افزایش صادرات غیر نفتی

افزایش ۸ درصدی صادرات غیر نفتی در سال جاری

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صادرات غیرنفتی ۱۰ ماه امسال نسبت به مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۳۳ درصد و به لحاظ ارزشی ۸ درصد رشد داشته است.

افزایش صادرات غیر نفتی

افزایش صادرات غیر نفتی

به گزارش تواکسیم، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در شانزدهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان گفت: صادرات غیرنفتی ده ماهه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۳۳ درصد از نظر وزنی و ۸ درصد از نظرارزشی رشد یافته است.

وی همچنین بیان کرد: آیین‌نامه مربوط به حقوق مصرف‌کنندگان خودرو که دارای کمبودهایی بود، سال گذشته توسط کارگروهی اصلاح و تقدیم دولت شد و پس از بررسی‌ کمیسیون مربوطه در فروردین ماه امسال به تصویب رسید.

وی با تأکید بر اینکه مردم باید از آیین‌نامه‌ها و قوانین مربوطه در زمینه حقوق مصرف‌کنندگان مطلع باشند، افزود: چند دستگاه آزمون تست خدمات پس از فروش نیاز داشتیم که بعد از برجام توانستیم ال سی آن را باز کنیم و این دستگاه‌ها به زودی وارد کشور می‌شود، تا تست‌های لازم در زمینه خودرو توسط این دستگاه‌ها انجام شود.

نعمت‌زاده با بیان اینکه باید به کودکان خود از طریق مدارس آموزش داده شود که چگونه از حقوق مصرف‌کننده دفاع کنند گفت: ما در این زمینه آمادگی همکاری با وزیر آموزش و پرورش را داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: از انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان تقاضای ارتباط بیشتر با یکدیگر را داریم، چرا که دولت نباید مأمور خود را به بنگاه‌های تولیدی بفرستد، بلکه این وظیفه انجمن‌ها و آحاد مردم است که از حق و حقوق خود توسط انجمن‌ها حمایت کنند.

وی با بیان اینکه تایر خودرو استاندارد اجباری دارد تاکید کرد: متأسفانه می‌بینیم که از طریق مرزها یک کوله‌بر یا یک پیرمرد بیچاره ۲۰ تایر بر دوش خود می‌گذارد و بدون آنکه معلوم باشد این تایر دارای چه برند و نشانی است، به کشور وارد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲۰ بازارچه مرزی در کشور وجود دارد بیان کرد: واردات باید از طریق این بازارچه‌ها و با پرداخت حق قانونی دولت انجام شود و ما از اهالی مناطق مرزی می‌خواهیم در راستای حفظ حمایت از حقوق مصرف کننده نگذارند، تا این اتفاق ها بیفتد.

نعمت زاده در انتها افزود: در همین راستا دولت از مجلس خواسته تا یک و نیم میلیارد دلار اعتبار برای توسعه روستاهای مرزی  مصوب کند که اگر چنین اتفاقی بیفتد و این اعتبار به تصویب برسد، ما به عنوان وزارت صنعت پیشنهادهایی برای توسعه روستاهای مرزی خواهیم داشت.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *