افتتاح مرکز تجارت ترکیه در تهران

وزیر اقتصاد ترکیه از تلاش این کشور برای افتتاح مرکزی تجارت در تهران خبر داد و گفت: مرکز تجارت ترکیه در تهران نه تنها مرکزی برای فروش کالا ، بلکه مرکزی برای خرید کالا از ایران و صادرات آن به ترکیه است.

افتتاح مرکز تجارت ترکیه در تهران

وزیر اقتصاد ترکیه

«نیهات زیپکچی» روز یکشنبه در دیدار با «محمود واعظی» رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه در محل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران افزود: مرکز تجارت ترکیه خرید کالاهای ساخت ایران را در دستور کار خود قرار می دهد.

وی تفکر اساسی ترکیه در توسعه روابط تجاری با ایران را برداشته شدن همه موانع به خصوص موانع گمرکی و حمل و نقلی توصیف و بر رسیدن روابط تجاری دو کشور به روابط آزاد تجاری تاکید کرد.

رئیس ترکیه ای کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه همچنین از تلاش برای استانداردسازی فعالیت شرکت ها و بخش های مختلف دو کشور خبر داد.

زیپکچی به برقراری موافقت نامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه از سال ۲۰۱۵ میلادی اشاره کرد که نتایج رضایت بخش داشته است و ادامه داد: ممکن است برخی مشکلات در روابط ایجاد شود اما باید صبر کرد تا این مشکل ها برطرف شود.

وزیر اقتصاد ترکیه ابراز امیدواری کرد: موافقت نامه تجارت ترجیحی بین دو کشور هدف افزایش حجم مبادلات بین دو کشور را تا ۳۰ میلیارد دلار در سال محقق کند، علی رغم آنکه برخی ها شاید تصور کنند تعرفه های این موافقت نامه ضرربخش است.

زیپکچی هدف بزرگ تجارت بین دو کشور را رسیدن به سقف ۵۰ میلیارد دلار در سال عنوان کرد و گفت: رسیدن به این هدف نه تنها روابط اقتصادی دو کشور را توسعه خواهد داد بلکه می تواند برای توسعه روابط با کشور سوم هم مناسب باشد.

رئیس ترکیه ای کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه بر ضرورت افزایش حجم مبادلات اقتصادی بین دو کشور و سرمایه گذاری در این باره تاکید کرد.

زیپکچی از اتخاذ تمهیدات محافظتی برای تداوم روابط دو کشور در ترکیه خبر داد و گفت: تلاش بر این است موانع سرراه برداشته شود.

وزیر اقتصاد ترکیه از برقرار روابط مالی با پول ملی دو کشور استقبال کرد .

زیپکچی به ۲۶۵ محصولی که در تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه وجود دارد، اشاره کرد و گفت: امسال حجم صادرات این محصول ها از ایران به ترکیه ۵۰ درصد رشد داشته است.

به گفته وی، حجم صادرات ترکیه به ایران در مقایسه با پنج ماهه اول سال گذشته هشت درصد رشد داشته است.

وزیر اقتصاد ترکیه هدف بالاتر از تجارت با ایران را برقراری تجارت آزاد عنوان کرد و گفت: تلاش می شود همه محصول ها در تجارت آزاد گنجانده شود.

به گفته این مقام ارشد اقتصادی ترکیه، تلاش براین است ایران و ترکیه در نقطه های مرزی بتوانند نیازهای یکدیگر را برطرف کنند و در این موضوع هم همکاری خوبی درحال انجام است.

منبع: اقتصاد آنلاین

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *