آمار صادرات تجهیزات پزشکی

صادرات تجهیزات پزشکی طی سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴ از رشد ارزشی ۱۸ درصدی و کاهش وزنی ۳۷ درصدی برخوردار بوده و صادرات انواع داروهای انسانی هم ۲۸.۸ درصد رشد ارزشی و ۱.۸ درصد کاهش وزنی داشته است.

آمار صادرات تجهیزات پزشکی

تجهیزات پزشکی

صادرات تجهیزات پزشکی در حقیقت، به معنای صادرات دانش فنی، توانمندی­های نوآورانه و مهارت­های تکنیکی رقابت­پذیر نخبگان ایرانی در برابر کشورهای توسعه یافته و بنگاه‌های پیشرفته­ای است که این صنعت را در انحصار خود دارند.

صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی در بازارهای جهانی متفاوت از سایر صنایع با فناوری پیشرفته هستند چراکه تابع تحقیقات نوآورانه، سرمایه‌ گذاری و مقررات دولتی بوده و هزینه سرمایه‌ گذاری جهت ایجاد نوآوری در این صنایع با توجه به ماهیت آن بیشتر از سایر صنایع است.

تولید بیشتر این نوع محصولات در شرایط خوب با کیفیتی مناسب انجام می شود و در نتیجه تولید در این زمینه می تواند ارزش افزوده بیشتری را در بر داشته باشد و در حال حاضر حدود ۵۰۰  واحد تولیدکننده تجهیزات پزشکی در کشور فعال هستند که بیش از ۸۰۰  نوع وسیله پزشکی با کلاس­های مختلف، تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می­کنند.

مطابق آمارهای منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران، صادرات تجهیزات پزشکی طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۵ با ارزش ۱۷ میلیون دلار و وزن ۰.۴۴ هزار تن از رشد ارزشی ۱۸ درصدی و کاهش وزنی ۳۷ درصدی برخوردار بوده است.

میزان صادرات انواع داروهای انسانی نیز در سال ۱۳۹۵ از نظر ارزشی برابر با ۱۲۷.۶ میلیون دلار و از نظر وزنی ۵.۴ هزار تن بوده که نسبت به سال قبل ۲۸.۸ درصد رشد ارزشی و از نظر وزنی ۱.۸ درصد کاهش داشته است.

جمع کل صادرات اقلام دارویی شامل داروهای انسانی، مواد اولیه دارویی، داروهای دامپزشکی، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۵ با ارزش ۲۱۰.۱ میلیون دلار و وزن ۴۰.۳ هزار تن نسبت به مدت مشابه در سال قبل رشد ارزشی ۲۸.۹ درصدی و رشد وزنی ۲۸.۸ درصدی داشته است.

با توجه به سهم ناچیز ایران در جهان، ارتقای سطح فناوری و ارتباط دو حوزه مهندسی و پزشکی در بهبود صادرات این کالا می‌تواند موثر باشد. برخی از مشکلات شامل کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش صادر کنندگان، عدم حضور مستمر در نمایشگاه‌های معتبر خارجی و کمبود منابع مالی در جهت معرفی توانمندی‌های تولیدی صادراتی در بازارهای هدف، عدم امکان حضور در مناقصات کشورهای هدف، کمبود ارتباط بین این صنعت و صنایع پشتیبان هستند.

 

مهم ترین بازارهای هدف صادراتی ایران در سال ۹۵

آمارهای سازمان توسعه تجارت نشن می دهد که بیشترین میزان صادرات ایران در سال گذشته به کشورهای چین و امارات با رقم های ۸۳۷۷ میلیون دلار و ۷۴۳۶ میلیون دلار بوده است و کشورهای عراق، ترکیه، کره، هند، افغانستان و ژاپن در مرتبه های بعدی قرار دارند.

محدودیت در واردات کالاهای مشابه تولید داخل با کیفیت پایین تر سهم تولید را افزایش داده و در نتیجه منجر به افزایش سهم صادراتی شده است.

میزان صادرات انواع داروهای ساخته شده انسانی طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۵ از نظر ارزشی معادل ۱۲۷.۶ میلیون دلار و از نظر وزنی معادل ۵.۴ هزار تن می‌باشد که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۴، با رشد ۲۸.۸ درصدی ارزش مواجه بوده است.

میزان صادرات داروهای دامی طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۵ با ارزش ۹.۴ میلیون دلار و وزن ۶.۷ هزار تن نسبت به مدت مشابه در سال قبل با رشد ۹۵.۸ درصدی ارزش و ۶۷.۵ درصدی وزنی مواجه بوده است.

صادرات مواداولیه دارویی طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۵ با ارزش ۵۶.۱ میلیون دلار و وزن ۲۷.۷ هزار تن نسبت به مدت مشابه در سال قبل از افزایش ارزشی ۲۸.۴ درصدی و افزایش وزنی ۳۲ درصدی برخوردار بوده است.

در حال حاضر حدود ۳۵۰ ماده اولیه دارویی در کشور تولید می‌شود که تامین کننده نیاز بیش از ۴۰ درصد کارخانه‌های داروسازی داخل کشور است و اعمال اصلاح تعرفه‌های ورودی مواد اولیه دارویی ضمانت اجرایی مناسبی برای جلوگیری از واردات بی‌ رویه و حمایت از تولید داخلی و صادراتی شد.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *