تجارت با پاکستان

کشور پاکستان که در همسایگی ایران، عمان، افغانستان، هند و چین قرار گرفته و جزو کشورهای پرجمعیت جهان است، در گروه کشورهای در حال توسعه قرار دارد و پیشرفت‌های بزرگی نیز در موقعیت ارز خارجی و رشد سریع در منابع ارز ثابت در سالهای اخیر را در این کشور شاهد بودیم.

تجارت با پاکستان

پاکستان

این کشور از ۸ ایالت و قلمرو فدرالی تشکیل شده و کشوری متنوع از نظر قومی، زبانی و جغرافیایی است که دین مردمش اسلامی است. این کشور در سال ۲۰۱۲ از نظر بزرگی نیروهای مسلح در رتبه هفت جهان قرار داشته است.

بزرگترین شهر پاکستان کراچی است و این کشورعضو سازمان اکو، سازمان ملل متحد، سازمان کنفرانس اسلامی و سازمان همکاری منطقه‌ای جنوب آسیا است. مدت زمان ریاست جمهوری در این کشور ۵ سال است و این مقام تشریفاتی است.

این کشور در حال توسعه  رشد اقتصادی خود را مدیون بخش های زیر است:

  • معدن شامل نفت، گاز طبیعی، زغال سنگ، آهن، کروم و سنگ آهک
  • کشاورزی
  • دامپروری
  • صنعت شامل كشتی سازی، پالایشگاه نفت، صنایع دستی، اسلحه سازی، ماشین سازی و ذوب آهن
  • پرورش و صید آّبزیان (ماهیگیری)
  • دامپروری

 

از جمله صنایع مهم پاکستان می توان به برخی صنایع غذایی متكی به بخش كشاورزی، پارچه بافی، ریسندگی و بافندگی و شتلی كوبی اشاره کرد.

طبق آمارهای منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران، مهم ترین کالاهای صادراتی ایران به این کشور سوخت های معدنی، پوست خام، آهن و فولاد، کشتی و قایق، نمک، گوگرد، خاک، سنگ، گچ، سیمان، سنگ فلز و خاکستر و مهم ترین کالاهای وارداتی پاکستان از جهان سوخت های معدنی، ماشین آلات، تجهیزات برقی و الکترونیکی، روغن ها، آهن و فولاد است.

عمده کالاهای وارداتی پاکستان از جهان

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *