تجارت با ایتالیا، پنجمین کشور پرجمعیت اروپا

ایتالیا کشوری با مساحت بیش از ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع با واحد پول یورو و آب و هوای مدیترانه ای تا آخر جنگ جهانی دوم اقتصادی مبتنی بر کشاورزی داشته و امروز با اقتصادی صنعتی به پنجمین کشور در این نوع اقتصاد و تجارت تبدیل شده است.

تجارت با ایتالیا، پنجمین کشور پرجمعیت اروپا

تجارت با کشور ایتالیا

ایتالیا کشوری است که به صورت پارلمانی اداره می شود و نهادی با بیشترین قدرت می تواند خواسته های مردم را اجرا کند. این کشور که از اقتصاد مبتنی بر کشاورزی به اقتصادی صنعتی روی آورده در جهان صنعت امروز در رده ۸ کشور صنعتی برتر جهان قرار گرفته است.

همچنین با توسعه و گسترش خدمات بیمه ، خدمات بانکی، خدمات تجاری، مالی و بازاریابی و تبلیغات، توانست به تدریج به رشد اقتصادی قابل توجهی برسد.

اقتصاد این کشور اقتصادی با حجم گسترده بوده و ایتالیا را به کشوری صنعتی تبدیل کرده است و از جمله این صنایع می توان به صنعت دفاع، مکانیک، شیمیایی، مد، کشتی سازی، منسوجات و پوشاک اشاره کرد.

شهرهای ونتو، پی مونته، امیلیا رومنیا، لومباردیا از شهرهایی هستند که رشد صنعتی ایتالیا به آن ها وابسته است. مهم ترین فعالیت های این کشور در زمینه تجارت و خدمات است که حدود ۵ میلیون شرکت کوچک و متوسط در بخش خدمات ایتالیا مشغول به کار هستند.

ایتالیا که عضو اتحادیه اروپاست یکی از واردکنندگان مواد غذایی است که به سبب نبودن شرایطی برای کشاورزی و تامین و تولید نیاز به مواد غذایی در داخل کشور به واردات این محصولات روی آورده است.

از مزیت های این کشور می توان به ساخت و تولید کالاهای مختلف اشاره کرد که بیشتر به وسیله شرکتهای کوچک و متوسط  و تحت مالکیت های خصوصی و خانوادگی تولید می شوند.

این کشور همچنین از نظر دارابودن منابع طبیعی در شرایط خوبی به سر نمی برد ولی صنایعی از جمله هواپیماسازی، شیمیایی، فلزکاری، ماشین‌آلات، وسائل نقلیه، برخی مواد غذایی و مشروبات، منسوجات و البسه، کشتی‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و غیره در این کشور از رونق نسبتا خوبی برخوردار هستند.

سالهاست که ایتالیا از شرکای تجاری مطمئن برای ایران است و در پروژه هایی از جمله احداث پالایشگاه ها، نیروگاه برقی و بنادر ایران نقشی موثر داشته است.

ارزش: میلیون دلار

مطابق جدول فوق و طبق آمار منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران، بیشترین میزان صادرات ایران به ایتالیا در سال ۱۳۹۴ ، بیشترین میزان واردات از ایتالیا در سال ۱۳۸۸ و بیشترین حجم تجارت خارجی را در سال ۱۳۸۸ شاهد بودیم که در سال ۱۳۹۵ کاهش هر سه این موارد را در این بازه زمانی داشتیم.

از جمله مهم ترین کالاهای صادراتی ایران به این کشور محصولات آهنی و فولاد، پوست، کود، آبگرم کن، زعفران، کفپوش، سنگ مرمر، مغز پسته وغیره اشاره کرد. همچنین صادرات محصولاتی چون دستگاه های بسته بندی، دارو، موتور گیربکس آسانسور، ماشین آلات مکانیکی و دستگاه های قالب گیری از ایتالیا به ایران از جمله بیشترین حجم واردات ایران از این کشور را به خود اختصاص داده است.

طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت ایران مهم ترین اقلام صادراتی ایتالیا به سراسر جهان به ترتیب تجهیزات صنعتی، وسایل نقلیه ریلی، تجهیزات الکترونیک، فرآورده های دارویی، پلاستیکی، پوشاک، مبلمان و سنگ های قیمتی بوده است که در این میان صادرات تجهیزات صنعتی با رقم ۹۲ میلیارد دلار بیشترین میزان صادرات را به خود اختصاص داده است.

در حال حاضر اینکه رضایت مشتری از رموز موفقیت در بازار است امری مهم در تجارت و فروش شناخته شده که درآمد بیشتر را به همراه دارد. وجود برند های معتبر در ایتالیا و توجه به اصل رضایت مشتری توانسته این کشور را در امر تجارت موفق کرده و کالاهایی مثل چرم و زعفران ایران با برند ایتالیا را در جهان محبوب کند.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *