تجارت ۱۰ ساله ایران و روسیه

بررسی تجارت ۱۰ ساله ایران و روسیه

بررسی روند ۱۰ ساله تجارت ایران و روسیه طی سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴ نشان میدهد که با وجود عدم تاثیرپذیری قابل توجه روابط تجاری دو کشور از تحریمهای بینالمللی، حجم تجارت میان ایران و روسیه و به خصوص صادرات ایران به کشور مقابل بسیار ناچیز بوده است.

تجارت ۱۰ ساله ایران و روسیه

تجارت ۱۰ ساله ایران و روسیه

به گزارش ایسنا، بر خلاف صادرات کمنوسان ایران به روسیه که در اوج خود به ۵۰۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۱ و در حضیض خود به ۱۷۳ میلیون دلار در سال ۱۳۹۴ بالغ شده است، واردات از این کشور نوسانات قابل توجهی را در ۱۰ سال گذشته به خود دیده است که حداکثر ارزش واردات سالانه در ۱۰ سال گذشته بیش از ۱.۶ میلیون دلار در سال ۱۳۹۱ و حداقل آن ۱۷۳ میلیون دلار در سال ۱۳۹۴ محقق شده است.

تراز تجاری در تمامی سالهای مورد بررسی منفی بوده و برخلاف دیگر شرکای مورد بررسی در این گزارش صرف نظر دو سال ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳، در دیگر سالها متوسط قیمت صادرات همواره بیشتر از متوسط قیمت واردات بوده که حضور محصولاتی چون پسته و محصولات غذایی فرآوری شده در سبد محصولات کالاهای صادراتی میتواند توجیهکننده این امر باشد.

نکته جالب اینکه در سال ۱۳۹۲ که پایینترین سطح متوسط قیمت صادرات ثبت شده است، سیمان در صدر محصولات صادراتی قرار دارد.

واردات روسیه از ایران نیز در سالهایی که واردات این کشور از جهان روندی مثبت داشته، چندان تغییری به خود ندیده اما در سالهایی که واردات جهانی آن رو به کاهش بوده، این کاهش شامل حال ایران نیز شده است.

در مجموع میتوان عنوان کرد که با وجود عدم تاثیرپذیری قابل توجه روابط تجاری ایران و روسیه، از تحریمهای بینالمللی حجم تجارت میان دو کشور و به خصوص صادرات ایران به روسیه بسیار ناچیز بوده است.

ارزش صادرات ایران به روسیه به ترتیب در سال ۱۳۸۴ معادل ۱۸۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۲۸۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۳۶۷  میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۳۵۸ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۳۳۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۳۳۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۳۷۱ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۵۰۱ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۳۱۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۲۹۵ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۱۷۳ میلیون دلار بوده است.

همچنین ارزش واردات ایران از روسیه به ترتیب در سال ۱۳۸۴ معادل ۱۰۳۴ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۶۶۵ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۸۶۶ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۱۱۹۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۹۰۸ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۴۳۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۷۵۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۱۶۳۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۶۸۹  میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۶۳۹  میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۵۱۷ میلیون دلار بوده است.

علاوه بر این بررسیها نشان میدهد که تراز تجاری به ترتیب در سال ۱۳۸۴ معادل ۸۵۱میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۳۷۶میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۴۹۹–  میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۸۳۴میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۵۷۵–  میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۱۰۳–  میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۳۸۸–  میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۱۱۳۰میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۳۷۲–  میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۳۴۴–  میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۳۴۴–  میلیون دلار بوده است.

این در حالی است که وضعیت تجارت ایران و روسیه در سال ۱۳۸۵ با رشد ۵۷ درصدی، در سال ۱۳۸۶ با رشد ۲۷ درصدی، در سال ۱۳۸۷ با رشد ۲درصدی، در سال ۱۳۸۸ با رشد ۷–  درصدی، در سال ۱۳۸۹ با رشد ۱درصدی، در سال ۱۳۹۰ با رشد ۱۲ درصدی، در سال ۱۳۹۱ با رشد ۳۵ درصدی، در سال ۱۳۹۲ با رشد ۳۷–  درصدی، در سال ۱۳۹۳ با رشد ۷درصدی و در سال ۱۳۹۴ با رشد ۴۱–  درصدی روبرو بوده است.

منبع: ایسنا

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *