تجارت با ترکیه

کشور ترکیه که در همسایگی جمهوری آذربایجان، ایران، ارمنستان، عراق، سوریه، گرجستان،بلغارستان و یونان قرار دارد، در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۶ حدود ۱۰۴ میلیارد دلار صادرات به سراسر جهان داشته که بیشتر این صادرات به ترتیب به نیروی محرکه، ماشین الات، آهن و فولاد و لوازم الکتریکی و الکترونیکی اختصاص یافته است.

تجارت با ترکیه

ترکیه

این کشور کوهستانی و نسبتاً پرباران دارای موقعیت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و کشورهای زیادی از این موقعیت برای ترانزیت بهره می برند.

بیشتر قومیت ها در این کشور ترک هستند، حدود ۱۸ درصد کرد و مقدار اندکی از سایر اقوام را داراست. همچنین علاوه بر زبان ترکی، کردی و زازاها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

بخش خصوصی این کشور همواره در حال پیشرفت است و با تسهیل حمل و نقل و روابط بانکی اقتصاد کشور را رونق بخشیده است. تولیدات کشاورزی نیز در ترکیه از وضعیت خوبی برخوردار است به طوری که مقام هفتم در تولید جو و کتان، مقام اول در تولید فندق، انجیر، زردآلو، گیلاس، به و انار، مقام دوم در تولید هندوانه، خیار و نخود و مقام ششم در تولید چای به ترکیه تعلق دارد.

در زمینه صنعت نیز صنایعی از جمله نساجی( بزرگترین صنعت) پالایش نفت، صنایع غذایی، شیمیایی، فولاد و ذوب آهن، خودروسازی و ماشین سازی بیشترین میزان را در تولید صنعتی این کشور دارند.

در کنار این موارد صنایع الکترونیکی، صنایع اتومبیل سازی و گردشگری نیز در رونق به اقتصاد این کشور موثرند. ترکیه در زمینه گردشگری نیز پیشرفت های زیادی داشته است به طوری ۱۱ هتل از بهترین هتل های جهان در این کشور برای پذیرایی از گردشگران در نظر گرفته شده و سواحل این کشور از جذابیت زیادی برخوردار است.

اقلام مهم وارداتی ترکیه از جهان در سال ۲۰۱۴

ارزش: میلیارد دلار

 

 

مبادلات تجاری ترکیه با جهان

ارزش: میلیارد دلار

مطابق آمار منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران بیشترین میزان صادرات ایران به ترکیه مربوط به کالاهای اتودوو قطعاتش، اوره، آلومینیوم، پلی اتیلن و انواع پسته و بیشترین میزان واردات از ترکیه مربوط به موز سبز یا خشک، روغن آفتابگردان، ذرت دامی و سیگار حاوی توتون بوده است.

مبادلات تجاری ایران با ترکیه

ارزش: میلیون دلار

مطابق جدول فوق این آمارها نشان می دهند که در فاصله سالهای ۱۳۹۰ تا هشت ماهه نخست ۱۳۹۵ با توجه به اینکه از سال ۹۵ میعانات گازی نیز جزو صادرات غیر نفتی حساب شده است، بیشترین میزان صادرات ایران مربوط به هشت ماهه سال ۹۵ با رقم ۳۳۶۹ میلیون دلار و بیشترین میزان واردات ایران مربوط به سال ۹۳ با رقم ۳۷۸۰ میلیون دلار بوده است.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *