تاثیر برجام در نمایشگاه بین المللی

تاثیر محسوس برجام بر حضور ایران در نمایشگاه هاي بین المللی

به گفته حبیب ماهوتی، از همان روزی که برجام شروع شد و توافق ها صورت گرفت و به نوعی تحریم ها برداشته شد، تغییرات محسوسی در وضعیت نمایشگاه ها ایجاد شد.

تاثیر برجام در نمایشگاه بین المللی

تاثیر برجام در نمایشگاه بین المللی

بیش از یک سال از برجام می گذرد و در این مدت اتفاقات زیادی در حوزه اقتصاد و ارتباط ایران با دنیا افتاد. در این مدت هیات های مختلفی به ایران سفر کردند و البته ایرانی های زیادی هم در قالب هیات های تجاری برای همکاری بیشتر به کشورهای مختلف رفتند.

حبیب ماهوتی رئیس سابق انجمن شرکت هاي نمایشگاه هاي بین المللی درباره تاثیر برجام در نمایشگاه های بین المللی بیان کرد: از همان روزی که برجام شروع شد و توافق ها صورت گرفت و به نوعی تحریم ها برداشته شد، تغییرات محسوسی در وضعیت نمایشگاه ها ایجاد شد.

ماهوتی ادامه داد: قبل از برجام، زمانی از می خواستیم از خارجی ها دعوت کنیم که به طور مثال در نمایشگاه تبریز حضور پیدا کنند، آنها می گفتند شما تحریم هستید و ما نمی توانیم در نمایشگاه های شما بیاییم. اگر هم بیاییم نمی توانیم جنس و کالایی وارد کنیم و بفروشیم و قرار داد ببندیم. به این ترتیب آن زمان حتی در حد صحبت هم ارتباطی برقرار نبود.

به گفته رئیس سابق انجمن شرکت هاي نمایشگاه هاي بین المللی ایران بعد از برجام اوضاع تغییر کرد. هیات های مختلفی در قالب گروه های تجاری، دولتی و بخش خصوصی به ایران آمدند.

البته که بیشتر این هیات ها به تهران رفتند اما باز هم حضور آنها بعد از برجام چشمگیر بود. تعدادی از این هیات ها به تبریز هم آمدند و حتی ثبت نام آنها برای حضور در نمایشگاه های بین المللی در کشور هم افزایش پیدا کرد و نشان از تمایل آنها به حضور در ایران داشت.

او همچنین اضافه کرد: الان حدود ۲۱ کشور در نمایشگاه فولاد حضور پیدا کرده اند. در حالی که در گذشته اصلا چنین نبود. البته که الان هم این مقدار باید در کمیت و کیفیت افزایش پیدا کند. چرا که این کشورها ضعیف حاضر شده اند. به عبارتی دستگاه و ماشین آلات با خود نیاورده اند و تنها باکاتالوگ آمده اند. اما باز همت تعدادشان نسبت به قبل از برجام قابل مقایسه نیست.

ماهوتی همچنین تاکید کرد: تاثیر برجام در نمایشگاه های بین المللی فراوان بود. حتی الان زمانی که ایرانی ها می خواهند در نمایشگاه های بین المللی خارج از کشور حضور پیدا کنند هم مسایل راحت تر شده است. آنها به روی باز استقبال می کنند و اجازه حضور می دهند. در صورتی که در گذشته حتی به مرحله مذاکره هم نمی رسید.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *