بزرگترین پایانه صادرات برنج خاورمیانه

برنج به عنوان دومین غذای اصلی مردم ایران بعد از گندم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پس از انقلاب اسلامی میزان مصرف برنج در میان خانواده های ایرانی افزایش یافته و جزئی از جیره غذایی آنها شده است.

بزرگترین پایانه صادرات برنج خاورمیانه

مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج

در مکان های مختلف دنیا نیز برنج به عنوان غذای اصلی نیمی از مردم جهان شناخته شده و در قاره آسیا به عنوان قوت غالب محسوب می شود.

حدود ۹۰ درصد از برنج تولیدی دنیا در این قاره تولید و استفاده می شود و بیش از ۵۰ درصد کالری مورد نیاز مردم آسیا از این ماده غذایی با ارزش تامین می شود.

برنج علاوه بر داشتن کالری زیاد دارای مقادیر زیادی ویتامین و پروتئین است و از این نظر منبع غذایی مهمی برای مصرف کنندگان به حساب می آید.

با اینکه برنج به عنوان یکی از تولیدات زراعی استراژیک جهان محسوب می شود و تولید زراعی آن به ۴۹۴ میلیون تن می رسد، تنها حدود ۶ درصد آن در چرخه صادرات و واردات قرار می گیرد و احتمال دارد که از سال ۲۰۲۵ همین مقدار هم برای گردش صادرات وجود نداشته باشد و کلیه تئلیدکنندگان عمده برنج خود مصرف کننده آن باشند. از این رو رسیدن به خودکفایی و خود اتکایی در تولید برنج از اولویت های فعالان این عرصه است.

در چرخه تولید و مصرف برنج توزیع و تجارت برنج به عنوان حلقه واسط نقش بسیار ارزنده ای ایفا می کند. ساماندهی وضعیت تجارت و توزیع برنج اعم از برنج داخلی و وارداتی از اهمیت خاصی برخوردار است.

مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران با تجمع تعداد بسیار زیادی از کارخانه داران و تجار قدیمی برنج در شهرستان آمل تشکیل شده و رسالت خود را معطوف به ساماندهی توزیع و تجارت برنج کرده است تا ضمن حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان به گونه ای عمل کند که مصرف کنندگان نیز دچار صدمه و زیان نشوند.

این پایانه صادرات مکانی است که سازمان های مرتبط با صادرات در آن مستقر بوده وکلیه خدمات لازم در زمینه صادرات غیر نفتی اعم از حمل و نقل، بیمه، انبارداری، نگهداری و بازاریابی و دیگر امور مربوط به روند صادرات را به صادرکنندگان ارائه کرده و امکان حمل مستقیم کالا به مبادی خروجی کشور را فراهم می کند.

کشور ایران به عنوان یکی از مراکز عمده تجارت برنج، با توجه به دارا بودن پتانسیل و ظرفیت های بسیار بالا در تولید برنج های مرغوب از تجارت جهانی بی بهره است.

بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین کشورهای آسیای میانه و ترکیه می توانند به عنوان بازارهای هدف برای صادرات برنج مرغوب ایرانی با برند خاص مثل طارم مورد توجه  قرار گیرد.

باید شرایطی فراهم شود که تولیدکنندگان و تجار واقعی برنج به بازارهای هدف به ویژه بازارهای بین المللی دسترسی پیدا کنند. مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران می تواند در دستیابی به این هدف در کنار تجار و مسئولان ایرانی باشد.

از جمله خدماتی که در مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران ارائه می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ارائه خدمات آموزشی به صادرکنندگان و تولیدکنندگان و امکان حضورشان در کنار یکدیگر و فراهم کردن امکانات لازم جهت حضور سازمان های دولتی در حمل پایانه
  • ارائه خدمات کنترل کیفی، آزمایشگاهی و سنجش و وزن کالاهای صادراتی
  • فراهم آوردن تسهیلات کورد نیاز برای نگهداری موقت و حمل و نقل کالاهای صادراتی و امکان صدور شناسنامه برای کالاهای وارده به پایانه و تکمیل بانک اطلاعات پایه صادرکنندگان
  • امکان فروش کالا از طریق سیستم الکترونیکی مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادراتی برنج ایران

این مرکز علاوه بر این که به عنوان یکی از مراکز عمده تجارت برنج کشور و حتی کشورهای همسایه مورد استفاده قرار می گیرد می تواند با مدرنیزه کردن عملیات تبدیل و درجه بندی و بسته بندی تا حد زیادی درصد ضایعات را کم کند.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *