تجارت جهانی ۲٫۴ رشد می کند

 سازمان تجارت جهانی که همه ساله پیش بینی هایی از شرایط اقتصادی و تجاری سال جدید و سالهای پیش رو ارائه می کند در تازه ترین پیش بینی خود اعلام کرد که در سال ۲۰۱۷ تجارت جهانی حدود ۲٫۴ درصد رشد می کند.

تجارت جهانی 2.4 رشد می کند

تجارت جهانی

هرچند که تحولات اقتصادی و سیاست دولتی به ویژه در آمریکا ابهام های زیادی ایجاد کرده است. میزان رشد تجارت جهانی در سال جاری میلادی بین ۱٫۸  تا ۳٫۶ درصد پیش بینی می شود در حالی که در گزارش ماه سپتامبر این پیش بینی بین ۱٫۸ تا ۳٫۱ درصد اعلام شده است.

نگرانی بزرگی که سازمان تجارت جهانی دارد این است که به دلیل عدم شفافیت فعالیت های دولت ها ممکن است فعالیت تجارت جهانی با محدودیت هایی مواجه شود. تحرکات اخیر دولت آمریکا و تهدید برای تعرفه های سنگین محصولات چینی و مکزیکی هرگونه پیش بینی دقیق تر درمورد آیند تجارت جهانی را با مشکلات جدی مواجه می کند.

سیاست حمایت دولتی که سال هاست در آمریکا شکل گرفته و به آن دامن می زند نگرانی هایی را برای تجارت جهانی به وجود آورده است. ترامپ حتی سازمان تجارت جهانی را مزاحم می داند.

روبرتو ازودو مدیرکل سازمان تجارت جهانی در واکنش به این اظهارات گفت: تجارت را بخشی از راه حل ها برای حل مشکلات اقتصاد بدانیم. خوشبینی محتاطانه ای وجود دارد اما رشد تجارت ضعیف مانده و ریسکهای نزولی بسیار زیادی وجود دارد.

تجارت جهانی در سال ۲۰۱۶ کمترین میزان رشد را از زمان بحران مالی با رقم ۱٫۳ درصد را تجربه کرد که با نرخ پیش بینی شده ۱٫۷ درصدی هم منطبق نبود.مدیرکل سازمان تجارت جهانی عملکرد ضعیف تجارت در سال گذشته را کندی بیش از اندازه بازارهای نوظهور می داند که واردات آنها عملا راکد بوده و از نظر حجمی رشد نداشته است.

سازمان تجارت جهانی پیش بینی کرده است که اگر روند فعلی ادامه داشته باشد و اتفاق غیر منتظره ای نیفتد تجارت جهانی در سال ۲۰۱۸ بین ۲٫۱ تا ۴ درصد رشد کند. این سازمان هشدار داده است که افزایش تورم، نرخ های بهره بالا، سیاست های مالی دولتی و انقباضی و وضع قوانینی برای محدود کردن تجارت آزاد ممکن است رشد تجارت در سال های آینده را تضعیف کند.

دونالد ترامپ یکی از برنامه های خود را حمایت از تولید و رشد مشاغل تولیدی اعلام کرده و کاهش کسری تجاری این کشور را یکی از اولویت های برنامه های اقتصادی خود می داند. وی قصد دارد پیمان های تجاری امریکا با دیگر کشورها مثل چین، کانادا و مکزیک را تغییر داده و دوباره با آنها مذاکره کند. در این بین تنش های تجاری میان چین و آمریکا که اولین و دومین اقتصاد بزرگ جهان هستند می تواند آثار جبران ناپذیری را برای اقتصاد و تجارت جهانی به همراه داشته باشد.

 

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *