تجارت خارجی عامل رونق اقتصادی

رشد اقتصادی هرکشوری وابسته به عوامل گوناگونی است که یکی از مهمترین آنها رابطه با کشورهای دیگر و گسترش تجارت خارجی است.

رونق اقتصادی با تسهیل تجارت خارجی

تجارت خارجی

حال اگر این روابط که پیش نیاز تجارت خارجی است، عاملی برای رشد اقتصادی کشور بدانیم، باید به دنبال صلح و ایجاد روابط دوستانه و دوطرفه با کشورهای مختلف جهان باشیم که نیازمند تدبیر و برنامه ریزی است.

در چند سال اخیر در دولت آقای روحانی شاهد مستحکم شدن روابط تجاری و عقد قرارداد با کشورهای مهم جهان بودیم که پیش بینی شده است تا با کنترل صادرات غیر نفتی و نفتی بتوانیم شاهد رشد تجارت خارجی باشیم.

امروز کشور ما در تولید بسیاری از محصولات از جمله زعفران مرغوب و با کیفیت و دیگر محصولات کشاورزی در سطح نسبتا خوبی قرار دارد ولی برنامه ریزی منظم و دقیقی برای افزایش صادرات نداریم.

چرا که افزایش صادرات نیازمند وجود مشتری در خارج از کشور است و این مشتری باید برند ایرانی را بشناسد، آن را امتحان کند و از کیفیت و مرغوبیت آن لذت ببرد تا مشتری دائم محصول مورد نظر شود.

اینجاست که باید گفت بازاریابی در بازارهای صادراتی جهان اصل بسیار مهمی برای جذب مشتری است و ما نسبت به آن توجه چندانی نداریم.

با توجه به اینکه بحث تولید و اشتغال از اهمیت ویژه ای برای همه اقشار جامعه برخوردار است، دولت باید فکری به حال جوانان کند. با داشتن برنامه و کنترل صادرات وهمچنین تحت نظر داشتن کالاهای وارداتی می توان حجم صادرات را افزایش داد که این افزایش و در پی آن درخواست بیشتر برای خرید از ایران می تواند نتیجه خوبی را در اقتصاد و اشتغال کشور داشته باشد.

پایمان را فراتر از بازرگانی در داخل کشور می گذاریم و به تجارت در خارج از کشورمان می رسیم که می تواند موتور توسعه اقتصادمان باشد. تجارتی که نیازمند برندسازی و بسته بندی خوبی است که محصول تولید ایران را به خوبی معرفی کند.

با توجه به اینکه رتبه تجارت های خارجی کشورمان در سال ۲۰۱۷ به ۱۷۰ رسیده است می توان گفت رشد چشمگیری را در این قسمت شاهد نبوده ایم. با نگاهی به آمار صادرات غیر نفتی می توان این موضوع را درک کرد.

به بیانی ساده برای آنکه بتوانیم مدیریت بهتری در ازتباط با تجارت خارجی کشور داشته باشیم تنها تلاش دولت کافی نیست وحضور بخش خصوصی نیز مهم است.

ضرورت همکاری بخش خصوصی با دولت جهت تسهیل تجارت خارجی امری است که نیازمند اصلاح و کنترل محیط کسب و کار است و از طریق همین اصلاح می توان به رشد سرمایه گذاری های خارجی و رونق اقتصادی کشور دست یافت.

همچنین بخش خصوصی به طور خاص می تواند به گسترش صنعت حمل و نقل کمک شایانی کرده که این کار برای سرعت بخشیدن به تجارت خارجی ضروری است و بدون حضور بخش خصوصی پیشرفتی در توسعه بازرگانی بین المللی نخواهیم داشت.

مسئله دیگری که در زمینه تجارت خارجی کشور ما وجود دارد بحث گمرک کشور و واردات و صادرات کالا است. می توان گفت زمانی که برای ترخیص کالا و واردات در گمرک ایران صرف می شود در سال گذشته ساعات زیادی بوده است و مطابق با گزارش بانک جهانی در سال گذشته (از شروع سال ۲۰۱۷ میلادی) این زمان به طور میانگین ۱۰۱ ساعت بوده که در سال جدید با به کار گیری سامانه الکترونیکی گمرک، شاهد اخباری مبنی بر کاهش این زمان به ۴۵ ساعت هستیم.

سامانه الکترونیکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در سال اخیر کمک زیادی برای تجارت آسان بود و فرآیندهای گمرکی را سرعت بخشید.

در پایان می توان با تاکید بیشتری از اهمیت تجارت خارجی برای رشد و توسعه اقتصادی که رفاه مردم کشورمان را فراهم می کند سخن گفت. ضرورت ایجاد روابط تجاری و حضور در بازارهای تجاری بین المللی می تواند ایران و برند ایرانی را به جهان بشناساند و به جایی برسیم که اشتغال دغدغه جوان تازه فارغ التحصیل ما نباشد.

 

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *