ایبنا

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *