آمار تجارت ایران در سال ۹۵

آمار تجارت ایران نشان می دهد كه تراز تجاری كشور در سال ۹۵ نیز مثبت مانده است. این شاخص سال گذشته پس از ۳۷ سال در محدوده بالای صفر قرار گرفت و صادرات غیرنفتی ایران بیشتر از واردات شد.

آمار تجارت ایران در سال 95

تجارت خارجی ایران

این رویداد در سال ۹۴ به دلیل كاهش واردات رقم خورد. در واقع سرعت افول واردات بیش از سرعت كاهش صادرات بود. در سال ۹۵ اما مثبت بودن تراز تجاری مفهوم واقعی تری به خود گرفت چراكه این اتفاق با وجود افزایش صادرات و واردات رقم خورد.

تراز تجاری  ایران در سال ۹۵ معادل ۲۴۶ میلیون دلار ثبت شد كه نشان می دهد میزان صادرات ۲۴۶ میلیون دلار بیشتر از واردات بوده است.

آمارهای گمرک ایران نشان می دهند که واردات ایران در سال ۹۵ به ۴۳ میلیارد و ۶۸۴ میلیون دلار رسید كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵,۱ درصد رشد داشته است.

طبق آمار گمرک سال گذشته وزن كالاهای وارداتی به ۳۳ میلیون و ۳۹۹ هزار تن رسید. مهم ترین اقلام وارداتی در سال ۱۳۹۵ شامل ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۴۱۳ میلیون دلار و لوبیای سویا به ارزش ۹۰۹ میلیون دلار بود.

واردات وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی به ارزش ۸۹۳ میلیون دلار، قطعات منفصله برای تولید خودرو سواری به ارزش ۷۸۲ میلیون دلار و برنج به ارزش ۶۹۰ میلیون دلار رده های بعدی را از آن خود كرد.

صادرات غیرنفتی در دو سال گذشته از واردات پیشی گرفته است و رشد صادرات غیرنفتی مهم ترین هدف تجاری كشور به حساب می آید.

با توجه به وضعیت نامطلوب تقاضا در داخل كشور، افزایش تقاضای بین المللی برای كالاهای تولید ایران می تواند نقطه امیدی برای رشد تولید ناخالص داخلی باشد.

با گذشت مدتها از اجرای برجام و لغو تحریم ها همچنان صادركنندگان از موانع ارتباطات بانكی در سطح بین الملل گلایه دارند اما شرایط پیچیده و دشوار دوران تحریم نیز دیگر در بازارهای هدف وجود ندارد.  شاید به همین دلیل باشد كه برخلاف سال ۹۴ در سال ۹۵ روند صادرات كشور صعودی شده است.

در سال ۹۵صادرات غیرنفتی ایران به ۴۳ میلیارد و ۹۳۰ میلیون دلار رسید كه درمقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳,۵ درصد افزایش داشته است.  در سال گذشته ۱۲۹ میلیون و ۶۴۸ هزار تن انواع كالا صادر شد.

مطابق آمار سازمان توسعه تجارت ایران، مهم ترین اقلام صادراتی كشور در سال ۱۳۹۵ شامل میعانات گازی به ارزش ۷میلیارد و ۳۲۰ میلیون دلار، روغن های سبک و فرآورده ها به جز بنزین به ارزش۲میلیارد و ۴۷۹ میلیون دلار و گازهای طبیعی مایع شده به ارزش ۲میلیارد و ۷۹ میلیون دلار بود.

در رده های بعدی پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۲۲۲ میلیون دلار و گازهای نفتی و هیدروكربورهای گازی شكل مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۲۰۴ میلیون دلار قرار گرفت.

کشورهام مهم طرف معامله ایران در واردات بر اساس ارزش در سال ۹۵ چین با ۲۴٫۶۲ درصد، امارات متحده عربی با ۱۴٫۶۷ درصد، کره با ۱۳٫۹۱ درصد، ترکیه با ۶٫۲۷ درصد، آلمان با ۵٫۸۱ درصد و سایر کشورها با ۴۰٫۷۱ درصد هستند.

کشورهای عمده طرف معامله در صادرات غیر نفتی بر اساس ارزش در همین سال نیز، چین با ۱۹٫۰۷درصد، امارات متحده عربی با ۱۶٫۹۳ درصد، عراق با ۱۳٫۹۱ درصد، ترکیه با ۷٫۳۹ درصد، کره با ۶٫۵۵ درصد و سایر کشورها با ۳۶٫۱۵ درصد هستند.

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *