آغاز فعالیت بندر چابهار

وزیر حمل و نقل هند تایید کرد: بندر چابهار طی ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

آغاز فعالیت بندر چابهار

بندر چابهار

نیتین گادکاری امروز صبح تایید کرد: بندر چابهار طی ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و به محض آغاز فعالیت چابهار، هند خواهد توانست تجارت با کشورهایی نظیر ایران و افغانستان را به راه بیندازد.

رهبر حزب بهاراتیا جاناتا نیز گفت: «بندر چابهار طی ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده فعال می شود و این امر درهای تجارت با افغانستان و ایران را باز می کند.»

گادکاری اضافه کرد: «پیش از این برای هند دشواری های زیادی وجود داشت چراکه باید از مسیر پاکستان عبور می کرد اما به محض آماده شدن بندر چابهار، فعالیت ها برای هند آسان تر خواهد شد زیرا این بندر از بندر کاندلا چندان دور نیست.»

 این مقام هندی در ماه آگوست گفته بود که ایران پیشنهاد بسیار خوبی به هند برای توسعه بندر چابهار داده است که یک منطقه اقتصادی خاص است.

این بندر در استان سیستان و بلوچستان و منطقه انرژی و سواحل جنوبی خیز خلیج فارس واقع شده است.

به عنوان بخشی از یادداشت تفاهم امضا شده میان هند و ایران در ماه می سال گذشته، دهلی نو قرار است بر اساس یک امتیاز ده ساله، دو لنگرگاه در فاز یک بندر چابهار را با سرمایه ۸۵٫۲۱ میلیون دلاری و پرداخت درآمد سالانه ۲۲٫۹۵ میلیون دلاری تجهیز و فعال کند.

مالکیت تجهیزات پس از ۱۰ سال به ایران انتقال داده خواهد شد اما بر اساس توافق دوجانبه این زمان می تواند تمدید شود.

منبع: اقتصاد آنلاین

به اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

2 پاسخ به “آغاز فعالیت بندر چابهار”

  1. دكتر پرويز جهانگيري گفت:

    مسئو لين محترم در انعقاد قرار داد با هند بايد به مسئله رقابت هند در بازارهاي متعلق به ايران توجه نمايند كه شركتها هندي با حضور در بازار منطقه از طريق چا بهار ساده تَر خواهند توانست توليدات داخلي كشورمان را تحت تأثير جدي قرار خواهد داد

  2. بندر چابهار همیشه موقعیت خوبی برای مقصد تجارت افغانستان بوده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *