استقرار گمرک در ورودی مناطق آزاد

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در بخشنامه‌ای به ناظران و مدیران گمرکات اجرایی اعلام کرد: براساس موافقت دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد، تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی مقرر شد تا گمرک ایران در مبادی ورودی مناطق آزاد کشور مسقر شود.

اسقرار گمرک در ورودی مناطق آزاد

گمرک

به گزارش تواکسیم از گمرک جمهوری اسلامی ایران، «فرود عسگری» در این بخشنامه خطاب به ناظران و مدیران گمرکات اجرایی اعلام کرد: استقرار گمرک در مبادی ورودی مناطق آزاد کشور، این سازمان وظیفه دارد نسبت به ارزشگذاری کالاهای وارده به مناطق آزاد اقدام کرده و مناطق آزاد براساس ارزش اعلامی گمرک، مقررات خود را برای اخذ عوارض در نظر بگیرد.

برپایه این گزارش، برابر این بخشنامه، تاکید شده کالاهای موضوع فهرست موافقتنامه ترجیحی ایران با ترکیه (بویژه پوشاک) به صورت تجاری و بدون اعمال هرگونه تخفیف منطقه و با رعایت شرایط عمومی صادرات و واردات کشور و سایر مقررات و بخشنامه‌های مربوطه و نیز داشتن گواهی مبداء و همچنین حمل مستقیم از کشور ترکیه، پس از انجام تشریفات گمرکی قابل ترخیص است.

براین اساس موافقتنامه‌های تعرفه ترجیحی و کالاهای مشمول فهرست یاد شده، باید در چارچوب تعرفه‌های مصوب قرار گیرد تا شرایط مساعد برای رقابت منصفانه تجاری و اقتصادی بین طرف‌های مربوطه فراهم شود.

همچنین باید مبادله کالاهای مشمول موافقتنامه تعرفه ترجیحی بین دو کشور ایران و ترکیه در چارچوب توافق به‌عمل آمده بین طرفین صورت گیرد تا از ایجاد هرگونه تخفیفات مضاعف جلوگیری شود.

ایران دارای هفت منطقه آزاد تجاری- صنعتی شامل کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو و نیز ۶۴ منطقه ویژه اقتصادی است.

دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد وظیفه نظارت بر امور مناطق مختلف به عنوان ساختار ستادی و پیگیری اجرای مصوبه های شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را برعهده دارد.

ایجاد هماهنگی میان سازمان های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با دستگاه های دولتی، عمومی و مردمی، بررسی و تصویب بودجه سالانه مناطق آزاد و ارسال به هیات وزیران از اهم وظایف «معاونت برنامه ریزی و هماهنگی» این شورا است.

منبع: گمرک

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *