تجارت الکترونیک راه اتصال به بازارهای جهانی

علی نقیب عضو سابق هیئت نمایندگان و رئیس سابق کمیسیون کسب و کار اتاق تهران در گفت و گو با تواکسیم از ضرورت استفاده از تجارت الکترونیک برای حضور در بازارهای جهانی می گوید که در ادامه می خوانید.

تجارت الکترونیک راه اتصال به بازارهای جهانی

علی نقیب

درباره سرمایه گذاری هایی که بعد از برجام در ایران انجام شده چه نظری دارید و تا چه اندازه به هدف مورد نظر دولت و کشور رسیده ایم؟

بحث برجام و سرمایه گذاری در کشور برخلاف خیلی ها که فکر می کنند که به خوبی انجام نشده است به نظر من اتفاق خیلی خوبی بود. در تماس هایی که با شرکت های اروپایی بر قرار می کنم متوجه شدم که تمایل زیادی برای سرمایه گذاری در ایران دارند و خود را روز به روز برای این حضور آماده می کنند. فکر می کنم اگر از نظر سیاسی در شرایط بهتری قرار بگیریم می توانیم سرمایه گذاری های خوبی را در کشور داشته باشیم.

کدام بخش ظرفیت بیشتری برای سرمایه گذاری دارد؟

سرمایه گذاری در کشور برای ایجاد زیرساخت های لازم تجارت و رونق صادرات لازم و ضروری است و بیشتر ظرفیت های ما برای جذب سرمایه های خارجی در صنعت نفت و پتروشیمی است ولی باید حتما در نظر بگیریم که موقعیت جغرافیایی خوبی که ایران دارد موجب شده تا تمامی کشورها حتی شرکت های اروپایی تمایل زیادی برای این سرمایه گذاری ها داشته باشند.

در بسیاری از قسمت ها و به طور خاص نفت و پتروشیمی، صنایع مربوط به کالاهای مصرفی و صنعت گردشگری  که به تازگی پیشرفت های زیادی در سراسر جهان برای رشد اقتصادی کشورها داشته است، ظرفیت پذیرش سرمایه گذار بسیار بالاست.

در صادرات غیر نفتی نیز می توان گفت که از طریق ارتباط با کشورهای همسایه می توان در زمینه صادرات کالاهای مصرفی و صنعت خودروسازی نیز پیشرفت های خوبی را شاهد بود.

درارتباط با تجارت الکترونیک و سایت های b2b در کشور چه نظری دارید؟

از آغاز شکل گیری تجارت الکترونیک در سراسر جهان سال ها می گذرد و متاسفانه به خاطر ضعف سیستم های الکترونیکی و بانکی ایران نتوانسته به خوبی در این عرصه وارد شود. برای وصل شدن به بازارهای جهانی باید از همین ابزارهای نوین تجاری استفاده کرد که سایت های b2b نیز در این عرصه بسیار خوب عمل می کنند و آینده خوبی برای این نوع تجارت متصور هستم ولی برای کشور ما به زمان بیشتری نیاز دارد.

سرمایه گذاری های خارجی و داخلی تا چه حد می توانند در افزایش تولید داخلی و در نتیجه افزایش صادرات کشور موثر باشند؟

اصولا سرمایه گذاری صنعتی در داخل کشور هم می تواند تولید ثروت کند و هم کمک زیادی به اشتغالزایی کشور داشته باشد. من فکر می کنم که یکی از کارهای مهمی که کشور باید برای خروج از این وضعیت انجام دهد جذب سرمایه گذاری های خارجی و ایجاد تولید و کسب وکار است.

فقط نباید مصرف کننده بود. متاسفانه در سال های اخیر شاهد واردات بی رویه کالاهایی هستیم که به خوبی در داخل کشور تولید می شوند و این یکی از معضلات کشور است. با جذب سرمایه گذاری های خارجی می توان سطح زندگی مردم را بالا برد و به اشتغالزایی خوبی رسید.

تاثیر دیپلماسی های سیاسی در افزایش سرمایه گذاری های خارجی و رونق تجارت کشور را چطور ارزیابی می کنید؟

هر کشوری برای توسعه اقتصادی باید دیپلماسی های سیاسی و اقتصادی را در اولویت های خود قرار دهد چرا که شکل گیری روابط سیاسی خوب می تواند روابط اقتصادی و تجاری خوبی را برای کشور رقم بزند. بعد از برجام کارهای خوبی انجام شده و باید ادامه داد تا به نتیجه رسید.

به نظر شما تا چه اندازه حضور خوب و پررنگی در بازارهای جهانی و بین المللی داشتیم؟

ما در صادرات نفتی موفقیت های زیادی داشتیم که در صادرات غیر نفتی نداشتیم. باید در بحث مسائل بوروکراسی داخلی و سیستم های داخلی بانکی که در حال حاضر در فرآیند تولید کشور اختلال ایجاد کردند، اصلاحاتی صورت گیرد و در غیر این صورت نمی توانیم در بازارهای جهانی رقابت پذیر باشیم. بحث بوروکراسی داخلی و نگاه به صنعت در داخل کشور باید مثل برجام مورد توجه قرار گیرد تا بتوانیم در بازارهای جهانی نیز موفق باشیم و دیده شویم.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *