آمار تجارت ایران با کشورهای منطقه

پس از برجام ایران موفقیت های بسیاری در زمینه تجاری و شکل گیری روابط اقتصادی و سیاسی داشت و تمام بخش های کشور به دنبال شناسایی فرصت ها و استفاده از آنها رفتند. با نگاهی به آمار اقتصادی و تجاری کشور در ادامه گزارش از جزئیات تجارت ایران با کشورهای همسایه آگاه شوید.

آمار تجارت ایران با کشورهای منطقه

آمارهای تجارت ایران

با توجه به تحولاتی که در سال های اخیر در سطح منطقه اتفاق افتاد آمارها پایداری و ثبات در تجارت ایران با کشورهای همسایه را نشان می دهند.

مطابق آمار منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران، وضعیت تجاری ایران با ۱۵ کشور اطراف در فاصله سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴ به شرح زیر است:

این کشورها شامل آذربایجان، افغانستان، امارات متحده عربی، ارمنستان، بحرین، پاکستان، ترکمنستان، ترکیه، روسیه، عراق، عربستان، عمان، قزاقستان، قطر و کویت هستند.

میزان صادرات ایران به این کشورها در تمام سال های ذکر شده به استثنا سال ۱۳۹۲ روندی سعودی داشته و ارزش این صادرات از ۵٫۵ میلیارد دلار در سال ۱۳۸۴ به ۱۸ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۴ رسیده است.

این آمار نشان می دهد که بیشترین میزان صادرات در سال ۱۳۹۴ با رقم ۱۷۹۳۸ میلیون دلار، بیشترین میزان واردات ایران از این کشورها در سال ۱۳۹۰ با رقم ۲۲۲۲۸ میلیون دلار بوده است.

آمارها نشان می دهند که تجارت ایران و آذربایجان تا سال ۲۰۱۳ افزایش داشته و دو سال پس از آن روندی نزولی را طی کرده است.

مطابق جدول زیر که توسط سازمان توسعه تجارت ایران منتشر شده است، بیشترین میزان صادرات ایران به آذربایجان در این ده سال در سال ۱۳۹۱ برابر با رقم ۴۹۳ میلیون  دلار و بیشترین میزان واردات از آذربایجان در سال ۱۳۸۶ بارقم ۳۲۲ نیلیون دلار بوده و در سال ۱۳۹۳ به کمترین میزان یعنی ۲۲ میلیون دلار رسیده است.

بیشترین میزان صادرات در سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ مربوط به کالاهای سیمان سفید، سیمان کلینکر، سیب زمینی، بوتان و قیر نفت بوده است.

بررسی های تجارت ایران و افغانستان نشان می دهد که  این تجارت بیشتر به نفع ایران بوده است و شاهد رشد صادرات ایران به افغانستان در این ده سال بوده ایم. بیشترین میزان صادرات ایران به این کشور در سال ۱۳۹۱ با رقم ۲۸۷۴ میلیون دلار و بیشترین میزان واردات ایران از این کشور در سال ۱۳۹۴ برابر با ۲۶ میلیون دلار بوده است که در جدول زیر آمده است.

بیشترین میزان صادرات ایران به افغانستان در این سال ها، کالاهایی همچون کف پوش، داروهای خرده فروشی، روغن های سبک، سیمان سفید، حلال ها، میله های آهنی و شیرینی بوده است.

مطابق این آمارها بیشترین میزان صادرات ایران به امارات متحده عربی در این سال ها در سال ۱۳۹۴ با رقم ۴۸۹۴ میلیون دلار و بیشترین میزان واردات ایران از این کشور در سال ۱۳۹۰ برابر با ۱۷۴۲۷ میلیون دلار بوده است.

زیور آلات، گازهای نفتی، قیر نفت، روغن، گرید فیلم، محصولات آهنی و فولاد بیشترین میزان صادرات ایران به این کشور را تشکیل می دادند.

روند تجارت ده ساله ایران و ارمنستان نشان می دهد که تا سال ۱۳۸۸ متوسط قیمت صادرات از متوسط قیمت واردات بیشتر بوده اما از این سال به بعد روند معکوسی را طی کرده است و با کاهش تدریجی صادرات ایران به این کشور قیمت واحد صادرات نیز کاهش یافته است.

قیر نفت، گریس، محصولات آهنی و فولاد، حلال ها، کاشی، روغن سویا و شیشه فلوت بیشترین میزان صادرات ایران به ارمنستان را در این مدت شامل می شوند.

آمار تجارت ایران و بحرین نشان می دهد که متوسط قیمت صادرات در ده سال گذشته با شیبی ملایم و نوساناتی کم رو به افزایش رفته است ولی متوسط قیمت واردات از سال ۱۳۸۸ با سرعتی بالا افزایش داشته است.

بررسی تجارت ایران و پاکستان در این ده سال نشان می دهد که بیشترین رشد صادرات ایران به این کشور در سال ۱۳۹۳ برابر با رقم ۹۴۰ میلیون دلار بوده است و پس از آن با کاهش ۳۰۰ میلیون دلاری رقم ارزش صادرات به این کشور روبه رو شدیم.

آمار تجارت ایران و ترکنستان نشان می دهد که در این ده سال متوسط قیمت صادرات از سال ۱۳۸۶ به بعد افت داشته و در سال ۱۳۹۲ دوباره شاهد افزایش این میزان بوده ایم. در مجموع می توان گفت که میزان صادرات ایران به این کشور در سال ۱۳۹۴ با رقم ۷۲۱ میلیون دلار بسیار بیشتر از واردات ۶ میلیون دلاری از این کشور بوده است.

بررسی آمار تجارت ایران و ترکیه از تراز تجاری منفی در تمام این ده سال می گوید. مطابق جدول زیر ارزش صادرات و واردات در سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ افزایش داشته است.

بیشترین میزان صادرات ایران به ترکیه در زمینه کالاهایی همچون کاتود و قطعاتش، آلومینیوم، پلی پروپیلن، گرید فیلم و روی بوده است.

آمارهای منتشر شده از تجارت ایران و روسیه نشان می دهد که ارزش صادرات ایران به روسیه همواره از ارزش واردات از این کشور کمتر بوده است و در سال ۱۳۹۴ با رقم صادرات ۱۷۳ میلیون دلاری و واردات ۵۱۷ میلیون دلاری همواره فاصله بسیاری از هم داشته اند.

روند تجارت ایران و عراق در این ده سال نشان می دهد که بیشترین میزان صادرات ایران به عراق در سال ۱۳۹۱ با رقم ۶۲۴۹ میلیون دلار بوده است و ارزش صادرات ایران به این کشور همواره از ارزش واردات از این کشور بسیار بیشتر بوده است.

طبق آمار تجارت بین ایران و عربستان از سال ۱۳۸۸ متوسط قیمت واردات از متوسط قیمت صادرات بیشتر بوده و در سال ۱۳۹۲ همزمان با افزایش متوسط قیمت واردات شاهد کاهش متوسط قیمت صادرات ایران هستیم. در سال ۱۳۹۴ این دو شاخص صادرات و واردات برای هر دو کشور به هم نزدیک شده اند.

بررسی های تجارت ایران و عمان در این مدت نشان می دهد که ارزش صادرات و واردات ایران از این کشور همواره با کاهش و افزایش روبه رو بوده است و در نهایت در سال ۱۳۹۴ ارزش صادرات بیشتر از واردات گزارش شده است که در جدول زیر آمده است.

در این ده سال جریان واردات قزاقستان از ایران و تمام جهان تقریبا در یک راستا قرار داشته ولی در دوسال آخر ارزش واردات ایران از این کشور در سال ۱۳۹۳ ثابت مانده است.

بیشترین میزان صادرات قزاقستان در این سال ها کالاهای پسته، خرما، ظروف شیشه ای، سیمان سفید، انگور خشک کرده و سیب زمینی بوده است.

آمارهای منتشر شده از تجارت ایران و قطر نشان می دهد که ارزش صادرات و واردات ایران از این کشور همواره در سطح پایینی قرار داشته و بیشترین میزان صادرات در بهترین حالت ۱۴۷ میلیون دلار بوده است.

بررسی تجارت ایران و کویت نیز نشان می دهد که قیمت صادرات ایران به این کشور از واردات بسیار کمتر است ولی ارزش صادرات همواره بالاتر از واردات بوده است.

در پایان می توان گفت بررسی آمارهای فوق روند صعودی صادرات ایران را در این ده سال نشان می دهد( جز در سال ۱۳۹۲).

 

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *