ایران به چه کشورهایی برق صادر می‌کند؟

بر اساس آمار، صنعت برق ایران طی سال ۸۹ تا ۹۵ به ۸ کشور منطقه صادرات برق داشته که در میان آنها کشور عراق با واردات بیش از ۴ هزار و ۹۰۰ مگاواتی در سال به بزرگترین واردکننده برق از ایران تبدیل شده است.

ایران به چه کشورهایی برق صادر می‌کند؟

صادرات برق

کشور ایران با توانمندی بالا در تولید برق کشور و ظرفیت نصب شده حدود ۷۳ هزار مگاواتی، در زمینه تولید انرژی جایگاه در خور توجه در منطقه به خود تعلق داده است.

بنا بر آمار وزارت نیرو ایران با ۸ کشور همسایه تبادلات برقی دارد که در این میان بیشترین صادرات به کشور عراق طی ۵ سال گذشته صورت گرفته است.

بر اساس آمار از سال ۸۹ تا سال ۹۵ حجم صادرات برق به کشور عراق در دامنه ۴ هزار و ۹۸۵ مگاواتی تا ۸ هزار و ۳۵ مگاوات به ثبت رسیده است.

صنعت برق ایران در سال ۸۹ صادرات ۴ هزار و ۹۸۵ مگاواتی به کشور عراق داشته که این رقم تا سال ۹۱ به اوج خود یعنی ۸ هزار و ۳۵ هزار مگاواتی می رسد، پس از آن این حجم واردات روند نزولی به خود گرفت. در سال ۹۳ صادرات برق کشور به ۶ هزار و ۶۳ مگاوات رسید، مجددا در سال ۹۴ رشد ۷۵۹ مگاواتی داشت و در نهایت سال ۹۵ را با رقم ۵ هزار و ۷۵۱ مگاوات به پایان رساند.

پس از عراق، کشور ترکیه در جایگاه دوم واردات برق از ایران قرار دارد. دامنه صادرات برق به این کشور از ۵۲۵ مگاوات تا ۲ هزار و ۳۹۵ مگاوات گزارش شده است.

بیشترین صادرات برق ایران به ترکیه در سال ۹۲ در بازه بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ مگاوات و پس از آن سال ۹۳ در بازه بیش از ۲ هزار مگاوات صورت گرفت. ولی طی سال ۹۴ به ۹۵ شاهد افت شدید در صادرات برق به این کشور هستیم تا جایی که از رقم هزار و ۷۲۳ مگاوات به عدد ۵۲۵ مگاوات در سال ۹۵ رسیده ایم.

گفتنی است صادرات برق ایران به ترکیه از سال ۸۹ تا ۹۲ نیز رشد چشمگیری داشته است.

افغانستان

از دیگر کشورهای همسایه است که جایگاه سوم در واردات برق را برای خود به ثبت رسانده است. این کشور در طی سال های مذکور در بازه ۴۴۶ مگاوات تا ۸۱۹ مگاوات واردات برق داشته است.حجم واردات برق افغانستان از ایران از سال ۸۹ تا سال ۹۳ رو به افزایش رفت و از رقم ۴۴۶ مگاوات به ۸۱۹ مگاوات رسید ولی دو سال بعد از آن به رو افول نهاد و مجددا به عدد ۷۲۰ مگاوات رسید.

پاکستان

چهارمین کشور در زمینه واردات برق از ایران است. روند صادرات برق به پاکستان از سال ۸۹ تا ۹۵ رو به رشد بوده و از رقم ۲۶۶ مگاوات به رقم ۴۸۶ مگاوات افزایش یافته است.

نخجوان

از دیگر کشورهایی است که صادرات برق به آنجا از ۷۰ مگاوات به ۴۸ مگاوات کاهش داشته است. بیشترین میزان صادرات به سال ۸۹ تعلق دارد که با گذشت زمان و پیمودن شیب ثابت به حجم ۴۸ مگاوات رسید.

ارمنستان

در سال ۸۹ به میزان ۱۱۸ مگاوات واردات برق از ایران داشته که این حجم طی سال های بعد افت شدیدی را تجربه کرد تا جایی که در سال ۹۰ حجم صادرات برق به این کشور به رقم ۵۷ مگاوات و در سال ۹۱ تنها به ۷ مگاوات رسید. پس از آن در سال ۹۲ میزان صادرات به عدد ۸۲ مگاوات رسید و طی سال های بعد نیز مجددا افت و خیز را تجربه کرد و در نهایت سال ۹۵ به حجم ۷۹ مگاوات رسید.

ترکمنستان

در سال ۸۹ تنها ۰٫۸ مگاوات واردات برق از ایران داشته که این عدد در سال ۹۰ به ۸ مگاوات رسید، پس از آن تا سال ۹۵ این رقم رو به کاهش رفت تا جایی که در سال ۹۵ به ۰٫۲ مگاوات رسید.

کشور آذربایجان

طی ۷ سال گذشته تنها در دو سال ۹۱ و ۹۶ واردات برق از ایران داشته که میزان آن در سال ۹۱ در حدود ۰٫۳ مگاوات و در سال ۹۶ در حدود ۰٫۹ مگاوات بوده است.

منبع: میزان

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *