تجارت با آفریقای جنوبی

کشورهای آفریقای جنوبی به سبب وجود منابع طبیعی فراوان و پیشرفت در زمینه های انرژی، حمل و نقل، امور مالی، بورس و ارتباطات، دارای اقتصادی رو به رشد است ولی به دلیل توزیع ثروت به صورت نابرابر، این رشد در تمان مناطق یکسان نیست.

تجارت با آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی

این کشور که عضو سازمان تجارت جهانی است، تعرفه واردات خود را کاهش داده است و این خود گامی در جهت توسعه اقتصادی و کمک به تولید و اشتغال و شرایط رفاهی  آفریقای جنوبی است به طوری که در سال های اخیر شاهد رشد و افزایش تولید در آفریقای جنوبی بوده ایم.

این کشور با ساختار مالی پیشرفته و تراز تجاری بالا توانسته چشم انداز و دورنمایی مثبت از اقتصاد داخل خود را به نمایش بگذارد و این رشد اقتصادی را مدیون وجود معادن غنی طلا، پلاتین، ذغال سنگ، صنایع فولاد، آلیاژهای آهنی، صنایع تولید راه آهن و قطار، ماشین آلات و تجهیزات است.

تولید محصولات کشاورزی از جمله ذرت، تنباكو،  گندم، نیشكر، شراب، محصولات لبنی و پشم نیز در کنار سیستم آبیاری متناسب و پیشرفته کمک کننده به این اقتصادی بوده است.

از مشكلات مهم اقتصادی آفریقای جنوبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وجود نا امنی بیش از اندازه و افزایش روز به روز جرم و جنایت
  • نرخ بالای بیكاری
  • درصد بالای ابتلاء به بیماری ایدز(۱۱ درصد جمعیت برابر ۵ میلیون نفر در سال ۲۰۰۴)
  • “قانون تقویت اقتصادی سیاهان” BEE كه از نظر اعطای امتیازات ویژه به سیاهان از طرف شركت های عامل منفی است.
  • مقررات سخت اقتصادی و مالیات های نسبتاً بالا
  • عدم ثبات امنیتی در منطقه

طبق آمار منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران طی سال های ۱۳۸۶ تا شش ماهه نخست ۱۳۹۵ بیشترین میزان صادرات از ایران به آفریقای جنوبی در سال ۱۳۹۱ برابر با ۵۹ میلیون دلار ، بیشترین میزان واردات در سال ۱۳۸۷ برابر با ۹۳ میلیون دلار و بیشترین تراز تجاری دو کشور مربوط به سال ۱۳۹۲ برابر با ۲۶+ بوده است.

مطابق همین آمار در این سال ها بیشترین حجم مبادلات تجاری بین ایران و آفریقای جنوبی مربوط به سال ۱۳۸۹ با رقم ۱۲۹ میلیون دلار و کمترین میزان مربوط به شش ماهه نخست سال ۹۵ با رقم ۳۳٫۳ میلیون دلار بوده است که با جزئیات بیشتر در جدول زیر آمده است.

ارزش: میلیون دلار

به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران از سال ۱۳۹۴ بیشترین کالاهای صادرات به آفریقای جنوبی تورانسفورماتورهای دی الکتریک، پلی اتیلن گرید فیلم، کف پوش ها به جز گبه، قیر نفت، پسته، خمیرهای غذایی و خرما و بیشترین کالاهای وارداتی ایران از این ناحیه ماشین آلات، فرومنگنز، قطعات مربوط به ماشین آلات، عصاره درخت ابریشم و سنگ کروم بوده است.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *