اهمیت دیپلماسی سیاسی در رشد اقتصادی

جمشید عدالتیان شهریاری دکترای اقتصاد و مدیریت، فعال اقتصادی و عضو پیشکسوتان اتاق بازرگانی در گفت وگو با تواکسیم از ضرورت ایجاد اطمینان برای سرمایه گذاران خارجی و اهمیت دیپلماسی های سیاسی در رشد اقتصادی می گوید.

اهمیت دیپلماسی سیاسی در رشد اقتصادی

جمشید عدالتیان شهریاری

نظرتان درمورد سرمایه گذاری هایی که بعد از برجام در کشور صورت گرفته چیست و تا چه اندازه به هدف مورد نظر دولت و کشور نزدیک بوده است؟

بعد از برجام به نظر شرایط خوبی برای فعالیتهای اقتصادی ایجاد شد ولی  با وجود پیشرفت هایی که صورت گرفت فاصله زیادی با نقطه مطلوب داریم. اشتیاق اولیه ای که در کشور وجود داشت و هیات های مختلف تجاری به ایران می آمدند تقریبا فروکش کرده است.

ما امیدوار بودیم که پس از برجام جذب سرمایه گذاری های بسیاری را در زمینه نفت و گاز داشته باشیم ولی شرایط آنطور که مد نظربود، پیش نرفت و با نقطه مطلوب فاصله بسیاری داریم.

به نظرشما حرکت سرمایه های خارجی و داخلی باید به کدام سمت باشد تا هم سرمایه گذار موفق شود و هم به اقتصاد کشور کمک کند؟

معمولا سرمایه گذاری های خارجی در جایی انجام می شود که فرد سرمایه گذار اطمینان داشته باشد سرمایه اش با سود باز می گردد و به همین خاطر سرمایه گذاری روی نفت، گاز پتروشیمی و دیگر صنایعی که می توان با آن در بازارهای جهانی حضور داشت، بیشتر انجام می شود. در واقع سرمایه گذار خارجی می خواهد که اگر یورو سرمایه گذاری می کند، یورو درآمد داشته باشد.

کشور ما علاقه مند به صنایعی است که ارزش افزوده بیشتری دارند، شاید حدود ۱۰۰ سال است که ایران خواستار تولید مشترک بین شرکت های کوچک و متوسط اروپایی با شرکت های کوچک و متوسط ایرانی و تولید زیر نظر برند شرکت های بزرگ اروپایی است.

در حال حاضر شاهد هستیم که این خواسته در زمینه خودروسازی تا حدودی در حال تحقق است و وعده هایی در این زمینه داده شده است. اگر بتوانیم در صنایع دیگر نیز همچین پیشرفت هایی داشته باشیم بسیار عالی است و برای این کار نیازمند برنامه ریزی های دقیق هستیم.

چه نظری درباره تجارت الکترونیک و گسترش سایت های b2b در کشور دارید؟

در سراسر جهان پیشرفت های زیادی در ارتباط با تجارت الکترونیک صورت گرفته است ولی به دلیل عدم همکاری مستقیم با شرکت های بزرگ IT در سطح جهانی هنوز تجارت الکترونیک در داخل کشور پیشرفت زیادی نداشته و با مشکلاتی رو به رو است.

با توجه به اینکه تمام دنیا به این سمت حرکت می کند و سایت های B2B همراه با تجارت الکترونیک در حال حرکت است آینده خوبی برای این نوع تجارت و تاثیر زیادی را برای صادرات کشور با استفاده از آن متصور هستم.

درباره نقش دیپلماسی های اقتصادی در کمک به توسعه اقتصادی و افزایش سرمایه گذاری های خارجی توضیحاتی را بفرمایید؟

دیپلماسی اقتصادی در کنار دیپلماسی سیاسی محقق می شود. در مرحله اول زمانی که هیاتی خارجی به ایران می آید نخست وزیر، صدر اعظم و یکی از وزرا و هیات همراه وارد می شود که این عمل در ایران نیز محقق شد و آقای ظریف سفرهای زیادی را برای انجام مذاکرات داشتند.

در حال حاضر بااعمالی که دولت آمریکا در مقابل ایران انجام می دهد موجب تضعیف نگاه سرمایه گذاری به ایران شده و لازم است که ایران با به کارگیری سیاست هایی اطمینان را برای سرمایه گذاران فراهم کند.

تولید صادرات محور در رونق و توسعه اقتصادی چه نقشی دارد و برای افزایش صادرات غیر نفتی کشور باید چه کارهایی انجام داد؟

از نظر تئوری می توان گفت سرمایه گذاری بیشتر تولید صادرات محور و درآمد ارزی بیشتری را در بر خواهد داشت ولی چگونگی آن و راه حل هایی که باید عملی شود مورد بحث قرار نگرفته است.

کسی که قصد داشتن تولید صادرات محور دارد باید با بازارهای جهانی به خوبی آشنایی داشته باشد و بتواند در مناطق آزاد و تجاری فعالیت کند ولی این به طور کامل هنوز در کشور جا نیفتاده است.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *