بازگشت اقتصاد دنیا به مسیر رشد پایدار

شاخص ها نشان می دهند که اقتصادهای بزرگ دنیا به مسیر رشد پایدار بازگشته اند و یا سرعت رشد آنها افزایش یافته است.

بازگشت اقتصاد دنیا به مسیر رشد پایدار

اقتصاد

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) با اعلام این مطلب، افزود: سرعت رشد اقتصادی کشورهای آلمان و کانادا افزایش یافته است در حالیکه اقتصاد دیگر کشورهای گروه هفت هم اکنون رشد پایداری را تجربه می کنند.

شاخص های این سازمان در خصوص پیش بینی رشد اقتصادی در آینده نیز نشان می دهند، سرعت رشد اقتصادی کشورهای برزیل و روسیه بیشتر شده در حالیکه چین و هند رشد پایداری دارند. این به معنی این است که چهار کشور فوق در حال پیوستن به اقتصاد رو به رشد دنیا هستند.

کارشناسان سازمان همکاری و توسعه اقتصادی با استفاده از شاخص هایی مثل سفارشات تجاری، اطمینان از همکاری و بازار سهام، تلاش کرده اند تغییرات اقتصادی در ۶ تا ۹ ماه آینده را پیش بینی کنند.

این شاخص ها در اواخر سال گذشته نیز برای اقتصادهای بزرگ دنیا پایدار و مثبت ارزیابی شده بود اما در اوایل سال ۲۰۱۷ دچار نوساناتی به عنوان مثال در هند شد.

اما اکنون تمامی این کشورها ارقام خوبی را نشان می دهند.

بر همین اساس و با توجه به عدد ۱۰۰ برای رشد متوسط در بلند مدت، شاخص رشد ۳۵ کشور عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی عدد ۱۰۰,۱ است در حالیکه این شاخص برای کشورهای منطقه یورو ۱۰۰.۴، برای پنج اقتصاد بزرگ آسیا عدد ۹۹.۵ و برای کشورهای عضو گروه هفت عدد ۱۰۰.۱ را نشان می دهند که حاکی از رشد پایدار این کشورها است.

شاخص بریتانیا نیز هم اکنون ۹۹,۷ است که از اواسط سال ۲۰۱۶ تا کنون رشد پایداری بوده و در حال حاضر در بالاترین سطح خود از اواخر سال ۲۰۱۵ تا کنون قرار دارد.

این در حالی است که سرعت رشد اقتصادی انگلیس در سه ماهه نخست سال جاری با توجه به کاهش تولید ناخالص داخلی این کشور از ۰,۷ در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۶ به ۰.۳، کاهش یافته است.

اگرچه افزایش تورم موجب افزایش فشار بر هزینه خانواده ها شده است اما شرکت ها همچنان در حال استخدام هستند و صادرکنندگان نسبت به آینده اطمینان دارند.

علاوه بر این بهبود اوضاع اقتصادی دنیا موجب افزایش تقاضا برای خرید کالاهای بریتانیایی و در نتیجه کمک به رشد بیشتر اقتصاد این کشور خواهد شد.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در خصوص برخی از کشورهای کوچک تر اقتصادی نیز اعلام کرده است، این کشورها از جمله یونان، مکزیک و پرتغال هم نشانه هایی از رشد آهسته اقتصادی دارند.

منبع: ایبنا

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *