تجارت با اندونزی

اندونزی با جای دادن بیشترین جمعیت مسلمان جهان در خود در گروه پرجمعیت ترین کشورهای جهان قرار دارد همچنین این مجمع الجزایر بزرگترین قدرت اقتصادی جنوب شرقی آسیا است.

تجارت با اندونزی

اندونزی

این کشور در همسایگی مالزی، گینه نو، استرالیا، تیمور شرقی، فیلیپین و سنگاپور قرار داشته و دارای آب و هوای خشک و بارانی در دو فصل مختلف است و به طور کلی کشوری نیمه کوهستانی است و برخی از بزرگترین جزایر جهان را در خود جای داده است.

مردم اندونزی بسیار مهمان دوست هستند و در بعضی از مناطق لمس کردن سر و عکاسی بدون اجازه از افراد برایشان به منزله بی احترامی است و از جمله ویژگیهای منحصر به فرد این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اندونزی مجمع الجزایری است که از مجموع ۱۳هزار جزیره حدود ۶ هزار جزیره قابل سکونت دارد.
  • جمعیت زیاد این کشور که طبق آمارای منتشر شده از سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۲۵۷٫۸ میلیون نفر است.
  • با توجه به گذر خط استوا از این منطقه، اندونزی دارای آب و هوای خوبی است.
  • دفتر سازمان آسه آن در جاکارتا قرار دارد.

بخش صنعت بیشترین میزان تولید ناخالص داخلی این کشور را در دست داشته و کشاورزی در جایگاه بعدی قرار می گیرد به صورتی که می توان گفت حجم زیادی از شاغلان این کشور در بخش کشاورزی مشغولند.

مهم ترین اقلام صادراتی اندونزی به جهان روغن نخل، زغال سنگ، گازهای نفتی، نفت خام، کائوچو طبیعی، زیورآلات، سنگ مس، اتومبیل، روغن نارگیل و تخته چندلاست که بیشترین آن به کشورهای آمریکا، چین، سنگاپور و ژاپن صادر می شود.

با توجه به کم بودن تولید نفت در اندونزی، نفت تولیدی علاوه بر تأمین نیازهای داخلی این کشور صادر نیز می شود، تا جایی که این کشور بزرگترین تولیدکننده نفت در کشورهای جنوب شرقی آسیا است.

 

نکاتی درباره سرمایه گذاری خارجی در اندونزی

  • سرمایه گذاری مستقیم با استفاده از ارز خارجی که جزء منابع ارزی اندونزی نباشد.
  • این سرمایه گذاری باید با تأئید دولت برای تأمین امورمالی و ایجاد یک موسسه اقتصادی داخل اندونزی استفاده شود.
  • سرمایه گذاری در حوزه ابزار و وسایل مورد نیاز برای موسسه اقتصادی یا کارگاه صنعتی باشد.
  • مشوقهای مالیاتی و گمرکی برای سرمایه گذاری خارجی در نظر گرفته شده است.
  • این کشور عضو آژانس ضمانت سرمایه گذاری چند جانبه صندوق بین المللی پول است و از سرمایه گذاری های خارجی در برابر ریسک های سیاسی داخلی حمایت می کند.

مطابق آمار منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران بیشترین میزان صادرات ایران به اندونزی شامل گوگرد، کک نفت، الکل، قیر، خرما، انجیر، آناناس، گلابی،ماشین های خودکار داده پرداز و وازلین بوده است.

ارزش: میلیون دلار

اندونزی

طبق جدول فوق این آمارها نشان می دهند که در فاصله سال های ۱۳۸۹ تا هشت ماهه نخست سال ۱۳۹۵ بیشترین میزان صادرات از ایران به اندونزی در سال ۱۳۹۰ با رقم ۱۱۲۵ میلیون دلار و بیشترین واردات از این کشور در سال ۱۳۸۹ با رقم ۲۱۷ میلیون دلار بوده است.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *