تجارت با برزیل

برزیل به عنوان کشور شرقی قاره آمریکا و پنجمین کشور وسیع جهان، به سبب دارا بودن زیرساخت ها و شرایط مناسبی از جمله نیروی کار، رشد در بخش کشاورزی، صنعت، تولید و معدن توانسته به توسعه اقتصادی قابل ملاحظه ای برسد از این رو تجارت با برزیل از اهمیت به سزایی برخوردار است.

تجارت با برزیل

برزیل

در اینجا سعی داریم تا شما را با این کشور و داشتن تجارت موفق درآن آشنا کنیم. این کشور که از ۲۷ واحد فدرال تشکیل شده قدرت زیادی از نظر اقتصادی در دست دارد و همواره به دنبال حضور پررنگ تر در عرصه بازارهای مختلف در جهان است تا بتواند این رشد اقتصادی را با افزایش بیشتری مواجه کند.

با توجه به پیشرفت هایی که کشور برزیل در زمینه اقتصادی و جذب سرمایه گذاری داشته می توان گفت بیشترین پیشرفت اقتصادی در قسمت های جنوبی آن رخ داده چرا که این قسمت با دارا بودن صنایع مختلف توانسته سرمایه گذاری های داخلی و خارجی را به خود جذب کند. اگر چه برزیل در حال توسعه دادن قسمت شمالی خود نیز هست و تصمیماتی برای جذب سرمایه گذاری در این ناحیه را نیز دارد.

از جمله پر اهمیت ترین صادرات این کشور می توان به رایانه، هواپیما، وسائل نقلیه، سویا، قهوه، سنگ آهن، فولاد، کفش، پوشاک و مواردی از این دست اشاره کرد. همچنین این کشور در زمینه نفت و گاز، حمل و نقل هوایی، تاسیسات احداث جاده، بنادر و راه آهن به پیشرفت های قابل توجهی دست یافته است.

حال باید گفت که یک صادر کننده به برزیل برای صادرات موفق خود به این کشور به چه چیزهایی نیازمند است:

صادر کننده به کشور برزیل ضمن ایجاد دفتر یا شرکتی برای ایجاد نمایندگی کالا و خدمات خود و گرفتن امتیاز به فردی به عنوان کارگزار برای انجام کارها در آن کشور نیاز دارد تا بتواند در زمینه بازاریابی مستقیم و ارتباط چهره به چهره با مشتری در آنجا حاضر باشد.

علاوه بر این صادر کننده به فروش محصولات به دولت، فروش دانش فنی، سرمایه گذاری های مشترک، تجارت الکترونیک ( که با روی کار آمدن تکنولوژی های نوین تجارت را تسهیل کرده است)، تبلیغات، قیمت گذاری، گارانتی( خدمات پس از فروش)، مراقبت از مالکیت معنوی خود، استفاده از خدمات نوین در محل، آشنایی به زبان پرتقالی( با توجه به اینکه این زبان در برزیل رایج است)، آشنایی با شرایط تجارت و مجراهای اطلاعاتی و اقتصادی در برزیل نیازمند است.

طبق آمار سازمان توسعه تجارت ایران، تجارت ایران و برزیل در سال ۸۷ برابر با صادرات ۵۵ و واردات ۵۷۰- میلیون دلار است که تراز تجاری برابر با ۵۱۵- میلیون دلار و حجم تجارت ۶۲۵ میلیود دلار است.

در سال ۸۸ برابر با صادرات ۴۰ و واردات ۶۱۳ میلیون دلار، تراز تجاری ۵۷۳- میلیون دلار و حجم تجارت این دو برابر با ۶۵۳ میلیون دلار بوده است.

در سال ۹۳ صادرات برابر با ۷۶٫۷ میلیون دلار، واردات ۳۳۳٫۳ میلیون دلار، تراز تجاری ۲۵۴٫۶- میلیون دلار و حجم تجارت ۴۱۰ میلیون دلار بوده است.

سال ۹۴ صادرات برابر با ۲۳٫۶  و واردات ۴۵۱٫۸ میلیون دلار، تراز تجاری ۴۲۸٫۲- میلیون دلار و حجم تجارت  ۴۷۵٫۴ میلیون دلار بوده  و در هشت ماهه اول سال ۹۵ صادرات برابر با ۷۰٫۳ و واردات ۶۳۱ میلیون دلار، تراز تجاری ۵۶۰٫۷- میلیون دلار و حجم تجارت ۷۰۱٫۳ میلیون دلار بوده است.

مهم ترین صادرات ایران به برزیل  در سال ۹۴ شامل صادرات کود آوره به صورت محلول در آب، انواع کف پوش، ظروف شیشه ای، انگور بی دانه، فرش، مغز پسته تازه و خشک، لیوان های نوشیدنی و… بوده است.

مهم ترین اقلام صادراتی برزیل به ایران در این سال نیز شامل ذرت دامی، قطعات بی استخوان منجمد از گاو، گوشت ران گاو، روغن سویا، گوشت سردست، لوبیای سویا، ماشین آلات قالب گیری و فشرده سازی، آب پرتقال و … بوده است.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *