افزایش صادرات محصولات پتروشیمی

صادرات محصولات پتروشیمی حاکی از رشد محسوسی در این عرصه است. از این رو تثبیت و تقویت قیمت جهانی نفت و بهره‌برداری از طرح‌های جدید پتروشیمی سبب افزایش حدود ۹۰۰ میلیون دلاری درآمد صادرات محصولات پتروشیمی در پنج ماه نخست امسال شد.

افزایش صادرات محصولات پتروشیمی

صادرات محصولات پتروشیمی

در هفته ای که گذشت وضعیت بازار مسکن و نقدینگی، افزایش صادرات نفت‌خام و میعانات گازی و وضعیت درآمدهای مالیاتی از دیگر محورهای توجه رسانه ها به ویژه مطبوعات اقتصادی بود.

رشد محسوس صادرات محصولات پتروشیمی

همزمان با تقویت قیمت جهانی نفت خام از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی و به‌ویژه پس از اجرای توافق جهانی کاهش عرضه تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از ابتدای ژانویه ۲۰۱۷، درآمد صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا پایان مردادماه با افزایشی حدود ۹۰۰ میلیون دلاری نسبت به مدت مشابه پارسال همراه شده است.

بر این اساس، در کنار تثبیت قیمت نفت ایران در محدوده ۵۰ دلار برای هر بشکه که تاثیر مستقیمی بر تقویت و افزایش درآمد صادرات محصولات پتروشیمی کشور داشته، ساخت و راه‌اندازی طرح‌های جدید پتروشیمی هم یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در افزایش درآمد صادرات پتروشیمی بوده است.

در طول پنج ماه نخست امسال حدود ۹ میلیون و ۱۹۸ هزار تن محصول پتروشیمی به بازارهای جهانی صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، نشان از افزایش ۴۷۰ هزار تنی حجم صادرات محصولات پتروشیمی کشور دارد.

در این مدت، ارزش صادرات محصولات پتروشیمی حدود ۴ میلیارد و ۵۹۳ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با پنج ماه ابتدای پارسال حدود ۹۰۰ میلیون دلار افزایش نشان می‌دهد.

در طول پنج ماه نخست امسال حدود ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن محصول پتروشیمی در کشور تولید شده که پیش‌بینی می‌شود با توجه به پایان دوره تعمیرات اساسی اکثر واحدهای مجتمع‌های پتروشیمی تا پایان امسال با ثبت یک رکورد جدید، تولید محصولات پتروشیمی ایران به حدود ۵۶ تا ۵۸ میلیون تن افزایش یابد.

از سوی دیگر برای سال ۹۶ پیش‌بینی صادرات حدود ۲۳ تا ۲۳٫۵ میلیون تن محصول پتروشیمی شده که در صورت تثبیت شرایط کنونی قیمت‌ها در بازارهای منطقه‌ای و جهانی برآورد می‌شود که امسال درآمد صادرات محصولات پتروشیمی ایران به حدود ۱۱٫۵ تا ۱۲ میلیارد دلار افزایش یابد.

 بازار مسکن و نقدینگی

برخی فعالان بازار مسکن معتقدند که در پی کاهش نرخ سود سپرده و افزایش قیمت ارز، خودرو و اجاره ‌بها، نقدینگی سرگردان بار دیگر رهسپار بازار مسکن می شود. در همین زمینه برخی از کوچ سپرده های بانکی به بازار مسکن خبر می دهند.

بر این اساس کاهش سود سپرده‌های بانکی، خود را در قالب افزایش اجاره‌بها و نرخ ارز در کوتاه‌مدت و ورود سفته‌بازان به بازار خرید و فروش مسکن، در بلندمدت نشان داده است.

در روزهای اخیر در پی کاهش نرخ سود سپرده و افزایش قیمت ارز، خودرو و اجاره بها، نقدینگی سرگردان اخیرا به بازارهای موازی بخش مسکن ورود کرده اند اما هنوز نتوانسته اند بخش مسکن را دچار تغییرات جدی کنند. بازار مسکن که در بخش اجاره بها از کاهش سود سپرده ها تأثیر گرفته، تکانه جدی در بخش خرید و فروش مسکن ایجاد نکرده است.

بنابر این سرمایه های سرگردان می تواند در سه تا پنج ماه آینده تقاضای سفته بازانه و سوداگرانه بازار مسکن را تقویت کند، که این تقاضا با توجه به انباشت مسکن خالی و مازاد عرضه واحد مسکونی، بعید است شوک قیمتی به بخش مسکن بدهد؛ اما تأثیرات کاهش سود سپرده بانکی، بیشتر از میانگین تورم خواهد بود و نرخ تورم مسکن در ماه های آتی از نرخ کلی تورم کشور پیشی خواهد گرفت.

تحقق ۷۵ درصدی درآمدهای مالیاتی

براساس اطلاعات بانک مرکزی ایران درآمدهای مالیاتی در چهار ماهه نخست سال جاری ۲۹ هزار میلیارد تومان بوده در حالی که میزان مصوب چهار ماهه نخست سال جاری ۳۹ هزار میلیارد تومان بوده است، به این ترتیب ۷۵ درصد از درآمد پیش بینی مالیاتی محقق شده است.

براساس اطلاعات بانک مرکزی ایران، مجموع مالیات‌های مستقیم اخذ شده از سوی دولت ۱۵ هزار و ۹۸۰ میلیارد تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل (۱۶ هزار و ۶۰۲ میلیارد تومان)، ۳٫۸ درصد کاهش یافته است.

مالیات‌های مستقیم مصوب در چهار ماهه نخست سال جاری ۱۹ هزار و ۳۲۰ میلیارد تومان بوده است که حاکی از کسری ۳۴۰۰ میلیارد تومانی درآمد مالیاتی این بخش نسبت به میزان مصوب بوده است.

همچنین درآمد مصوب چهار ماهه نخست سال جاری معادل ۱۹۳ هزار میلیارد تومان بوده است. در این بخش مالیات اشخاص حقوقی معادل ۹۸۰۰ میلیارد تومان بوده است که با توجه به مالیات ۱۰ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومانی چهارماهه نخست سال گذشته معادل ۹٫۱ درصد کاهش یافته است.

 وضعیت وارادات خودرو

بررسی وضعیت وارادات خودرو نشان می دهد در پنج ماهه نخست سال جاری این واردات نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۴۳ درصدی را تجربه کرده و مجموع خودرو سواری وارد شده در پنج ماه نخست سال جاری برابر با ۳۷ هزار و ۶۲۳ دستگاه است.

براساس آمار اعلام شده از سوی گمرک در مرداد ماه در مجموع ۱۰ هزار و ۹۵۷ دستگاه انواع خودروسواری وارد کشور شده که با توجه به ‌آمار اعلام شده دو هزار و ۶۶۸ دستگاه خودرو بیش از تیرماه وارد کشور شده است. ‌

روند صعود واردات خودرو به کشور در حالی است که به گفته فعالان بازار خودرو در صورت تدوام توقف سایت ثبت سفارش از سه ماه آینده شاهد نزولی شدن وارات خودرو خواهیم بود، چراکه مهلت ترخیص اکثر خودروهای ثبت سفارش شده در دی ماه به پایان خواهد رسید و به این طریق شاهد توقف کامل واردات خودرو به کشور خواهیم بود.

به اعتقاد فعالان بازار خودرو اعمال محدودیت در روند واردات خودرو یکی از دلایل اصلی رشد واردات خودرو در مدت زمان مذکور محسوب می‌شود.

 افزایش صادرات نفت‌خام و میعانات گازی

براساس آمارهای بین‌المللی، صادرات نفت‌خام و میعانات گازی ایران در شهریورماه اندکی افزایش داشته است و این در حالی است که کاهش صادرات نفت‌خام توسط رقبای ایران موجب شده تا تقاضا برای نفت از جانب برخی مشتریان اصلی ایران بیشتر شود.

همچنین آمارهای رسمی نشان می‌دهد در حالی که پالایشگاه‌های کره‌ای به دلیل قیمت مناسب پیشنهادی ایران در حال خرید نفت بیشتر از ایران هستند، میزان خرید نفت کره‌جنوبی از ایران در ماه آگوست نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی ۴۰٫۲ درصدی داشته است.

قیمت رقابتی نفت ایران برای مشتریان آسیایی خود در ماه گذشته میلادی، منجر به افزایش صادرات ۴۰٫۲ درصدی این کشور به کره‌جنوبی در مقایسه با مدت زمان مشابه سال ۲۰۱۶ شده است این در حالی است که ایران، قیمت نفت سبک و سنگین خود را برای مشتریان منطقه آسیا، به ترتیب ۱۸ سنت و ۱٫۱۷ دلار کمتر از میانگین قیمت نفت عمان و دوبی پیشنهاد کرده است.

براساس آمارهای بانک مرکزی، در چهار ماهه ابتدایی سال‌جاری ۲۶٫۱ هزار میلیارد تومان درآمد از محل فروش نفت و فرآورده‌های نفتی نصیب کشور شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۱۴۷ درصدی مواجه بوده است.

رشد ۱۴۷ درصدی درآمدهای نفتی در این مدت در حالی محقق شده که با مقایسه درآمدهای نفتی همین ماه در سال‌های ۹۴ و ۹۵شاهد افت ۲۵ درصدی درآمدهای نفتی کشور بوده‌ایم.

منبع: بانک امروز

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *