بانک ها رونق بخش تولید و صادرات

محسن بهرامی ارض اقدس، عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون توسعه تجارت و تسهیل صادرات اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران در گفت و گو با تواکسیم از ضرورت افزایش تولید صادرات محور برای کاهش اتکا به صادرات نفتی و کمک بانک ها به تولید داخلی کشور می گوید.

بانک ها رونق بخش به تولید و صادرات

محسن بهرامی ارض اقدس

نقش تولید صادرات محور را در رونق و توسعه اقتصادی و افزایش محصولات صادراتی غیر نفتی تشریح کنید؟

استفاده از مزیت های نسبی در تولید کالاهای صادراتی یکی از راهکارهای اساسی کاهش وابستگی به نفت و زمینه ساز رونق و اشتغال کشور است. اصولا توسعه صادرات غیر نفتی از مهم ترین راهبردهای اقتصادی برنامه های سوم، چهارم، پنجم و ششم توسعه اقتصادی کشور بوده که متاسفانه در سال های دهه ۸۰ به دلیل اعمال تحریم های خارجی و سیاست های غلط اقتصادی و سو مدیریت داخلی به حاشیه رانده شد.

مشکلات فراروی فعالان تجارت خارجی در عرصه بین الملل از یک سو باعث افزایش قیمت تمام شده محصولات ایرانی در بازارهای هدف و از سوی دیگر موجب فاصله چشمگیر تکنولوژی و دانش فنی واحد های تولیدی داخلی از رقبای خارجی شد و این امر مزیت رقابتی بسیاری از کالاها و محصولات ایرانی را در جهان از بین برد و صادرات غیر نفتی واقعی از قبیل فرش، زعفران، صنایع دستی، خاویار، پسته، محصولات کشاورزی، مواد غذایی و … در بازارهای بین المللی از رقبای نوظهور عقب ماندند و نتوانستند خودشان را روزآمد کنند و از بسیاری از بازارها خارج شدند و صد البته فتح مجدد بازارهای از دست رفته بسیار مشکل تر از قبل است.

از جمله اقداماتی که می تواند توسعه صادرات غیر نفتی را به دنبال داشته باشد اولا فعال شدن نمایندگی های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان برای معرفی و بازاریابی کالاها و محصولات ایرانی و تسهیل ورود کالاها و خدمات کشورمان در کشور محل ماموریت آنهاست. ثانیا انجام تبلیغات گسترده برای کالا و خدمات فنی و مهندسی و ظرفیت های گردشگری کشور در رسانه های مختلف بین المللی توسط دولت (سازمان توسعه تجارت) ، تقویت صندوق ضمانت صادرات و بانک توسعه صادرات برای ارائه خدمات بیشتر، بهتر و ارزان تر به صادرکنندگان، تقویت زیرساخت های صادراتی در گمرک، بنادر، حمل و نقل وغیره، برقراری فوری مشوق های صادراتی به ویژه برای محصولات های تک  و خدمات فنی و مهندسی، خرید ارز حاصل از صادرات با نرخ های ترجیحی، همگی می توانند به رشد و توسعه صادرات کمک کنند.

نقش دیپلماسی اقتصادی را در کمک به رونق اقتصادی و افزایش سرمایه گذاری خارجی تحلیل کنید و بفرمایید پیش بینی شما برای حضور سرمایه خارجی در بخش تولید کشور چیست؟

قبلا اشاره کردم هم اکنون بزرگترین مشکل کشور بیکاری است و بهترین و سریع ترین راهکار رفع این مشکل سرمایه گذاری است و با توجه به اینکه امکانات ملی برای سرمایه گذاری در شرایط فعلی کافی نیست و باید به سوی جذب و تسهیل ورود سرمایه مستقیم خارجی حرکت کنیم.

سرمایه گذاران خارجی علاوه بر انتقال سرمایه به داخل عملا تکنولوژی ، دانش فنی و تجهیزات لازم برای تولید رقابتی با هدف تامین نیاز داخلی و صادرات به بازارهای بزرگ کشورهای منطقه را به کشور می آورند و فاصله بنگاه های تولیدی داخلی را که طی سال های اخیر به دلیل تحریم از دنیا عقب ماندند جبران می کنند.

زیرساخت های کشور، نیروی جوان و تحصیلکرده در صورت ارتباط با مدیران شرکت های معتبر خارجی با سرعت خود و بنگاه خود را روزآمد می کنند و در آن شرایط می توانند محصول رقابتی به دنیا عرضه کنند. دیپلماسی همانگونه که در لغو تحریم ها و بهبود روابط بین الملل اثر انگار ناپذیر داشت در ادامه در جهت رفع ایران هراسی ، جذب سرمایه خارجی و رونق اقتصادی هم نقش بی بدیل خواهد داشت.

اقتصاد ایران بانک محور است و تاثیر آنها در مناسبات اقتصادی گریز ناپذیر است، جایگاه فلعلی آنها را در اقتصاد کشور و تاثیرگذاری آنها بر توسعه اقتصادی را چه می دانید و برای بهبود شرایط چه پیشنهادی دارید؟

متاسفانه به دلایل روشن، اقتصاد ایران بانک محور است و بازارسرمایه توانایی لازم را ندارد. تا رسیدن به شرایط مطلوب باید بانک ها کماکان در غیاب بازارهای سرمایه نقش اساسی در حمایت از تولید داخلی ایفا کنند.

اصلاح ساختار بانک ها، وصول مطالبات معوق، خروج بانک ها از شرکت داری، فروش دارایی های رسمی، اصلاح صورت های مالی، ارتباط با بانک های خارجی، تجهیز به روز نرم افزاری و سخت افزاری، افزایش سرمایه بانک های توسعه ای، کاهش نرخ بهره متناسب با نرخ تورم، ایجاد زمینه رقابت با بانک هاب خارجی، اجازه فعالیت بانک های خارجی در کشور از جمله اقدامات موثر برای بهبود شرایط فعلی است.

سیاست های اقتصادی دولت دکتر روحانی را چگونه ارزیابی می کنید و به عنوان نماینده بخش خصوصی چه انتظاری از دولت و مجلس دارید؟

خوشبختانه از ابتدای استقرار دولت تدبیر و امید که با انتخاب رئیس دفتر ایشان از بخش خصوصی( رئیس اتاق ایران) صدای بخش خصوصی در نظام اجرایی کشور شنیده شد. فعال شدن مجدد شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، دعوت از نمایندگان پارلمان بخش خصوصی در جلسات تصمیم سازی و تصمیم گیری اقتصادی، پرهیز از تصمیمات شتابزده و غیر کارشناسی، اعتماد به بخش خصوصی، ایجاد آرامش در بازار، تثبیت  و افزایش تدریجی و منطقی نرخ ارز، کنترل تورم، ارائه قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، حل مشکلات واحدهای تولیدی، اصلاح رفتارهای دستگاه های دولتی از قبیل سازمان امور مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی با فعالان بخش خصوصی، لغو تحریم ها، کاهش مجوزهای دولتی، گسترش روابط بین المللی که حاصل آن در بهبود فضای کسب و کار و رتبه ایران از منظر مراجع بین المللی (دوئینگ بیزینس، صندوق بین المللی پول، بانک جهانی و …) و جذب سرمایه خارجی، همگی باعث شدند تا رشد منفی ۶٫۸ درصدی در دولت دهم به رشد دو رقمی اقتصاد در سال ۹۵ تغییر مسیر دهد.

اینجانب به عنوان رئیس کمیسیون توسعه تجارت و تسهیل صادرات ضمن تشکر از دولت یازدهم که با همه موانع و مشکلات از جمله باقی مانده تحریم ها، گاهی قیمت بین المللی نفت و درآمدهای نفتی به موفقیت های بزرگی نائل آمده است.

انتظار دارم اصلاح روند خصوصی سازی و حمایت از بخش خصوصی و اصلاحات ساختاری در وزارت خانه های اقتصادی و دستگاه های اجرایی مرتبط با تجارت فرامرزی و سرمایه گذاری خارجی، لغو قوانین، مقررات و آیین نامه های مخل کسب و کار و تصویب و ابلاغ مقررات پشتیبان، برقراری امنیت اقتصادی، شفاف سازی و مبارزه با فساد اداری، مبارزه با رانت خواری و ویژه خواری، شایسته گزینی و شایسته سالاری جوان گرایی و چابکی دولت را در دولت دوازدهم شاهد باشیم.

از نظر شما حرکت سرمایه کشور باید به کدام سمت باشد تا هم به موفقیت سرمایه گذار بیانجامد و هم اقتصاد کشور در مسیر توسعه پایدار قرار گیرد؟

در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، همه تصمیم سازی ها، تصمیم گیری ها، قوانین و مقررات، رویکرد دستگاه های تقنینی، اجرای و قضایی، حرکت سرمایه و… باید در جهت حمایت از تولید داخلی و مزیت های نسبی کشور هدایت شوند.

با حمایت از تولید داخلی (درون گرایی) و تولید محصولات با کیفیت و قابل رقابت صادراتی ( برون گرایی) اتفاق می افتد و تنها در این صورت به موفقیت سرمایه گذار می انجامد و هم اقتصاد کشور در مسیر توسعه پایدار قرار می گیرد.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “بانک ها رونق بخش تولید و صادرات”

  1. نگار گفت:

    درود بر شما
    خیلی اموزنده بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *