اهمیت بازاریابی صادراتی

بازاریابی صادراتی ، نیل به سوی اقتصاد مقاومتی

یوسف بابایی نژاد*

تجارت الکترونیک، بازاریابی صادراتی، ورود به بازارهای جهانی از مورادی است که در جهان لحظه به لحظه رو به گسترش و با سرعت بسیار در حال پیشرفت است.

اهمیت بازاریابی صادراتی

اهمیت بازاریابی صادراتی

کم رنگ شدن مرزهای تجارت در جهان امروز، علاوه برگسترش ارتباطات میان ملت‌ها، توجه به موضوع صادرات را برای همه شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی به ضرورتی گریزناپذیر تبدیل کرده است. این پدیده، درک مفهوم بازاریابی صادرات را برای همه فعالان اقتصادی که در اندیشه رشد بنگاه‌های خود هستند، واجد اهمیت می‌کند.

با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر روی اقتصاد مقاومتی و تقویت تولید ملی ، بحث صادرات و شناساندن محصول ایرانی به جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما این پدیده و صادرات و به خصوص بازاریابی صادراتی از جمله مفاهیمی است که چندان در کشور جا نیفتاده و نسبت به کشورهای پیشرفته بسیار عقب تر هستیم.

بازاریابی صادراتی در حقیقت مترادف با اجرای دقیق فرآیند تدوین شده در قالب یک استراتژی بازاریابی با هدف کسب موفقیت در بازارهای بین‌المللی است. در این باره افراد متخصص و کارآفرینی در کشور وجود دارند که بر روی این فرآیند سالهاست در حال تحقیق و تجربه هستند.

اهدف بازاریابی صادراتی، معرفی محصولات ایرانی از طریق ایجاد یک نمایشگاه مجازی بین المللی است که باعث می شود تمام محصولات ایرانی در دنیا دیده شود و در خواستهای خرید برای آنها ایجاد شود.

بازاریابی به تمامی فعالیتهایی گفته می شود که به صورت همگرا شکل می گیرند تا منجر به فروش بیشتر شوند . اساتید، کل فرایند بازاریابی را به یک کوه یخ تشبیه می کنند و می گویند فروش، بخش کوچکی از این عملیات است اما در این فرآیند بازاریابی صادراتی به تمامی فعالیتهایی گفته می شود که منجر به افزایش صادرات محصولات شرکت می شود.

این فرایندها شامل موارد مختلفی در حوزه بازاریابی صادراتی است از جمله :شناسایی درست بازار هدف صادراتی، شناسایی رقبا و مزیتهای رقابتی شان، شناسایی فرهنگ مردم بازار هدف، مزایا و معایب بازار و در نهایت تعیین استراژی حضور بازار و معرفی خود برای قیمت گذاری.

بازاریابی در ایران در مرحله اولیه خود قرار دارد و بسیاری از شرکتها هنوز از این فرآیند برای حضور بهتر در بازار استفاده نمی کنند اما نقطه امیدواری وجود دارد و این فرهنگ رفته رفته در حال رواج و شکل گیری است .

دوره های مختلفی که برای بحث بازاریابی در حال انجام است نشان از این دارد که فرهنگ بازاریابی در ایران در حال شکل گیری است اما در بحث صادرات این موضوع کمرنگ تر است.

از طرفی در سالهای گذشته مشکلاتی هم در حوزه صادرات وجود داشته از جمله موانعی چون تحریمها که خوشبختانه در حال کمرنگ و بر طرف شدن است به همین دلیل شاید تا کنون بسیاری از شرکتها در حوزه صادرات به بازاریابی صادراتی توجهی نمی کردند و معمولا شرکتهای واسطه ای وجود داشتند که از این فضا استفاده می کردند و کالاها را صادر می کردند.

متاسفانه  عدم شناخت از بازار هدف باعث می شد بنابه خواسته واسطه، کالای بی کیفیت تولید شود و به کشورهای هدف توزیع شود و این باعث آسیب زدن جدی به برندهای ایرانی می شد. بنابراین هر چقدر اطلاعات بازاریاب و تولید کننده از کشورهای هدف بیشتر باشد میتوان تصمیم گیری بهتری هم در مورد نحوه ارائه محصولات داشت.

به جرات می توانت گفت بسیاری از شرکت های معتبر به دلیل یک اشتباه اولیه از جمله عدم توجه به اینکه نام تجاری یا برند خود در کشور هدف چه معنایی دارد، شکست خورده اند.

به عنوان مثال شاهد بوده ایم که شرکتی با هزینه میلیاردی تبلیغات کرده و بعدها متوجه شده است که نام برندش که در ایران معنای خوبی داشته در کشور هدف معنای متضاد آن را دارد و این باعث متضرر شدن برخی شرکتها در سالهای اخیر شده است.

B2B یا Business to Business به معنای تجارت شرکت با شرکت یا تاجر با تاجر است.متاسفانه ابتدایی ترین مشکل در کشور ما این است که با توجه یه اینکه دنیا به سمت تجارت الکترونیک در حال حرکت است، استفاده از این سایتها در داخل کشور چندان شناخته شده نیست.

در حالی که در دنیا سایتهای بسیار معروف و حرفه ای در حال فعالیت هستند و از این فضا بهره می برند و دولتها و حکومتهایشان هم به خوبی از آنها حمایت می کنند. البته خوشبختانه مسئولان ما هم تا حدوی به این موارد اشاره دارند اما باید این حمایت بیشتر شود.

البته این سایت ها در ایران با  مشکلات زیادی مواجه هستد. اول اینکه تجار داخلی فضای  B2B را نمی شناسند و آنهایی هم که می شناسند خیلی به کارایی و عملکرد اینگونه سایتها اعتماد ندارند و مسلما این اتفاق نیاز به حمایت سازمانهای مربوط دارد .

در مرحله بعد هم حمایت نهادهای دولتی تا حدودی کمرنگ است سازمانهایی از جمله سازمان توسعه تجارت، وزارت صنعت، و…که بتوانند این فرهنگ را که دنیا در حال جهش به سمت تجارت الکترونیک است در کشور بیشتر فراگیرتر شود تا ما هم به عنوان کارافرینان این حیطه بتوانیم اعتماد تجار و تولید کنندگان را جلب کنیم.

مسلما هر سال که می گذرد شرایط و استقبال مردم برای استفاده از تجارت الکترونیک بیشتر و بیشتر می شود در تجربیاتی که داشتیم در یافتیم استفاده از سایتهای B2B به شرکتهای تولید کننده این امکان را می دهد که به اطلاعات جامعی دست یابند.

  از جمله این موارد : کدام یک از محصولات من در بازارهای خارجی طرفدار بهتری دارد ؟ بازدید بیشتری می شود؟ از کدام کشور بازدید می شود؟ اگر قرار است در یک نمایشگاه خارجی حضور داشته باشم مسلما با توجه به نوع بازدید هایی که از محصولات من در این سایتها شده می توانم تصمیم بگیرم در کدام یک از کشورها حضور داشته باشم و حتی این فضا به من این امکان را می دهد که بتوانم خودم را با رقبا مقایسه کنم؛ یا اینکه رقبای داخلی و خارجی من که در فضای” B2B” قرار دارند محصولاتشان را با چه قیمتی و با چه بسته بندی عرضه می کنند؟ روی کدام نقاط مزایایی که دارند تاکید می کنند ودست می گذارند؟ و مواردی از این دست.

در حال حاضر بسیاری از شرکتهای خارجی در جستجوی محصول خوب ایرانی هستند. متاسفانه بسیاری از کشورها به دنبال محصول ایرانی هستند اما نمی دانند باید از کجا تهیه کنند.

وجود این سایتها می تواند این معضل را برطرف کند که مشتری از کشورهای اطراف به راحتی بتواند محصول ایرانی را ببیند ، مقایسه کند و انتخاب و مذاکره با تولید کننده داشته باشد.

در حال حاضر چاره ای نداریم جز اینکه در این عرصه وارد شویم و مسلما شرکتهایی که زودتر وارد می شوند موفق تر خواهند بود . با توجه به اینکه نحوه استفاده از فضای مجای در ایران رو به گسترش است می توانیم تجارت الکترونیک را به تمامی دنیا بسط دهیم.

امیدواریم به زودی با حمایت دولت این سایتها در ایران شکل بهتری بگیرد و مطمئنا در زمان کوتاه به اهداف خوب خواهند رسید. با توجه به اینکه دولت روی اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل تاکید دارد یکی از راهکارهایی که می تواند معرفی محصولات ایرانی را به دنیا نشان دهد همین سایتها و تجارت الکترونیک است .

کارشناس مدیریت و بازاریابی

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *