آمار صادرات اوکراین به ایران

در بازه زمانی ژانویه تا می ۲۰۱۷، حجم کالاهای صادراتی از اوکراین به ایران در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷۸ درصد رشد نشان می دهد.

آمار صادرات اوکراین به ایران

تجارت ایران و اوکراین

اوکراین کشوری بزرگ در اروپای شرقی بوده و پایتخت این کشور شهر بسیار زیبای کی یف(کیف) در استان کی یف است. مرزهای آن با کشور های بلاروس از شمال، لهستان،اسلوواکی و مجارستان از غرب و رومانی و مولداوی از جنوب غربی، روسیه از شرق و شمال شرق همجوار است.

همچنین این کشور دارای بنادر نیز است که یکی از زیباترین و بزرگترین بنادر آن بندر اودسا در استان اودسا است. دمای هوا در این کشور بصورت تقریبی در زمستان حداکثر ۳۳ زیر صفر و در تابستان حداکثر ۳۹درجه بالای صفر است.

مهمترین بنادر این کشور: اودسا، ایلیچفسکی، نیکلایف، سیواستاپل، یالتا و کرچ است.

ناحیه اقتصادی کناره رود دنپر یکی از بزرگترین ناحیه ها بوده که نقش اصلی را در اقتصاد صنایع سنگین دارا بوده و شامل معادن و صنایع فلزی بوده و ناحیه جنوب غربی دارای صنایع غذائی پیشرفته، ماشین سازی، صنایع شیمیایی، صنایع چوب و لوازم و مصالح ساختمانی است.

اوکراین یک کشور کشاورزی-صنعتی و دارای رشته های صنایع سبک و سنگین، صنایع غذائی، کشاورزی و دامپروری پیشرفته، صنایع ساختمانی بزرگ و شبکه حمل و نقل مدرن است.

جنایدی چیژیکوف، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع اوکراین در نشست مشترک تجاری ایران و اوکراین گفت، در بازه زمانی ژانویه تا می ۲۰۱۷، حجم کالاهای صادراتی از این کشور به ایران در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۷۸ درصد رشد نشان می دهد.

چیژیکوف افزود: «در سال ۲۰۱۶، در مقایسه با سال ۲۰۱۵، میزان صادرات این کشور به ایران ۳۲ درصد رشد داشت، در حالی که میزان واردات از ایران ۳۰ درصد افزایش یافت. در بازه زمانی ژانویه تا می امسال، صادرات این کشور به ایران ۷۸ درصد دیگر نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶ رشد داشته است.»

وی تاکید کرد بر افزایش حجم مبادلات تجاری بین ایران و اوکراین گفت، دو کشور باید از واسطه گری کشورهای ثالث در ایجاد یک زنجیره عرضه خودداری کنند.

گفتنی است، میزان کل مبادلات تجاری ایران و اوکراین در سال ۲۰۱۶ میلادی ۷۴۵ هزار و ۸۲ دلار بوده است.

این کشور در ماه ژوئن گذشته خرید نفت از ایران را مجددا از سر گرفته است.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *