تجارت ایران و جمهوری آذربایجان

افزایش ۷۰درصدی حجم گردش تجارت ایران و جمهوری آذربایجان

وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان روز شنبه در نشست خبری در باکو از نتایج سفر به جمهوری اسلامی ایران ابراز رضایت کرد و گفت: در سال گذشته میلادی شاهد افزایش نزدیک به ۷۰ درصدی حجم گردش تجاری دو کشور هستیم.

تجارت ایران و جمهوری آذربایجان

تجارت ایران و جمهوری آذربایجان

شاهین مصطفی اف در این نشست خبری درباره نتایج سفر هیات اقتصادی جمهوری آذربایجان به ایران افزود: الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان اهمیت خاص به روابط با جمهوری اسلامی ایران قایل است.

وی با اشاره به هفت دیدار روسای جمهوری آذربایجان و ایران در سه سال اخیر افزود: در این مدت همچنین نزدیک به یکصد سفر متقابل مقامات دو کشور انجام گرفته و ۴۰ سند همکاری به امضا رسیده است .

شاهین مصطفی اف همچنین از فعالیت بیش از ۵۳۰ شرکت ایرانی در حوزه های اقتصادی مختلف جمهوری آذربایجان خبر داد و گفت: تا کنون از سوی ایران نزدیک به دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در اقتصاد جمهوری آذربایجان سرمایه گذاری شده است .

وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان، ایران را از شرکای مهم بازرگانی برای کشورش عنوان کرد و فعالیت مشترک دو کشور همسایه در راستای اجرای برخی طرح های اقتصادی را موفقیت آمیز خواند و افزود: مرحله نخست تکمیل دالان بین المللی حمل و نقل شمال ، جنوب به پایان رسیده و در قالب آن خط ریلی ۸٫۳ کیلومتری در آذربایجان و نیز پل ریلی در مرز مشترک دو کشور احداث شده و کارهای ساخت و ساز خط ریلی ۱٫۷ کیلومتری و پایانه باری در خاک ایران ادامه دارد .

وی افزود: در چارچوب تکمیل دالان حمل و نقل شمال ، جنوب همچنین ۹۰ درصد کارهای مربوط به ساخت خط ریلی قزوین ، رشت به پایان رسیده و این بخش خط آهن در سال ۲۰۱۷ میلادی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت .

وی ادامه داد: در سال گذشته میلادی خط انتقال برق ۳۳۰ کیلو ولتی ایمیشلی ، پارس آباد میان دو کشور مورد بهره برداری قرار گرفته، کارخانه مشترک خودروسازی در کوی صنعتی نفتچاالای آذربایجان پایه گذاری شده و در ماه ژنویه سال جاری نیز ساخت کارخانه مشترک داروسازی در منطقه پیر اللهی حومه باکو آغاز شده است .

وی همچنین راه اندازی قطار مسافربری نخجوان ، تبریز ، تهران ،  مشهد را یکی از نمونه های بارز همکاری موفقیت آمیز دو کشور در حوزه حمل و نقل عنوان کرد و گفت: برنامه ریزی شده است، در آینده نزدیک پرواز های مسافربری در مسیر ارومیه ، قبله و برعکس تحقق یابد .

وزیر اقتصاد آذربایجان اقدامات لازم دولت جمهوری آذربایجان برای به کارگیری تسهیلات روادید برای گردشگران خارجی را مورد اشاره قرار داد و گفت: بر اساس دستور اخیر رییس جمهوری آذربایجان درباره توسعه گردشگری در این کشور شهروندان ایرانی نیز می توانند ظرف سه روز روادید الکترونیکی برای سفر به آذربایجان دریافت کنند .

مصطفی اف در بخشی از سخنان خود همچنین وجود ظرفیت های خوب برای همکاری میان آذربایجان و استان های همجوار ایران در حوزه های کشاورزی، صنایع غذایی، حمل و نقل و گردشگری را مورد تاکید قرار داد .

شاهین مصطفی اف گفت: نزدیکی جغرافیایی استان آذربایجان غربی ایران با نخجوان و ترکیه فرصت خوبی برای توسعه همکاری های سه جانبه نخجوان ، ایران ، ترکیه فراهم می کند .

وی در انتها طرح سد خدا آفرین و قیز قلعه سی را از طرح های مشترک موفقیت آمیز دو کشور خواند و اجرای این طرح را بیانگر اراده سیاسی الهام علی اف و حسن روحانی روسای جمهوری آذربایجان و ایران و سطح روابط اقتصادی راهبردی دو کشور دانست.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *