بوی بهبود از درآمد غول‌های نفتی

در هفتمین ماه سال ۲۰۱۷ هستیم و اکنون موسم ارائه گزارش‌های فصلی شرکت‌های بین‌المللی نفتی است. در این میان برخی شرکت‌های نام‌آشنا همچون شلمبرژه گزارش خود را ارائه کرده‌اند اما غول‌های بزرگ اکتشاف و تولید همچون توتال، انی، بی‌پی، رویا‌ل‌داچ‌شل، اگزان‌موبیل و شورون هنوز این کار را نکرده‌اند اما تخمین‌هایی در رابطه با صورت مالی آنها در سه ‌ماهه دوم سال منتشر شده است.

بوی بهبود از درآمد غول‌های نفتی

نفت

مطالعه و بررسی گزارش‌های رسمی و غیررسمی همگی حاکی از این است که در مقایسه سال به سال، اوضاع این شرکت‌ها به طرز قابل‌توجهی بهتر شده‌ و آنها در این مدت با رشد درآمد و سود مواجه بوده‌اند؛ رشدی که آن را مدیون اوپک و توافق کاهش تولیدش هستند. اما رشد تولید نفت امریکا و ضربه‌یی که این موضوع به چشم‌انداز قیمت نفت وارد کرده‌ سبب شده تا مقایسه سه‌ ماهه نخست و سه ‌ماهه دوم و برآوردها در رابطه با ادامه سال چندان امیدوار‌کننده نباشد.

به‌عنوان مثال شرکت شلمبرژه، در گزارش سه ‌ماهه دوم سال خود اعلام کرده که مجموع درآمدهای این شرکت با رشد ۲۷درصدی همراه بوده است. انتظار می‌رود درآمد شرکت‌های بزرگ نفتی نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲برابر شده ‌باشد. گزارشی از بهبود مشروط شرکت‌های نفتی را در ادامه می‌خوانید.

درحالی که اپراتورهای تولیدکننده نفت‌ شیل ایالات‌متحده و اوپک و روسیه به جنگ قیمت‌های پایین نفت با ذخایر جهانی ادامه می‌دهند، برخی دیگر از کشورهای تولیدکننده، با به‌کارگیری بیشتر دارایی‌های خود، کماکان سطح تولید خود را ثابت نگه داشته‌اند. مساله‌یی که به گفته مدیرعامل شرکت شلمبرژه امریکا ارائه‌دهنده سرویس‌های خدمات فنی و مهندسی، می‌تواند منجر به بروز بحران عرضه در میان‌مدت شود.

 پال کیبسگارد مدیرعامل این شرکت معتقد است در زمانی که قیمت نفت‌ خام پایین آمده و زیر ۵۰دلار در هر بشکه ثابت مانده است، این «رویکرد برداشت» است که توسط بسیاری از شرکت‌های ملی و بین‌المللی نفت دنبال می‌شود. کیبسگارد اظهار می‌کند: «هر مقدار که (امروز) وضعیت عدم سرمایه‌گذاری طولانی‌تر شود، (در آینده) زمانی که تولیدکنندگان دیگر دارای گزینه‌های کوتاه‌مدت برای ثابت نگه داشتن سطح تولید خود نباشند، شیب کاهش عرضه بسیار شدیدتر خواهد شد و باتوجه به حجم این دسته از تولیدکنندگان، در آینده کار دیگر کشورها برای مواجهه با چالش کاهش عرضه انتظاری بسیار دشوارتر خواهد شد.»

مدیرعامل شلمبرژه معتقد است در همین حال دو مساله بسیار واضح است: «(نخست) در سال‌های ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۰ با چالش قابل‌توجه عرضه مواجه خواهیم بود و (دوم) اینکه در آن تاریخ سرمایه‌گذاری جهانی افزایش خواهد یافت، اتفاقی که از هم‌اکنون آغاز شده است.»

وی معتقد است که تا آن زمان آنچه در بازار اتفاق خواهد افتاد، برآیندی از تعاملات بین روسیه، اوپک و از سوی دیگر تولیدکنندگان نفت امریکاست.»

تولیدکنندگان ساحلی امریکا که ۸درصد عرضه جهانی را به خود اختصاص می‌دهند، رویکرد «بشکه‌های سریع» را برگزیده‌اند و از ابتدای سال جاری و پس از دو سال رکود، تولید خود را افزایش داده‌اند. کیبسگارد اظهار می‌کند که افزایش فوق‌العاده خطرناک ۴۵۰هزار بشکه‌یی تولید نفت خام ایالات‌متحده از ابتدای سال ۲۰۱۷، سرمایه‌گذاران را به وحشت انداخته‌ و آنها را به این باور رسانده است که بشکه‌های نفت به بازار سرازیر خواهند شد و ذخایر جهانی نفت در آینده قابل تصور، کماکان بالا خواهد بود. از سوی دیگر این مدیر امریکایی عنوان می‌کند که ائتلاف کشورهای اوپک، دیگر کشورهای خلیج‌فارس و روسیه که بیش از ۴۰درصد عرضه جهانی نفت را در اختیار دارند، نشان داده‌اند که به‌صورت استوار و پیوسته بر منابع خود نظارت دارند. آنها به آرامی در ماه‌های اخیر فعالیت‌های خود در میدان‌های نفتی را بالا برده‌ و تولید خود را پس از بحرانی که در سال ۲۰۱۴ گریبان آنها را فرا گرفت، تعدیل کرده‌اند.

در ماه مه ‌امسال، اوپک و برخی دیگر از کشورهای غیراوپکی توافق کردند که تا پایان سه ‌ماهه نخست سال ۲۰۱۸، به میزان یک‌میلیون و ۸۰۰هزار بشکه از تولید روزانه خود بکاهند، اما فضای بازار از جایی منفی شد که ذخایر جهانی نفت به آن میزان که انتظار می‌رفت کاهش پیدا نکردند و قیمت طلای سیاه از صعود بازماند. کیبسگارد تولید نیجریه و لیبی را نیز یکی دیگر از نگرانی‌های بزرگ عنوان کرد. دو کشوری که در ابتدای امضای توافق و باتوجه به سطح تولید پایین و مسائل داخلی‌، از اجرای سهمیه‌بندی معاف شدند. با وجود افزایش تولید نفت خام شیل، تولیدکنندگان امریکایی به مدت ۶ تا ۷ سال است که جریان مثبت آزاد نقدی را به چشم ندیده‌اند. مدیرعامل شلمبرژه معتقد است: «اینکه (تولیدکنندگان امریکایی) بتوانند به فعالیت خود ادامه بدهند بستگی به این دارد که آیا آنها کماکان بتوانند در سال ۲۰۱۸ به استقراض و هجینگ ادامه دهند؟»

او پیش‌بینی می‌کند باتوجه به اینکه بودجه شرکت‌های اکتشاف و تولید امریکایی برای سال جاری مشخص شده است، فعالیت آنها در ادامه سال تغییر چندانی نداشته‌ و ثابت بماند. انتظار کیبسگارد بر این است که حفاری‌های بیشتر در سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا کند، اما شاید سرعت رشد آن‌ به اندازه سال ۲۰۱۷ نباشد.  شرکت شلمبرژه روز جمعه در گزارشی اعلام کرد که در  سه ‌ماهه دوم سال ۲۰۱۷، ریگ‌های حفاری بیکار خود در شمال امریکا را مجددا به کار انداخته تا از ریکاوری میدان‌های نفتی عایدی به دست آورد.

در سه ماهه نخست امسال، درآمدهای شلمبرژه از محل فعالیت‌های شکافت هیدرولیکی یا کراکینگ، به میزان ۶۸درصد افزایش داشته است. در مجموع نیز، درآمدهای این شرکت از فعالیت‌های خود در امریکای‌شمالی در این بازه زمانی ۱۸درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۷درصد رشد داشته است.

از سوی دیگر، حفاری‌های این شرکت در بخش فراساحل در خلیج مکزیک با کاهش روبه‌رو بوده اما درآمدهای ناشی از حفاری‌های زمینی این شرکت در ایالات‌متحده، رشد ۴۲درصدی داشته چراکه شمار ریگ‌های حفاری در صنعت نفت امریکا با رشد ۲۳درصدی مواجه بوده است.

با رسیدن قیمت نفت به سطحی قابل‌قبول، تولیدکنندگان نفت و گاز امریکا مجددا به منابع شیل روی آورده‌اند. شرکت‌های انرژی نیز رویه‌های خود را به‌گونه‌یی مدیریت کرده‌اند که هزینه‌های مربوط به فعالیت‌های شکافت هیدرولیکی کاهش پیدا کند.

شلمبرژه در گزارش سه‌ ماهه خود اعلام کرده است که تمام فعالیت‌های زمینی این شرکت در ایالات‌متحده در سه ‌ماهه دوم سال ۲۰۱۷، سودآور بوده که بخش قابل‌توجهی از آن مرهون افزایش بهره‌وری و رشد قیمت نفت بوده است. در سه ‌ماهه دوم سال جاری، میانگین قیمت نفت به ۴۸دلار و ۱۵سنت در هر بشکه رسید که ۵درصد در مقایسه با مدت زمانی مشابه سال گذشته بیشتر بوده است.

این شرکت که بزرگ‌ ترین ارائه‌دهنده تجهیزات حفاری و نرم‌افزاری در دنیاست، انتظار دارد بازارهای جهانی نفت نیز به تبعیت از امریکای‌شمالی حرکت کنند. پال کیبسگارد مدیرعامل این شرکت در سخنرانی خود اعلام کرد: «همزمان با اینکه چشم‌انداز فعالیت در امریکای‌شمالی در نیمه دوم سال کماکان قدرتمند باقی مانده است، نشانه‌های مثبت بیشتری از بازارهای جهانی دریافت می‌کنیم که حاکی از افزایش فعالیت‌ها و پروژه‌های جدیدی است که در آستانه به‌راه افتادن و گسترش یافتن در بازار‌های مختلف است.»

این کمپانی بین‌المللی که مقر اصلی آن در پاریس است در گزارش خود اعلام کرده که درآمدهای عملیاتی این شرکت پیش از کسر مالیات، با رشدی ۲۷درصدی به ۹۵۰میلیون دلار و سود هر سهم از این شرکت از ۲۳سنت به ۳۵سنت رسیده است. در مجموع درآمد این شرکت نیز با ۴٫۲درصد رشد، معادل ۷میلیارد و ۴۶۰میلیون دلار ثبت شده است.

در حالی که پیش‌بینی کارشناسان برای این شرکت، سود سهام ۳۰سنتی و درآمد ۷میلیارد و ۲۳۰میلیون دلاری بوده است.

در این میان رویترز نیز گزارش داده که پس از وقفه‌یی کوتاه در ابتدای سال ۲۰۱۷، شرکت‌های بزرگ نفت‌ و گاز جهان با بهبود قیمت پس از

سه سال تزلزل، هزینه‌های خود را به میزان دو برابر کاهش دادند. امید شرکت‌های بزرگ نفتی به سودآوری از جایی پررنگ شد که اوپک و برخی کشورهای غیراوپکی تصمیم گرفتند توافق کاهش تولید را امضا کنند. مساله‌یی که قیمت نفت را از ۲۷دلار در سال ۲۰۱۶ به ۵۸دلار در هر بشکه در ژانویه ۲۰۱۷ رساند. البته اکنون قیمت نفت مجددا به زیر ۵۰دلار در هر بشکه برگشته است و بر اثر افزایش تولید نفت ایالات‌متحده بسیاری از بانک‌های بین‌المللی در گزارش‌های اخیر خود، پیش‌بینی‌های‌شان در رابطه با قیمت نفت را کاهش داده‌اند اما سرمایه‌گذاران مجددا بر توانایی‌های شرکت‌های بزرگی همچون اگزان‌موبیل، رویال‌داچ‌شل و توتال تمرکز کرده‌اند تا از دل ناامیدی برای رسیدن به نفت ۶۰دلاری، برای آنها سودآوری کنند.

اگرچه انتظار می‌رود که قیمت‌های نفت مجددا به سطوح پایین گذشته بازگردند اما با این حال درآمد خالص شرکت‌های بزرگ نفتی در سه ‌ماهه دوم سال ۲۰۱۷ نسبت به سال گذشته ۲برابر شده است. این درحالی است که در ابتدای سال جاری میلادی، مدیران این شرکت اعلام کردند که هزینه‌های عملیاتی آنها در این سال تنها با نفت ۶۰دلاری قابل پوشش و جبران است.

با وجود اینکه مقایسه سه ‌ماهه دوم سال ۲۰۱۷ با مدت مشابه سال گذشته، رشد قابل‌توجهی را نشان می‌دهد، اما مقایسه سه ‌ماهه دوم و سه ‌ماهه نخست بیانگر موضوع دیگری است. در چنین مقایسه‌یی درآمد خالص این شرکت‌ها ۲۰درصد کاهش را نشان می‌دهد. شرکت‌های بزرگ کماکان امیدوارند قیمت نفت حداقل به سطح ۵۵دلار در هر بشکه برسد. از سوی دیگر، غول‌های نفتی قصد دارند با تعویق سرمایه‌گذاری، ساده‌سازی فعالیت‌های فراساحلی و دیگر طرح‌های پروژه‌یی و نیز فروش دارایی‌ها، هزینه‌های خود را کاهش داده و در نفت ۵۵دلاری به نقطه سربه‌سری برسند.

منبع: ویستا

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *