افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری در ایران

کشورها برای رسیدن به توسعه پایدار نیازمند سیاست هایی هستند که توسط دولت اعمال می شود و تکنولوژی های روز نیز در توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور نقشی اساسی دارند و با استفاده از این تکنولوژی ها، ایجاد امنیت و اطمینان برای سرمایه های خارجی و دسترسی به منابع مالی می توان با افزایش جذب سرمایه‌گذاری در مسیر توسعه پایدار حرکت کرد.

افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری در ایران

اقتصاد ایران

دولت با اتخاذ سیاست خارجی منحصر به فرد که حاصل آن دسترسی به توافق برجام و گسترش روابط با دنیا است شرایط  را برای بازگشت آرامش به کشورمان فراهم کرد و از طرفی از خرابی‎هایی که در حوزه‎هایی مانند مسائل پولی، ارزی، بانکی، حمایت از تولیدات داخلی و غیره، آرامش را با کنترل تورم و مثبت کردن رشد اقتصادی منفی ۷ درصد تحویل گرفته بود، آواربرداری کرد.

یکی از دستاوردهای مهم برجام و بازگشت ثبات و آرامش به اقتصاد ایران در طول فعالیت دولت یازدهم فراهم شدن شرایط جذب سرمایه‎های خارجی و دسترسی به تکنولوژی روز است.

در این مدت قراردادهای ریز و درشتی در صنایع مختلف کشورمان با شرکت‎های خارجی منعقد شده که نشان دهنده کاهش ریسک اعتباری ایران و آمادگی شرکت‎های خارجی برای مشارکت بلندمدت با شرکت‎های ایرانی است. صنایع خودرو و نفت و گاز البته در این مدت به دلیل حجم بالای قراردادها بیشتر در صدر اخبار بوده‎اند اما در بخش‎های مختلف از جمله کشاورزی، تولید انرژی‎های پاک و … هم شاهد حضور شرکت‎ها و سرمایه‎های خارجی در ایران هستیم و از سوی دیگر با توجه به ثبات اقتصادی شاهد افزایش سرمایه‎گذاری داخلی در حوزه‎های مولد هستیم.

در چند روز اخیر اما قرارداد توتال برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در صدر قرار گرفته است. از نظر میزان حجم سرمایه‎گذاری و انتقال تکنولوژی هم البته این مورد یکی از بزرگ‎ترین قراردادهای خارجی در حوزه صنایع کشورمان به شمار می‎آید.

در این مدت انتقادهایی هم به این قرارداد شده است، که البته در روزهای اخیر دیگر از حالت انتقاد خارج شده و بیشتر تبدیل به تهمت و تخریب شده است. این در حالی است که به اعتقاد عموم کارشناسان مستقل، این قرارداد یکی از بهترین و به صرفه‏ ترین قراردادهای جذب سرمایه‎گذاری خارجی در کشورمان است که در آن همه ملاحظلات مربوط به اسناد بالادستی از جمله، سند چشم‎انداز، سیاست‎های اقتصادمقاومتی، برنامه ششم توسعه و .. رعایت شده است.

بهمن آرمان اقتصاددانی است که در این باره با بیان اینکه  یک جریان سیاسی بدون در نظر گرفتن منافع ملی، فضای کشور را به سمتی هدایت می‎کند که سفید را عملا سیاه نشان می‏دهد، معتقد است: « قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، قراردادی بزرگ و سرنوشت ساز بود. با توجه به اینکه بخش عمده‎ای از تجهیزات این همکاری باید در ایران ساخته شود، برآورد می‎شود این قرارداد ۱۰ هزار نفر بطور مستقیم و ۱۰۰ هزار نفر غیرمستقیم اشتغال ایجاد می‎کند.»

ارزش این قرارداد چهار میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار است که با به ثمر رسیدن آن، روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب (معادل ۲ میلیارد فوت مکعب) به ظرفیت برداشت ایران از میدان گازی پارس جنوبی مشترک با قطر افزوده می‌شود. این در حالی است که یکی از خواسته‎های مهم سیاست‎های اقتصاد مقاومتی افزایش سریع ظرفیت تولید در میدان‎های مشترک است.

در قالب این قرارداد انتقال تکنولوژی هم به کشور صورت می‎گیرد و یک شرکت داخلی به عنوان شریک در اجرای پروژه در این کار حضور دارد که می‎توان از این طریق اثرات قابل ملاحظه‎ای را برای توانمندتر شدن تولید داخل متصور بود که این مسئله هم باز از خواسته‏های سیاست‎های اقتصاد مقاومتی است.

با توجه به هجمه‎هایی که از طرف دشمنان در مورد ایران وجود دارد، بسیاری از کارشناسان بر این باورند امضا و اجرای  پی در پی قراردادهای مهم تجاری از جمله قرارداد با توتال علاوه بر منافع سرشار اقتصادی پیامدهای مهم سیاسی و اجتماعی چه در سطح ملی و چه در سطح بین‎المللی دارد.

باز شدن چنین فضای مساعدی برای سرمایه‎گذاری چه سرمایه‎گذاری داخلی و چه مشارکت با شرکت‎های معتبر خارجی به اعتقاد کارشناسان از جمله دستاوردهای مهم برجام از یک سو و بازگشت ثبات و آرامش به اقتصاد کشورمان از سوی دیگر است.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *