تاثیرات بازار جهانی فولاد بر بازار ایران

صنعت فولاد طی سه دهه گذشته در راس برنامه‌های توسعه‌ای و اهداف کلان اقتصادی کشور قرار داشته است اما در چند سال گذشته مشکلات عدیده صنعت فولاد باعث شد که آهنگ رشد این صنعت کند شود؛ به‌طوری‌که سال ۲۰۱۵ را بدترین سال برای بازار جهانی فولاد ارزیابی می‌کنند که تا اوایل سال ۲۰۱۶ نیز تداوم داشته است

تاثیرات بازار جهانی فولاد بر بازار ایران

فولاد

در سال ۲۰۱۵ کند ‌شدن رشد اقتصادی چین مهم‌ترین دلیل کاهش تولید فولاد را رقم زد. اگر چین در سال ۲۰۰۸ با اعمال سیاست‌های حمایتی مسیری متفاوت از دنیا را در تولید فولاد طی کرد، در سال ۲۰۱۵ خود به یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش تولید تبدیل شد.

سهم چین در کاهش تولید سال ۲۰۱۵ بیش از ۵۰درصد بوده است. سال ۲۰۱۶ میلادی در حالی که همچنان رکود در بازار فولاد مستقر بود، آغاز شد اما در سال ۲۰۱۶ میلادی فولاد مسیر متفاوتی را طی کرد. در حالی که قیمت سنگ‌آهن در ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی رقم ۴۲دلار در هر تن را به‌خود اختصاص داده بود، قیمت این محصول در پایان سال ۲۰۱۶ به ۸۰ دلار رسید و در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی قیمت ۹۰ دلار بر تن را نیز تجربه کرد. تولید فولاد جهان نیز هرچند اندک، اما با رشد نیم درصدی مواجه شد.

در واقع در سال ۲۰۱۶ نیز دولت چین با اعمال سیاست‌های انبساطی و تزریق نقدینگی به رشد شاخص‌های کلان و رشد کانون‌های مصرف فولاد چین و در نهایت به تحرک بازار فولاد کمک کرد. فضای مثبت حاکم بر بازار و تاثیر سفته‌بازی‌ها در استفاده حداکثری از شرایط پیش‌آمده باعث شد روند مثبت پیش آمده در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۷ نیز ادامه یابد. ایران نیز در صنعت فولاد، کشور تاثیرپذیری محسوب می‌شود و درهم ریختگی بازار جهانی فولاد بر بازار داخلی فولاد نیز تاثیر داشته است.

به اعتقاد کارشناسان، این اتفاقات و تحولات این موضوع را یادآوری می‌کند که به دلیل سرعت اتفاقات، تحلیل‌هایی که پیش از این به‌صورت سالانه در این صنعت مطرح می‌شد، باید از این پس به‌صورت کوتاه‌مدت (فصلی) ارائه شود.

منبع: اقتصاد آنلاین

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *