افزایش۳۲۰ درصدی صادرات به مغرب

سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: صادرات جمهوری اسلامی ایران به کشور پادشاهی مغرب از افزایش ۳۲۰ درصدی در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴ برخوردار شد.

افزایش320 درصدی صادرات به مغرب

صادرات

«مهرداد فلاح» معاون دفتر عربی- آفریقایی سازمان مزبور گفت: صادرات کشورمان به مغرب در سال ۱۳۹۴ برابر با ۱۰ میلیون دلار شد که با افزایش ۳۲ میلیون دلاری به ۴۲ میلیون دلار در سال ۱۳۹۵ رسید.

وی افزود: عمده‌ترین کالاهای صادراتی کشورمان طی سال ۱۳۹۵ به مغرب شمش فولادی ، محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد، کف پوش، کک زغالسنگ، محصولات آهنی، وازلین گرید دارویی بوده که با افزایش همراه بوده است.

معاون دفتر عربی ـ آفریقایی سازمان مزبور گفت: کالاهایی از آهن و فولاد و شمش آنها، همراه با محصولات نیمه تمام از آهن و فولاد، کک زغالسنگ، کشمش ، عصاره شیرین بیان، در شمار صادرات جدید محسوب می شوند.

مهمترین اقلام وارداتی از مغرب نیز شامل قالب از نوع تزریقی، وسایل نقلیه، حوله های بهداشتی، پارچه و معرف‌های تشخیص بیماری است.

در سال ۱۳۹۲، ایران ۸۸ درصد صادرات خود را به ۱۴ کشور انجام داد که در سال ۱۳۹۵ به ۲۰ کشور افزایش یافت و کشورهای اروپایی نیز اضافه شدند. همچنین در سال ۱۳۹۳ ارزش صادرات غیرنفتی کشورمان به ۵۰ میلیارد دلار رسید و در بازه سال های ۹۵- ۱۳۹۲ صادرات کشور از واردات پیشی گرفت و تراز تجاری کشور در سال های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ مثبت شد.

منبع: ایرنا

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *