تجارت و سرمایه گذاری در عمان

عمان دومین کشور بزرگ در شبه جزیره عربستان است که با مرز آبی از ایران جداشده و دارای اقتصادی است که با نفت، ماهی گیری و کشاورزی توسعه یافته و شرایط خوبی برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت دارد که در ادامه می خوانید.

تجارت و سرمایه گذاری درعمان

تجارت با عمان

عمان در برنامه ریزی خود در نظر دارد تا زیرساخت های لازم برای جذب سرمایه گذاری های خارجی و رشد و رونق شرکت های کوچک و بزرگ را برای رسیدن به رشد روزافزون اقتصاد خود فراهم کند.

از جمله برنامه های این کشور برای رشد اقتصادی می توان به ایجاد فضاهایی برای رونق گردشگری  و ماهیگیری اشاره کرد همچنین این کشور به عنوان راه ارتباطی دریایی با شرق آفریقا، آسیای دور و آسیای میانه از طریق ایران و خاورمیانه موقعیت مکانی خوبی را داراست.

امنیت برای سرمایه گذاری درعمان تضمین شده و مقام خوبی را در زمینه کسب و کار در جهان به خود اختصاص داده است. این کشور امکان صادرات کالا به کشورهایی که ارتباط خوبی با ایران ندارند را فراهم می کند همچنین بازارخود عمان نیز مشتریان خوبی برای کالا و خدمات صادراتی ایران دارد.

با توجه به اینکه تعرفه توافقی گمرکی بین عمان و برخی کشورها مثل سنگاپور امضاشده است که می توان از این طریق دست به واردات کالا با هزینه کم به عمان زد همچنین ثبت شرکت در عمان بسیار ساده است.

کشورعمان برای متقاضیان ثبت شرکت اقامت ۲ ساله ارائه می کند و ثبت شرکت در این کشور به چند صورت انجام می شود. در نوع اول شرکت به نام عمان ثبت می شود و وکالت تام الاختیار آن به یک ایرانی اعطا می شود و در حقیقت شرکتی عمانی است که اختیار تام آن در دست یک ایرانی است.

نوع دوم ثبت شرکت در این کشور به این شکل است که بخش اعظمی از سهام یعنی ۷۰ درصد آن در دست طرف ایرانی است به این شرط که علاوه بر سو پیشینه و اسناد شرکت در ایران پرینتی از حساب بانکی شخص ایرانی با موجودی مشخص ارائه شود و در این شرایط است که اداره شرکت کاملا با طرف ایرانی خواهد بود.

نوع دیگری از ثبت شرکت، ثبت شرکت با مسئولیت محدود است که در این نوع ثبت شرکت موارد زیر وجود دارد:

 • یک شرکت باید حداقل یک مدیر و دو سهامدار، سرمایه حداقل ۳۹۰ هزار دلار و دفتر کار محلی را داشته باشد.
 • شرکت با مسئولیت محدود رایج ترین نهاد کسب و کار برای راه اندازی یک شرکت در کشور عمان است.
 • باید حداقل ۳۰ درصد از سهام متعلق به عمان، ایالات متحده، و یا شهروند شورای همکاری خلیج فارس باشد مگر در مواردی که توسط وزارت صنعت و معدن مجاز شناخته شده باشد.

از جمله مزیت های ثبت شرکت در عمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تمام اتباع كشوری های عضو شورای همکاری خلیج فارس GCC مجاز به مالكیت ۱۰۰ درصد ثبت شركت در عمان هستند.
 • شركت با مسئولیت محدود LLC كه در عمان به ثبت رسیده متحمل پرداخت مالیات تكلیفی، سود سهام، اموال یا مالیات بر ارزش افزوده نیست.
 • عمان مایل به تکرار موفقیت دبی است و به ادامه آزاد سازی و رشد ۷٪ برای آینده قابل پیش بینی پرداخته است.

کشورعمان پذیرای سرمایه گذاری های ایران است و شرایطی را فراهم کرده است که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

 • ارائه تسهیلات بانکی
 • ﺟﺒﺮان ﻛﺎﻣﻞ ﺧﺴﺎرت وارد ﺷﺪه ﺑﻪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻳﺎ ﺳﻮد ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻫﺎی خارجی در اﺛـﺮ ﺳﻴﺎﺳـﺖ ﮔـﺬاری ﻫـﺎی دوﻟـﺖ
 • ﻣﻌﺎﻓﻴﺖ گمرکی ﺑﺮای واردات ﻣﻮاد اوﻟﻴﻪ ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎی خارجی ﻓﻌﺎل در اﻳﻦ ﻛﺸﻮر ﺗﺎ ده ﺳﺎل اول ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ
 • ﻣﺎﻟﻜﻴﺖ ﺻﺪدرﺻﺪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران خارجی
 • اراﻳﻪ وام ﻫﺎی ﻛﻼن ﺑﺎ ﺑﻬﺮه ﻛﻢ و ﺷﺮاﻳﻂ ﺗﺴﻬﻴﻞ ﺷﺪه ﺑﺮای ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران
 • ﻣﻌﺎﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران از ﭘﺮداﺧﺖ ﻣﺎﻟﻴﺎت ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎ و ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎی راه اﻧﺪازی ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ آﻧﻬﺎ ﺗﺎ ده ﺳﺎل اول ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ
 • ﻣﻌﺎﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران از ﭘﺮداﺧﺖ ﻣﺎﻟﻴﺎت ﺑﺮ درآﻣﺪ ﺷﺨﺼﻲ
 • ﻣﻌﺎﻓﻴﺖ گمرکی ﺑﺮای ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاراﻧﻲ ﻛﻪ ﻗﺼﺪ واردات ﺗﺠﻬﻴﺰات ﺻﻨﻌﺘﻲ و ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ ای را دارند.

روابط تجاری ایران  و عمان منشا دیرینه ای دارد ولی در سال های اخیر شاهد هستیم که تراز تجاری مثبت و خوبی را تجربه کرده ایم که در جدول زیر مشاهده می کنید.

ارزش: میلیون دلار

مطابق جدول فوق، طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت در سال های ۱۳۸۸ تا هفت ماهه ۱۳۹۵ در روابط تجاری ایران و عمان بیشترین میزان صادرات ایران به عمان مربوط به سال ۱۳۹۵ با رقم ۳۹۰ میلیون دلار، بیشترین میزان واردات از عمان مربوط به سال ۱۳۸۸ با رقم ۲۳۷ میلیون دلار و بیشترین میزان تراز تجاری بین دوکشور مربوط به سال ۱۳۹۴ با رقم ۳۴۳+ میلیون دلار بوده است و این آمار نشان دهنده پیشرفت در سال ۱۳۹۵ در روابط تجاری با عمان برای کشورمان است.

مهم ترین اقلام صادراتی ایران به عمان در سال هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۵ به ترتیب متعلق به حیوانات زنده، محصولات آهنی، قیرنفت، کاتودو و قطعات آن  و مهم ترین اقلام واردات ی ایران از عمان به ترتیب وسال نقلیه موتوری، دارو، پلی اتیلن نرفنتالات، ماشین آلات و غیره بوده است.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *