تجارت و سرمایه گذاری در گرجستان

قرارگرفتن گرجستان در منطقه ای از کره زمین که آب و هوای معتدلی دارد موجب شکل گیری سیستم کشاورزی پیشرفته در این کشور شده و به خاطر استفاده بهینه از ظرفیت هایی که برای گردشگری در این کشور ایجاد شده می توان گفت که جزو ثروتمند ترین جمهوری‌های شوروی سابق بوده است.

تجارت و سرمایه گذاری در گرجستان

تجارت با گرجستان

گرجستان به سبب قرار گرفتن در فاصله بین دریای سیاه و خزر( قرار گرفتن در آسیا و اروپا) این هدف را برای مسئولان پایتخت ایجاد کرده است که به عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو بیاندیشندو تا حدی هم در این امر موفق بودند.

مردم این کشور از سطح معیشت خوبی برخوردار بودند ولی بعد از اینکه شوروی فروپاشید، این کشور با مشکلات اقتصادی بسیار زیادی مواجه شد و نهایتا شاهد آن هستیم که در سال های گذشته از نظر اقتصادی رشد بسیار خوبی را نسبت به کشورهای هم رده خود به دست آورده است.

شهرهای مختلف گرجستان از جمله تفلیس، کوتائیسی، باتومی، سوخومی و شهرهای دیگر، موسسات تولیدی کالاهای مصرفی مثل پارچه‌های پشمی، ابریشمی و نخی، تولید لباس، کفش، تریکو و لوازم خرازی را در خود جای داده اند.

همچنین وجود معادن زیاد در گرجستان در کنار صنایع مختلف اقتصاد این کشور را رونق بخشیده است و از جمله مهم ترین معادن این کشور می توان به معدن منگنز، زغال سنگ، فلزات آهنی، عقیق، مرمر، جیوه و خاک نسوز اشاره کرد.

طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت ایران، میزان تجارت گرجستان با جهان در سال ۲۰۱۵ برابر با صادرات ۲ میلیارد دلار، واردات ۸ میلیارد دلار، تراز تجاری ۶- میلیارد دلار و تجارت خارجی ۱۰ میلیارد دلار بوده است و نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

مهم ترین اقلام صادراتی به سراسر جهان از گرجستان در این سال سنگ مس و کنستانتره های آن، آلیاژ آهن، اتومبیل سواری، میوه و دارو بوده است.

این آمارها نشان می دهند که میزان تجارت خارجی ایران با گرجستان در ۸ ماهه اول سال ۱۳۹۵ برابر با صادرات ۴۹ میلیون دلار، واردات ۲۳ میلیون دلار، تراز تجاری ۲۶ میلیون دلار و تجارت خارجی ۷۲ میلیون دلار بوده است.

مهم ترین اقلام صادراتی ایران به گرجستان قیر نفت، کاشی، روغن صنعتی، شیشه، ماشین های خرد کن و مهم ترین اقلام صادراتی گرجستان به ایران چوب اره شده، وسایل نقلیه، نخ، جو به جز بذر، وسایل نقلیه موتوری وغیره بوده است.

با توجه به اینکه هر کشوری سیر صعودی و نزولی در اقتصاد خود دارد، گرجستان نیز با وجود بی ثباتی های سیاسی و نبودن امنیت برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی در سالهای گذشته، درحال حاضر توانسته به رشد وثبات اقتصادی خوبی دست یابد و نظر سرمایه گذاران را به خود جلب کند.

مزیت های گرجستان برای سرمایه گذاران

  • مالیات کم
  • نیروی كار ١.۹ میلیون نفری گرجستان تحصیل كرده هستند.
  • میانگین حقوق ماهیانه آنان كمتر از میانگین اروپایی است.
  • ۵۰.۴ درصد جمعیت بیكار آن (۱۶۹۱۰۰ نفر) بین ۲۰ تا ۳۴ سال سن دارند.
  • تعرفه های پایین ترخیص گمركی
  • سیاست تجارت آزاد
  • وجود زیر ساختهای خوب تجاری
  • رشد سرمایه گذاری خارجی در گرجستان از سال ۲۰۰۳ به بعد در نتیجه انجام اصلاحات در مرزها برای سهولت بیشتر مبادلات مرزی و كاستن هزینه های آن، رشد فزاینده ای را تجربه كرده است .
  • كیفیت بالایی از زندگی در گرجستان
  • رشد اقتصادی پایدار
به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *