افزایش صادرات محصولات لبنی

رشد و توسعه اقتصادی هر کشور از صادرات انواع محصولات غیر نفتی و نفت و مشتقات آن ناشی می شود در همین راستا تولید لبنیات با کیفیت ایرانی با بسته بندی خوب و جذاب در سال های اخیر توانسته تایید کشورهای دیگر را برای افزایش صادرات گرفته و به این رشد اقتصادی دامن بزند.

افزایش صادرات محصولات لبنی

صادرات محصولات لبنی

در روزهای اخیر شاهد اعطای یارانه به محصولات لبنیاتی بودیم که این کار می تواند تولید این محصولات پر سود را افزایش دهد در نتیجه این افزایش تولید، صادرات لبنیات نیز افزایش خواهد یافت در همین زمینه همراه با اعطای یارانه های این محصولات، دولت اقدام به اعطای حدود ۲۴ میلیارد تومان تسهیلات به کارخانه تولیدمحصولات لبنی کرده است.

به عقیده بسیاری از مسئولان ایران می تواند با اعطای این طرح های تشویقی به تولیدکنندگان لبنیات و در پی آن افزایش صادرات، بازارهایی که کشورهای اروپا در زمینه صادرات لبنیات از ما گرفته را باز پس گیرد و شواهد حاکی از آن است که صادرات محصوات لبنی به ویژه پنیر به آمریکا با افزایش رو به رو شده است.

همچنین بسیاری از مسئولان مربوطه اعلام کرده اند که ایران به میزان صادراتی که رد زمینه محصولات لبنی در سال ۹۵ پیش بینی شده بود رسیده است. طبق پیش بینی ها در این سال باید صادرات شیر خام به بیش از یک میلیون تن می رسید که این امر محقق شده است.

طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت ایران، صادرات محصولات لبنی که شامل، شیر، خامه، کره، پنیر، ماست، دوغ و بستنی می شود، در سال ۱۳۹۴ در مجموع از نظر ارزشی ۶۲۰ میلیون دلار و از نظر حجمی ۳۹۶ هزارتن بوده که در مقایسه با رقم ۷۷۴ میلیون دلار و حجم ۴۳۴ هزارتن صادرات در سال ۹۵ با افزایش چشمگیری رو به رو بودیم.

این در حالی است که بیشترین میزان صادرات در سال ۹۴ و ۹۵ به ماست و دوغ تعلق گرفته است.

همچنین آمارهای گمرک کشور نشان می دهند که بیشترین صادرات محصولات لبنی به ترتیب به کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، سوریه، روسیه، امارات، گرجستان، ترکمنستان، آذربایجان، تاجیکستان و سایر کشورها صورت گرفته است.

از جمله مشکلاتی که می تواند در صادرات محصولات لبنی ایجاد شود می توان به تمرکز بیش از حد روی بازار عراق، افزایش قیمت خوراک دامی، عدم وجود مدیریت بر روی کالاهای صادراتی و کیفیت آنها، افزایش تعرفه های واردات کالاهای ایرانی به عراق و کاهش تولید جو اشاره کرد.

در حال حاضر با توجه به اینکه تراز تجاری ایران در زمینه صادرات محصولات لبنی در طول عمر دولت یازدهم حدود ۵ میلیارد دلار افزایش یافته است، امید آن می رود که این محصولات که قیمت خوبی را در بین کالاهای صادراتی کشور دارند، با افزایش چشمگیر صادرات، در پی بازاریابی بهتر و بیشتر در بازارهای جهانی رو به رو شود.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *