آمار تجارت خارجی ایران در سال ۹۶

در ۴ ماه نخست سال جاری حجم تجارت خارجی ایران افزایش ۶ درصدی داشته است و در این مدت شاهد افزایش صادرات ۵کشور عمده طرف معامله با ایران نیز بوده ایم.

آمار تجارت خارجی ایران در سال 96

تجارت

عمده ترین دلایل افزایش واردات به خودرو و قطعات منفصله خودرو، کالاهای سرمایه ای و برخی کالاهای اساسی مربوط می شود. همچنین در این مدت متوسط قیمت کالاهای وارداتی کشورمان به ازای هر تن به یک هزار و ۳۹۹ دلار افزایش یافت که در مقایسه با سال گذشته افزایش ۹ درصدی داشته است.

اقلام عمده صادراتی ایران در این مدت شامل میعانات گازی به ارزش ۲ میلیارد و ۳۱۵ میلیون دلار، سایر روغن های سبک و فرآورده هایی جز بنزین با ۵۱۲ میلیون دلار و پلی اتیلن گرید فیلم با ۴۸۵ میلیون دلار بوده است.

اقلام عمده وارداتی در چهار ماهه اول سال جاری نیز به ترتیب شامل برنج با ۶۰۳ میلیون دلار، ذرت دامی با ارزش ۴۸۴میلیون دلار، وسائل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی به ارزش ۴۲۶ میلیون دلار و لوبیای سویا با ۳۳۸ میلیون دلار بوده است.

عمده ترین خریداران کالاهای ایرانی در این مدت به ترتیب چین با ارزش دو میلیارد و ۸۴۱ میلیون دلار، عراق با دو میلیارد و ۵۲ میلیون دلار، امارات متحده عربی با دو میلیارد و ۳۷ میلیون دلار بوده اند.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در مدت یادشده به ترتیب شامل کشورهای چین، امارات متحده عربی، جمهوری کره، ترکیه و هند بوده اند.

مجموع صادرات غیر نفتی ایران در این زمان به ۱۳ میلیارد و ۴۵۹ میلیون دلار رسید که در مقایسه با سال قبل به میزان ۹٫۵۴ درصد کاهش داشته است.

سهم عمده کاهش صادرات به سایر کالاها با ۱۴٫۹۹ درصد مربوط می شود و سهم پتروشیمی ۳٫۷۲ درصد و سهم میعانات گازی ۴٫۱۷ درصد است.

گمرک ایران، مجموع صادرات و واردات ایران در مدت یادشده  را ۲۹ میلیارد و ۲۷۲ میلیون دلار گزارش داده که این رقم ۶ درصد بیشتر از مدت مشابه سال ۱۳۹۵ است. مجموع تجارت خارجی ایران در سال گذشته ۲۷ میلیارد و ۶۳۵ میلیون دلار بود.

مطابق این آمار در چهار ماهه اول سال جاری تمایل برای افزایش صادرات به ایران رشد داشته و در نهایت در مدت یادشده به میزان  میلیارد و ۸۱۳ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان ۲۳٫۹۷ درصد افزایش داشته است.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *