ایجاد۱۲۰ هزار شغل اینترنتی

روند توسعه کسب و کارهای نوین اینترنتی از طریق فضای مجازی در کشورمان گرچه خیلی دیرتر از سایر کشورها آغاز شد اما با شتاب چشمگیری ادامه دارد با این وجود علاوه بر مشکلات ناشی از تقابل این نوع کسب و کارها با همتایان سنتی خود هنوز زیرساختهای لازم برای توسعه این مشاغل و افزایش سهم آنها از فضای کسب و کار وجود ندارد.

ایجاد۱۲۰ هزار شغل اینترنتی

شغل اینترنتی

به گفته فعالان صنفی مصوبات متناقض دستگاه‌های دولتی، سنگ اندازی اتحادیه های صنفی، خلأ قانونی و نبود تشکل صنفی قدرتمند موجب شده تا توسعه کسب  و کارهای اینترنتی به محلی برای رویارویی با دستگاه های دولتی و برخی تشکل‌های صنفی تبدیل شود.

همچنین مشکلات بیمه، مالیات، تامین اجتماعی، ظرفیت های بدون استفاده توسعه این بخش بسته بودن فضای تولید محتوا فیلترینگ دستگاه‌های متعدد، نبود هماهنگی لازم بین قوانین مصوبه موجود، رعایت نشدن قانون کپی‌رایت شرکت‌هایی که محصولات کاملاً دیجیتال را در مشارکت با همتایان خارجی تولید می‌کند، از دیگرمانع تراشی های دستگاه ها و تنگناهای توسعه کسب و کار های نوین است.

در گفت و گو با علی ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، هدف گذاری این وزارتخانه از سهم این نوع مشاغل در سال ۹۶ و چالش های توسعه این کسب و کارها را مطرح کردیم که می خوانید.

*وزارت کار هدف گذاری را برای ایجاد مشاغل اینترنتی داشته است؟

با توجه به گسترش روز افزون سهم مشاغل نوین اینترنتی از فضای کسب و کار در ایران و سایر کشورهای جهان، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گام نخست خود در سال ۹۴ که خیلی هم دور نبوده ایجاد ۳۰ هزار شغل جدید  با محاسبه خدمات موبایل از طریق کسب و کارهای نوین و اینترنتی را هدف گذاری کرد، اما به دلیل رشد سریع این مشاغل، هدف‌گذاری شغل از طریق این شیوه نوین کسب و کار در سال ۹۵ را به ۱۰۰ درصد افزایش دادیم که به نظر می‌رسد با اقداماتی که در حال انجام است با رفع موانع پیش رو تا پایان سال ۹۵ محقق خواهد شد.

*با این شرایط به هدف گذاری ایجاد مشاغل جدید از راه کسب و کارهای اینترنتی در سال ۹۶ چه میزان است؟

گرچه نمی توان به درستی پیش بینی کرد که در سال ۹۶ چه میزان شغل از طریق توسعه مشاغل در کشور ایجاد می‌شود اما با محاسباتی که انجام داده ایم، می توان گفت برای سال ۹۶ با افزایش ۲۰ درصدی سهم این نوع کسب و کارها از اشتغال، بر روی ایجاد حداقل ۱۲۰ هزار شغل با ارائه خدمات موبایل توسط فعالان حوزه کسب و کارهای نوین اینترنتی حساب کرده ایم، که به نظر می رسد با توجه به بهبود تعامل دولت با فعالان این حوزه، دور از دسترس نباشد.

*به نظر شما اهمیت و ظرفیت‌های بدون استفاده کسب و کار در فضای مجازی مانند ایجاد شغل به خصوص برای فارغ التحصیلان دانشگاه چیست؟

واقعیت آن است که توسعه کسب و کارها در فضای مجازی از دو جهت برای دولت اهمیت دارد: از یک سو با برخی دغدغه ها برای بزرگ تر شدن حجم اقتصاد کشور مواجه هستیم که توسعه کسب و کارها و فضای مجازی می‌توانند حجم اقتصاد کشورمان را بزرگتر کنند.

با توجه به چشم‌اندازی که دولت پیش‌بینی کرده اقتصاد ایران می‌توانست بسته به میزان جمعیت کشورمان سالانه تا ۴۰ میلیارد دلار از اقتصاد و دنیا سهم داشته باشد اما متاسفانه اکنون این رقم کمتر از ۱۰ میلیارد دلار است.

با این وجود در سال‌های اخیر به دلیل توسعه فناوری ها، بخش خصوصی با عبور از برخی قوانین و مقررات برای توسعه اقتصادی پیشی گرفته است.

قابلیت دیگر در این حوزه سهام کسب و کارها در فضای مجازی از اشتغال است. واقعیت آن است که در سال‌های پیش نسل سوم توسعه اشتغال و بر مبنای تکنولوژی های اطلاعاتی در سایر کشورها رواج یافته و می‌توان گفت این تکنولوژی‌ها نقش غیرقابل انکاری در افزایش قدرت کشور های مختلف دارند.

بنابراین توسعه اشتغال ها از طریق فضای مجازی ازنظر بیشتر شدن اندازه اقتصاد کشور، ایجاد اشتغال و افزایش قدرت ملی برای ما اهمیت دارد. با توجه به این مسائل اکنون هماهنگی لازم بین فعالان صنفی حوزه مجازی،  متولیان صدور مجوز برای این کسب و کارها و دستگاه دستگاه های نظارتی، حامی و تسهیل کننده این نوع کسب و کارهای شکل گرفته و دولت به سمت پنجره واحد حمایت از توسعه کسب و کارها در فضای مجازی پیش می‌رود.

اگرچه اکنون برخی قوانین و مقررات مرتبط با این حوزه از سازگاری لازم برخوردار نیست و باید به نحوی عمل کنیم که پاسخ گویی در  حوزه این کسب و کارها شفاف شده، نظارت واقعی بر این مشاغل وجود داشته باشد؛ همچنین فضای کسب و کار این مشاغل تسهیل و از آنها حمایت شود.

اما متاسفانه در کشورمان بیشتر از حوزه های آسیب انگارانه و نه ایجاد فرصت به این نوع مشاغل نگاه کرده ایم. این در حالیست که فعالیت در حوزه کسب و کارهای فضای مجازی صرفا نیازمند تحصیلات دانشگاهی مرتبط نبوده و می‌توان با مقداری آموزش ، قشر جوان جامعه و فارغ التحصیلان رشته های مختلف را به کار گرفت چرا که تنها سخت افزاری یا برنامه نویسی در این حوزه مطرح نیست بلکه در حوزه تولید محتوا زمینه برای فعالیت فارغ التحصیلان سایر رشته های تحصیلی مانند جامعه شناسی، ارتباطات، بازرگانی، مدیریت و خیلی از رشته‌های دیگر وجود دارد؛ بنابراین بسترهای فعالیت در حوزه کسب و کارهای مجازی فرارشته ای است.

*با توجه به ظرفیت های موجود در این بخش چه موانعی برای افزایش سرمایه کسب و کارهای نوین از اشتغال کشور وجود دارد؟

علاوه بر فراهم کردن برخی زیرساخت‌های توسعه مشاغل اینترنتی مشکل اصلی آن است که وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی باید اینگونه مشاغل را به سمت رسمی شدن پیش می برد، چرا که این مشاغل غیررسمی است و هنوز قواعد و ضوابط کار در فضای مجازی به درستی تعریف نشده است. با وجود این شاید هم ضرورت چندانی وجود نداشته باشد تا با شیوه مشاغل کارگاهی با اینگونه مشاغل برخورد شود.

*تاکنون حمایت های دولت از این گونه مشاغل تا چه حد کافی بوده است؟

توسعه روزافزون این مشاغل در حالی است که واقعاً دولت هنوز حمایت زیادی برای توسعه مشاغل در این حوزه نکرده است و ما بیشتر به دنبال حمایت از مشاغل اینترنتی در فضای مجازی و توسعه زیرساخت ها بوده ایم. چرا که معتقدیم به ازای هر درصد گسترش پهنای باند اینترنتی درصد مشخص مشاغل مرتبط با حوزه  آی تی سی نیز ایجاد خواهد شد.

*اکنون دامنه فعالیت برخی مشاغل خدماتی نوین و اینترنت مانند حمل و نقل شهری به سد تعداد دستگاه های صدور مجوز برای کسب و کارها  برخورده است، چه برنامه مشخصی در این زمینه دارید؟ آیا صدور این مجوزها از طریق اتحادیه های سنتی ذیربط مدنظر قرار دارد؟

برای ساماندهی فعالیت کسب و کارهای مجاز در گام  اول به سمت افزایش نظارت برای کسب و کارها از طریق ارائه مجوز های صنفی می‌رویم و در مرحله بعد وزارت کار ایجاد تشکل‌های صنفی برای کمک به فعالان این حوزه را دنبال می‌کند.

شکل گیری چنین تشکل هایی به گفت و گو و تعامل بهتر دولت با فعالان در این حوزه کمک خواهد کرد. همچنین در این نوع مشاغل  با  پدیده کارگاه های سقفی مواجه نیستیم و مفهوم کارگاه در این کسب‌و‌کارها تغییر می‌کندو در این چهارچوب نظام بیمه ای و تامین اجتماعی متناسب با شرایط فعالیت این رو کسب‌و‌کارها تغییر خواهد کرد.

منبع: همشهری

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *