برنامه ریزی پله اول رشد اقتصادی

فریال مستوفی عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران و رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران و تهران در گفت و گوی اختصاصی با تواکسیم از راهکار های جذب سرمایه گذاری در بخش های مختلف کشور می گوید که در ادامه می خوانید.

برنامه ریزی پله اول رشد اقتصادی

فریال مستوفی

درباره سرمایه گذاری هایی که بعد از برجام در ایران صورت گرفته چه نظری دارید؟

بعد از برجام تا حدودی راه های سرمایه گذاری بازتر شد اما باید بدانیم که تا زمانی که بسترهای سرمایه گذاری و ریل گذاری برای سرمایه گذاری آماده نباشد نمی توان توقع داشت که حد مطلوب و شایسته ایران به جذب سرمایه گذاری ها پرداخت.

کشور ما پتانسیل های فراوانی در زمینه نفت و گاز، مواد معدنی، دسترسی به آب هایآزاد از دوطرف، نیروی متخصص و ماهر، آب و هوای خوب و دلنشین دارد ولی چرا سرمایه گذاری های خوبی در ایران انجام نشده است؟ دلیل این است که بسترهای سرمایه گذاری را آماده نکردیم و امنیت برای سرمایه گذاران در ایران فراهم نشده است. لازمه کار این است که بتوانیم بسترها را برای جذب سرمایه گذاران خارجی آماده کنیم.

جدای از بخش نفت و پتروشیمی کدام بخش برای جذب سرمایه و رونق ظرفیت بیشتری دارد؟

ابتدا باید برنامه استراتژی اقتصادی داشته باشیم و این برنامه باید به صورت علمی انجام شود. این برنامه ها که در کشورهای مختلف تدوین شده و در حال عملی شدن است باید در کشور ما نیز به صورت جدی تر مورد بررسی قرار گیرد. به نظر من برای رسیدن به رونق اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی در شرایط کنونی کشور در چند زمینه می توانیم فعالیت بیشتری داشته باشیم.

یکی از این زمینه ها گردشگری است و دلیل من این است که صنعت گردشگری می تواند بسیاری از صنایع دیگر را نیز به کار بیاندازد. صنعت دیگر ساختمان است که با رونق گرفتن این بخش می توان به رونق اقتصادی رسید.

به نظر شما سرمایه گذاری های داخلی و خارجی تا چه اندازه می توانند روی تولید و اقتصاد موثر باشند؟

هر سرمایه گذاری که ایجاد تولید و شغل کند در رونق اقتصادی تاثیر دارد. نیاز هر کشوری است که به این امر رسیدگی کنند ولی باید اولویت بندی کنند و ارزیابی کنند که در چه زمینه هایی فرصت برای رشد و پیشرفت وجود دارد.

در ایران منابع زیادی وجود دارد و باید از این پتانسیل ها برای رونق اقتصادی استفاده کرد و همه این موارد که فراهم شود باید فضایی امن برای سرمایه گذاری وجود داشته باشد و منظور من امنیت اقتصادی است چرا که خوشبختانه امنیت سیاسی در کشور وجود دارد ولی امنیت اقتصادی ما قابل اطمینان نیست چرا که متاسفانه قوانین همواره در حال تغییر هستند و برخی از آنها به درستی انجام نمی شوند و مسئولین وظایف خود را به خوبی انجام نمی دهند و برخوردی هم با آنها نمی شود.

باتوجه به اهمیت روابط بانکی در شکل گیری روابط تجاری به نظر شما ادغام بانک ها می تواند تاثیری روی قدرتمندتر شدن آنها در این حوزه داشته باشد؟

اصولا روابط تجاری بدون حضور بانک شکل نمی گیرد و برای ایجاد ارتباطات تجاری بانک ها نقشی بسیار پررنگ دارند. زمانی که بانک ها نمی توانند آنطور که باید در امور تجاری شرکت کنند، وضعیت تجاری کشور نیز از مسیر اصلی خارج می شود.

از زمان تحریم ها مشکلات بانکی و روابط بین المللی برای ایران وجود داشته و دارد. هنوز بانک های بزرگ با ما کار نمی کنند و دلیل آن ترسی است که از آمریکا دارند و این دلیلی است که آنطور که باید و شاید نتوانستیم در این عرصه فعالیت داشته باشیم.

سرمایه پایین بانک ها وضعیت مطلوبی را برای اقتصاد کشور به وجود نیاورده است و زمانی که بتوانند در هم ادغام شوند و قدرت بیشتری داشته باشند ابتدا باید مشکلات خود را حل کنند و سپس در عرصه های اقتصادی و بین المللی فعالیت های خود را گسترش دهند.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *