تجارت با فرانسه، دومین صادرکننده بزرگ اروپا

فرانسه عضو اتحادیه اروپاست و از سیاست‌های تجاری و نرخ‌های تعرفه اتحادیه پیروی می‌کند همچنین این کشور عضو سازمان تجارت جهانی است و اقتصاد نسبتا بازی دارد و بعد از آلمان دومین صادرکننده بزرگ اروپاست.

تجارت با فرانسه، دومین صادرکننده بزرگ اروپا

فرانسه

وجود قوانین شفاف در حوزه سرمایه‌گذاری موجب شده تا سرمایه گذاران فراوانی از سراسر جهان به فرانسه روی آورند. بخش مالی فرانسه نسبتا بسته است و فقط چند بانک خارجی در این کشور فعال هستند.

مردم فرانسه هم سالانه کالاهای وارداتی زیادی مصرف می‌کنند که ارزش آنها کمی کمتر از کالاهای ساخت فرانسه است. با وجود تولید نفت، فرانسه به‌ طور خالص واردکننده نفت و به تغییرات قیمت آن به‌ شدت حساس است.

نزدیک ‌ترین شریک خارجی فرانسه در بخش خارجی، آلمان است که شریک بیش از ۱۷ درصد صادرات و ۱۹ درصد واردات فرانسه است. مهم‌ ترین اقلام صادراتی فرانسه ماشین‌آلات، تجهیزات حمل‌ونقل و هوایی و پلاستیک و مهم‌ترین واردات این کشور شامل ماشین‌آلات، خودرو و نفت خام است.

صنعت گردشگری نیز نقش زیادی در رونق اقتصادی فرانسه دارد و در دهه‌های اخیر، دولت‌های فرانسه در کنار شریک عمده تجاری کشور یعنی آلمان، از یکپارچه‌ سازی اقتصادی در اروپا حمایت کرده‌اند. فرانسه یکی از اولین کشورهایی بود که واحد پول یورو را به‌کار گرفت و در سال‌های اخیر، فرانسه مانند بیشتر کشورهای اروپایی، تجربه کاهش رشد و چالش‌های مالی را از سر گذرانده است.

مطابق آمارهای منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران در فاصله سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ بیشترین میزان صادرات فرانسه به جهان برابر با رقم ۵۸۱ میلیارد دلار و بیشترین میزان واردات در سال ۲۰۱۴ برابر با ۶۸۰ میلیارد دلار است.

تجارت فرانسه با جهان

ارزش: میلیارد دلار

مهم ترین اقلام صادراتی فرانسه به جهان در سال ۲۰۱۵ شامل تجهیزات صنعتی، وسائل نقلیه هوایی و ریلی، تجهیزات الکترونیکی، محصولات دارویی و نوشیدنی ها و مهم ترین اقلام وارداتی فرانسه از جهان در این سال شامل تجهیزات صنعتی، سوخت های معدنی، وسائل نقلیه، محصولات دارویی و پلاستیک بوده است.

تجارت فرانسه و ایران

سابقه روابط ایران و فرانسه به قرون وسطی می رسد که در طول سالیان متمادی نیز تحت تاثیر تغییرات سیاسی و منطقه‌ای، این روابط دچار تلاطم‌ های بسیاری شده است. شاید نقطه عطف این روابط را در سالهای اخیر باید بعد از توافق ژنو دانست که دقیقاً ۶۸ روز پس از توافق هسته‌ای ژنو بزرگترین هیئت اقتصادی خارجی متشکل از کارفرمایان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی فرانسه در ایران حضور یافتند.

دولت فرانسه پس از برجام، در اقدامی اجازه اتصال غول‌های اقتصادی این كشور به بازار پرپتانسیل ایران را صادر كرد و در این مسیر امكان معرفی توانمندی شركت‌های صادركننده خدمات فنی و مهندسی كشورش به بخش خصوصی ایران را به ‌وجود آورد. رفع موانع مرتبط با تحریم ظالمانه علیه ایران از یک طرف و بهبود چشم‌انداز سرمایه‌گذاری خارجی در ایران از سوی دیگر، در حال حاضر به‌عنوان «دو عامل تحریک ‌كننده سرمایه‌های اروپایی» سبب شده بخشی از نگاه صادركنندگان خدمات و فعالیت‌های زیرساختی و عمرانی فرانسه، به سمت ایران چرخش كند.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *