دانستنی های تجارت با قزاقستان

قزاقستان وسیع ترین کشوری است که در خشکی محاصره شده و پایتختی بادخیز و سرد دارد همچنین از بین جمهورى‌هاى تازه مستقل شده این کشور از نظر منابع موجود برای صادرات در مقام پنجم جای گرفته است.

دانستنی های تجارت با قزاقستان

قزاقستان

حکومت قزاقستان دموکراتیک و از نوع جمهوری ریاستی است. رئیس جمهور در راس کشور و دولت قرار دارد. قدرت اجرایی دست دولت بوده و قدرت قانونی دست پارلمان می‌باشد. رهبر زمان کمونیسم قزاقستان یعنی نورسلطان نظربایف پس از استقلال به ریاست‌جمهوری قزاقستان رسید و هم‌چنان در این منصب باقی‌مانده‌است.

اقتصاد این کشور وابسته به منابع فسفر زرد، مس، سرب، روی، فرآورده‌هاى نفتي، سنگ معدن، فلزات غيرآهنى و فرآورده‌هاى نيمه تمام حاصل از شيمى و متالورژی، فلزات آهنى و غيرآهنى است تا جایی که قزاقستان دومین منابع بزرگ در اورانیوم، کروم، روی و سرب و سومین در منگنز، چهارمین در مس را داراست.

این کشور همچنین در زمینه صادرات پنبه، پوست، انواع غلات، گوشت کنسرو شده و دیگر فرآورده های کشاورزی نیز فعال بوده و اقتصاد آن بیشتر بر فعالیت های کشاورزی متکی است.

مهم ترین مشکلات و موانع تجارت با قزاقستان:

  • سيستم ضعيف قوانين بازرگاني
  • نبود سرمايهٔ داخلى براى پرداخت به کالاهاى خارجى
  • مشکلات حمل و نقل
  • محدودیت شرکت‌هاى بيمه‌اى خارجى در همکارى‌هاى مشترک با شرکت‌هاى طرف قزاقستان

شخص واردکننده بايد اظهارنامه گمرکى ای را تکمیل کند که شامل فاکتور تجاری، اسناد حمل از قبيل بارنامه، بارنامه هوایى و… می شود.

شخص صادرکننده نیز علاوه بر پر کردن اظهارنامه گمرکى در هنگام بازرسى گمرکى بايد قرارداد صادرات براى بعضى از طبقات کالاهاى قابل مبادله را به ثبت برساند.

طبق آمار منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران مهم ترین اقلام صادراتی ایران در صادرات به قزاقستان به این کشور شامل پسته، خرما، انگور، رنگ، سنگ مرمر، صابون، گوجه فرنگی، انواع لوله ها، سیب زمینی و مهم ترین اقلام وارداتی ایران از این کشور شامل جو، محصولات آهنی به ویژه فولاد، تخت نورد شده، ذرت دامی، ضایعات باطری و غیره می شود.

ارزش: میلیون دلار

مطابق جدول فوق این آمارها نشان می دهند که بیشترین میزان صادرات از ایران به قزاقستان در سال  ۱۳۹۲ برابر با ۲۱۰ میلیون دلار، بیتشرین میزان واردات ایران در سال ۱۳۸۸ برابر با ۲۲۲٫۸ میلیون دلار، بیشترین تراز تجاری دو کشور در هشت ماهه نخست سال ۱۳۹۵ برابر با ۵۷+ بوده و در سال ۱۳۹۳ بیشترین میزان تجارت خارجی این دو کشور با رقم ۳۸۷ میلیون دلار ثبت شده است.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *