اقتصاد مقاومتی

نقش آفرینی صنایع کوچک در اقتصاد مقاومتی

بنگاه های اقتصادی و صنایع کوچک نقش مؤثری در رشد اقتصادی کشور ایفا می کنند و همواره مورد بحث محافل علمی و اقتصادی بوده اند که در سال‌های اخیر به این بخش مهم اقتصاد کشور توجه کافی نشده است و متولیان امر در این حوزه همواره با مشکلات کوچک و بزرگ دست و پنجه نرم کرده اند. با توجه به مباحث مطرح شده در سیاستهای برنامه ششم و نقش تولید داخلی در رشد اقتصادی کشور به بررسی شرایط حال حاضر و آینده پیش روی صنایع کوچک پرداخته ایم.

اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی

توجه به صنایع کوچک دیر اما کارساز

وزیر صنعت، معدن و تجارت اخیرأ از راهکارهای جدید حمایتی از صنایع کوچک سخن می‌گوید و مسئولان بانک مرکزی از اولویت این بخش در پرداختی‌های تسهیلات بانک‌ها خبر می‌دهند.

بر همین اساس  رییس کل بانک مرکزی گفته است: رویکردهای حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط  به ویژه حمایت های مالی در اقتصاد ایران باید با لحاظ کردن فضای اقتصاد کلان و جایگاه بنگاه های کوچک و متوسط در  کل اقتصاد مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

با توجه به تجربه عملکرد آیین نامه اجرایی گسترش بنگاه‌های زود بازده و کارآفرین  و شرایط رکودی حاکم بر اقتصاد کلان و اهداف کنترل تورم و خروج غیر تورمی از رکود، در تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط ملاحظات هدایت تسهیلات به سمت تامین سرمایه در گردش واحد های موجود، عدم دخالت و تعیین تکلیف توسط وزارتخانه‌های تخصصی جهت اعطای تسهیلات به شبکه بانکی و حفظ جایگاه ارشادی جهت هدایت تسهیلات به بخش‌های اولویت‌دار و نهایتاً احراز اهلیت متقاضی و توجیه‌پذیری، فنی، مالی و اقتصادی بنگاه‌های  اقتصادی و اعتبارسنجی طرح، صرفاً توسط بانک عامل و بدون هیچ گونه فشار بیرونی و متناسب با منابع و مصارف بانک های عامل، مورد تاکید بانک مرکزی می باشد.

جایگاه منحصر به فرد صنایع کوچک در اقتصاد ملی

اکثر کشورهای جهان حمایت قابل توجهی از بنگاه­های اقتصادی به عمل‌ آورده و در جهت گسترش و تقویت آنها سیاست‌های اقتصادی متعددی را تدوین نموده‌اند و در این بین کمتر کشوری را می‌توان یافت که در آن قانون یا قوانینی برای حمایت از صنایع کوچک وجود نداشته باشد و در برخی از این کشورها چنین به نظر می‌رسد که اقتصاد ملی بر پایه بنگاه­های اقتصادی کوچک بنا شده است.

در کشور تایوان بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در نظام اقتصادی ـ اجتماعی محسوب می‌شود به طوری که تایوان از نظر دارا بودن تعداد شرکت‌های کوچک و متوسط صنعتی در بین کشورهای جهان در جایگاه بالایی قرار داد و نزدیک به ۹۸ درصد از کل شرکت‌های صنعتی تایوان را بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند به طوری که نزدیک به ۷۸ درصد از مجموع افرادی که سالانه جذب بازار کار می‌شوند به استخدام بنگاه­های کوچک و متوسط اقتصادی در می‌آیند.

با نگاهی به آمارهای منتشر شده در مورد وضعیت بنگاه‌های کوچک و متوسط در تایوان نشان می‌دهد که این بنگاه‌ها نه تنها از نظر تعداد و ایجاد اشتغال مهم هستند بلکه نقش بسیار مهمی در امر تولید و صادرات این کشور دارند. در سال‌های اخیر بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط نزدیک به ۳۰ درصد از کل فروش شرکت‌ها و ۲۵ درصد از مجموع صادرات مستقیم این کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

از سوی دیگر مسئولان سازمان صنایع کوچک و متوسط اعلام می‌کنند که در تدارک تأسیس بانکی تخصصی با همین عنوان برای حمایت بیشتر از صنایع کوچک و متوسط هستند و معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از مطالعه بسته حمایت بیمه‌ای صنایع کوچک با همکاری بیمه ایران که در حال انجام و آماده ارائه است خبر می‌دهد.

آشتی نظام بانکی با صنایع کوچک ضرورت امروز اقتصاد

توجه به این بخش از این باب دارای اهمیت است که صنایع کوچک و متوسط امروزه در رشد و توسعه اقتصادی کشور نقش بسزایی دارند و باعث کارآفرینی، حل معضل بیکاری، کمک به بهبود توزیع درآمدها در جامعه و از این قبیل موارد می‌شوند، بخش اثرگذاری که در حوزه حمایتی، در سال‌های گذشته نادیده گرفته شده و همین امر باعث ایجاد موانع و مشکلاتی در این بخش شده است؛

مشکلاتی که بخش اعظمی از آن از نبود منابع کافی در این بخش نشأت گرفته است. کارشناسان حوزه بانکی و اقتصادی برای رفع موانع این بخش و دسترسی بهتر به منابع بانکی معتقدند در کنار بررسی طرح‌ها باید بانک‌ها از لحاظ بنیه مالی تقویت شوند تا بتوانند حمایت‌های مالی لازم از این بخش را داشته باشند.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی تهران نیز در این باره گفته است:  مشکل صنایع با ایجاد بانک حل نمی شود و بررسی ها در شرایط کنونی نشان داده که مشکل کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش، مهم ترین و جدی ترین مشکل واحدهای تولیدی و صنعتی کوچک و متوسط است؛ تا جایی که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بر ضرورت رفع این مشکل و همکاری بانک ها با صنایع کوچک تاکید کرده اند.

باید تا حد امکان تولید داخلی را جایگزین واردات کرد

به نظر می رسد شناسایی چالش‌های موجود در صنایع کوچک و متوسط که در حدود ۹۴ درصد از واحدهای صنعتی کشور را تشکیل می‌دهند، و هم چنین ارائه راهکارهایی در جهت برطرف نمودن این گونه چالش ها، گام موثری در حمایت از تولید ملی که بزعم رهبر معظم انقلاب، از الزامات اقتصاد مقاومتی می باشد، برداشته و در نتیجه به موفقیت ملت و دولت در استقرار اقتصاد مقاومتی کمک شایانی خواهد نمود.

یک تحلیلگر مسایل اقتصادی در این زمینه می گوید: باید تا جایی که ممکن است استفاده از تولیدات داخلی را در سطح ملی جایگزین واردات کرد هرچند برای انجام این کار، تأمین برخی از پیش شرط‌ ها لازم است و این یعنی توانایی ما باید در بهره گیری از منابع بالا باشد زیرا یک اصل اساسی و اول است. برای اینکه این اتفاق بیفتد، هم باید فرآیند انباشت سرمایه در کشور موجود باشد و هم پروژه های سرمایه گذاری ناتمام برابر استاندارد به بهره برداری برسد.

وی ادامه داد: نظام مدیریت بنگاهداری ما باید قوی و کارآمد باشد که نیست بنابراین وقتی پروژه ها بیش از اندازه زمان می برد، منابع تلف می شود، آنهایی که به بهره برداری می رسد، به جای دو یا سه سال ۲۰ سال طول می کشد و با این شرایط قادر نیستیم منحنی هزینه های تولیدات را در سطح پایین نگاه داریم تا به تبع آن قیمت تمام شده پایین بیاید.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *