آمار صادرات فرش از تهران

معاون امور بازرگانی و تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: در ۵ ماهه نخست امسال، بیش از ۸۹ میلیون دلار فرش از گمرکات استان تهران صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹ درصد رشد داشته است.

آمار صادرات فرش از تهران

صادرات فرش

«خلیل پرتوزاده» فرش را یکی از مزیت های استان تهران دانست و ابراز امیدواری کرد که با دستیابی به بازارهای جدید، این صنعت نقش بیشتری در اقتصاد کشور ایفا کند و موجب اشتغالزایی و تولید در داخل کشور شود.

وی فرش ورامین را یکی از مزیت های فرش کشور معرفی کرد و افزود: این فرش به تازگی ثبت جهانی شده و شاهد حضور بیشتر این فرش در بازارهای جهانی خواهیم بود.

حدود۴۶۰ میلیون دلار حجم صادرات فرش دستباف از گمرکات استان تهران به خارج کشور است که حدود ۹۰ درصد از نیم میلیارد دلار صادرات فرش ایران را به خود اختصاص می دهد.

برپایه آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در پنج ماه نخست امسال بیش از ۱۱۹ میلیون دلار فرش دستباف با وزن نزدیک به یکهزار و ۵۰۰ تن از ایران به بازارهای هدف صادر شد که در همسنجی با پارسال رشدی بیش از ۱۸ درصد را نشان می دهد.

این روند افزایشی در صادرات فرش، ادامه روندی است که از سال گذشته و پس از برجام آغاز شده و پس از چند سال افت و کاهش در صادرات فرش، در دو سال اخیر شاهد توقف روند کاهشی و آغاز روند افزایشی در صادرات هستیم به طوری که در سال ۹۵، بیش از ۳۵۹ میلیون دلار فرش دستباف از کشور صادر شد که رشدی افزون بر ۲۳ درصد نسبت به سال قبل از آن داشت.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *